گل مرجان (نگهداری + پرورش)

گل مرجان (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل مرجان (نگهداری + پرورش)

این جنس دارای ۲۰۰۰ گونه است که از گیاهان یک ساله، دو ساله علفی، چند ساله ودرختچه های همیشه سبز و خزان کننده میباشد که اغلب آنها گوشتی هستند.

گونه مورد نظر، بومی ماداگاسکار است. ارتفاع آن حد اکثر به ۹۰ سانتی متر وگسترش آن به ۶۰ سانتی متر می رسد.همچنین دارای خار بوده و نیمه گوشتی است که در قسمت تحتانی چوبی شده است.

گل آذین ۵ تا ۸ سانتی متر آن به صورت گرز منشعب است و از قسمت انتهایی ساقه خارج می باشد.

دو براکته قرمز قلوه ای شکل در زیر گلها ظاهر می شوند فرفیون در تمام طول سال ممکن است گل بدهد ولی معمولا در زمستان به گل می رود. ساقه های مرجان مینیاتوری تیغ دار هست و برگ های آن بیضی شکل و کوچک. در بعضی انواع آن برگ ها بزرگ هستن . این گیاه تقریباً در تمام طول سال گل میدهد.

گل ها کوچک و زیبا هستند و در رنگ های متنوع . قرمز و صورتی و سفید و بنفش و زرد و انواع دو رنگ. این گیاه برای افرادی که حوصله زیادی برای مراقبت از گیاهان ندارند و یا در مناطق گرم و خشک زندگی میکنند مناسب است چون بسیار مقاوم می باشد.

انواع گل مرجان

گل مرجان دارای ۲۰۰۰ گونه از واریته های مختلف از سراسر جهان است. که در ذیل برخی از آنها را نام می بریم.

  • Golden Gem
  • Paradise Lady
  • Red Bouquet
  • Dreamland
  • Golden Gem

روش کاشت بذر گل مرجان :

بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد اما مواد غذایی برای بزرگ شدن گیاهان ندارد به همین دلیل بعداز کمی بزرگتر شدن گیاهتان آنها را به خاکی غنی انتقال بدهید.

ابتدا گلدانی تهیه کنید و درون آن خاک کوکوپیت بریزید و آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بگذارید ، لایه خیلی نازکی از خاک کوکوپیت روی بذرها بپاشید و مجدد به آرامی آب بدهید سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی حدود ۵ الی ۸ سانت شدند آنها را از خاک کوکوپیت در بیاورد و در خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گل مرجان مینیاتوری ۱۵ تا ۲۵ درجه میباشد. بذررا می توان همچنین در شن مرطوب یا ماسه بادی در بهار کاشت . از زمان کاشت بذر تا گلدهی گیاه ۸-۵ ماه طول می کشد.

روش نگهداری گل مرجان در منزل:

امروز قصد معرفی یک گیاه بسیار زیبا با شرایط نگهداری آسان را داریم که نگهداری از آن بسیار لذت بخش خواهد بود. گیاه مرجان ساقه ای گوشتی داشته و مانند نخل ماداگاسکار و کاکتوس ها در ساقه خود دارای خارهای تیز و بلند می باشد. برگ های مرجان سبز روشن بوده و در تمام طول ساقه نمایان می شود.

مرجان از گیاهان گل دار بوده که گل های آن بسیار زیبا و خیره کننده است و در صورت وجود شرایط ایده آل در تمام سال گلدهی می کند و گل های آن عمری تقریباً زیاد دارند. گل های این گیاه به رنگ سفید، سفید و زرد، سفید و قرمز، صورتی، قرمز و… بوده و تنوع رنگ در گل های آن بسیار زیاد می باشد.

گل مرجان یا افوربیا میلی از خانواده افوربیاهاست و زیستگاه اصلی آن ماداگاسکار می باشد. نام علمی گل مرجان Euphorbia milii است.

این گیاه از لحاظ اندازه به دو نوع بزرگ و مینیاتوری تقسیم می شود. شاخه ها برگ ها و گل های نوع مینیاتوری کوچک تر از سایر گونه ها می باشد. مرجان مینیاتوری گل های ریزتر و برگ و ساقه کوچک تری نسبت به مرجان معمولی دارد اما شرایط نگهداری در هر دو یکسان می باشد.

اگر دوست دارید این گیاه سالیان سال مهمان خانه شما باشد نیاز است شرایط رشد مطلوبی را برای آن فراهم کنید. در ادامه قصد آموزش نگهداری این گیاه را داریم.

۱_ نور مناسب گل مرجان:

مرجان به نور زیادی احتیاج دارد که آفتاب کامل بهترین تأمین کننده نور برای آن است. هرچه نور کامل تری

به این گیاه بتابد هم رشد بیشتری داشته و هم گیاه پر برگی خواهید داشت. این گیاه برای اینکه گل های بسیاری بدهد نیاز به نور مناسب دارد.

البته آفتاب داغ ظهر تابستان برای آن مناسب نیست و بهتر است در این فصل نور فیلتر شده به گیاه بتابد.

۲_ دما:

مرجان طیف دمایی گوناگونی را تحمل می کند اما بهترین دما برای رشد آن دمای بین ۲۰ تا ۳۰ درجه می باشد. این گیاه در فصل گرما تا دمای ۳۵ درجه را نیز می تواند تحمل کند اما رشد آن کند شده و حتی ممکن است متوقف شود.

در فصل سرما دمای مرجان از ۱۵ درجه کمتر نشود چون به شدت به دمای پایین حساس بوده و ممکن است گیاه شما از بین برود.

این گیاه به تهویه هوای مناسب احتیاج دارد و اگر از آن در داخل آپارتمان نگهداری می کنید حتماً هوای تازه به گیاه خود برسانید.

۳_ نحوه آبیاری گل مرجان:

مرجان مانند کاکتوس ها بافت گوشتی داشته و می تواند آب را درون خود ذخیره کند. این گیاه به خاک خشک احتیاج دارد و نم دار بودن خاک به مدت طولانی باعث از بین رفتن آن می شود. آبیاری زیاد و باتلاقی بودن خاک باعث ریزش برگ های آن و ژله ای شدن ساقه می شود که پس از مدتی گیاه به طور کامل از بین می رود.

برای آبیاری این گیاه صبر کنید تا خاک کاملاً خشک شود حتی اجازه دهید یک یا دو روزی از خشکی کامل خاک بگذرد و سپس گیاه را آبیاری کنید.

۴_ خاک مناسب گل مرجان:

مرجان به نوع خاک حساسیت نشان نمی دهد و می تواند در انواع گوناگون خاک ها رشد کند اما احتیاج است برای جلوگیری از پوسیدگی آن از خاکی با زهکشی خوب استفاده شود تا آب را از خود عبور داده و از باتلاقی شدن خاک جلوگیری کند. می توان گفت بهترین ترکیب همان ترکیب خاک کاکتوس ها می باشد. بهتر است مقداری کود طبیعی نیز به خاک اضافه کنید تا بهترین نتیجه را در رشد خود داشته باشد.

۵_ کوددهی:

برای رشد بهتر و جبران کمبود مواد معدنی بهتر است گیاه را در فصل رشد ( اوایل بهار تا اواخر تابستان) کود دهی کنید. از کودهای پتاس بالا و ازت پایین برای این گیاه استفاده کنید.

۶_ رطوبت:

این گیاه می تواند هوای خشک را تحمل کند اما در صورت وجود رطوبت رشد بهتری دارد. غبارپاشی بر روی گل ها و برگ و ساقه آن توصیه نمی شود چون ممکن است گیاه دچار بیماری قارچی شود.

۷_ هرس گل مرجان:

برای اینکه گیاه پر برگ و ساقه و درشتی داشته باشیم بهتر است مرجان را هرس کنید. سر ساقه ها را برش بدهید و صبر کنید تا از کناره های آن شاخه های جدید ظاهر شود. با هرس کردن می توانید فرم گیاه را زیبا کنید و گیاه گرد و تو پر داشته باشید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل مرجان (نگهداری + پرورش)
top