گیاه پپینو (نگهداری + پرورش)

گیاه پپینو (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه پپینو (نگهداری + پرورش)

گیاه پپینو با نام علمی Solanum muricatum Aioton متعلق به خانواده Solanacea گیاهی کوچک، علفی و یا بوته اي با ساقه اصلی به نسبت خشبی، داراي رشد بالا رونده، در حدود 75 سانتی متر ارتفاع و چندین ساقه است، به طوري که پیکر آن شبیه به بوته هاي بالارونده گوجه فرنگی است. بومی نواحی معتدله کوه هاي آند، کلمبیا، پرو و شیلی است.

نام انگلیسی این میوه به طور مستقیم از واژ ه اي اسپانیایی گرفته شده که به معنی خیار می باشد. میوه پپینو با اندازه تقریبی به طول 10 سانتی متر است. میوه ها به رنگ سبز- زرد تا زرد- کرم با نوارهایی بنفش رنگ و طعمی شیرین و دلپذیر شبیه به طعم خربزه هاي عسلی هستند. وزن میوه ها در هنگام بلوغ 500-100 گرم می باشد.

شرایط رشد

پپینو در ارتفاعات، عرض هاي جغرافیایی و خاک هاي مختلف توانایی سازگاري دارد و بوته هاي استقرار یافته این گیاه به تنش خشکی مقاومت نشان می دهند و به سرعت رشد رویشی خود را از سر می گیرند. این گیاه را می توان با قلمه و بذر تکثیر نمود.

خاک های حاصلخیز و با بافت سبک که زهکشی مناسبی داشته باشند برای این گیاه مناسب بوده و در شرایط آفتابی رشد بهتری دارد. پپینو براي تشکیل مناسب میوه به شب های خنک و روزهاي معتدل (25-12 درجه سانتی گراد) نیازمند است.

به طوري که دماي کمتر از 10 و بیشتر از 30 درجه سانتی گراد بر روي تشکیل میوه اثرات منفی می گذارد. دماي بالا می تواند گلدهی را به تأخیر انداخته و باعث ریزش گل ها شود.

طرز کاشت بذر پپینو ملون:

پپینو از طریق بذر و قلمه تکثیر می شود. کاشت بذری این گیاه به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است. زمان کاشت بذری این گیاه در فصل بهار در فضای آزاد و اواخر اسفند در سینی نشاء است.

در کاشت بذری ابتدا بستر مورد کاشت را آماده کنید سپس بذر این گیاه را در عمق مناسبی از خاک مورد کاشت بکارید و روی آن را با خاک نرم و کود بپوشانید، گیاه را آبیاری کنید و تا زمان جوانه زنی آن را مرطوب نگه دارید، پس از گذشت مدت زمانی بذر جوانه می زند و شروع به رشد می کند. این گیاه قابلیت کاشت در گلدان را دارد.

ارتفاع پپینو ملون:

ارتفاع این گیاه متغیر و بین 20 تا 70 سانتیمتر و گاها بیشتر نیز است.

فاصله کاشت بذر پپینو ملون:

فاصله کاشت بذر 30 تا 60 سانتیمتر است.

عمق کاشت بذر پپینو ملون:

عمق کاشت بذر 2 تا 4 میلیمتر است.

خاک مناسب رشد پپینو ملون:

برای رشد به خاک حاصلخیز و غنی نیاز دارد، خاک مورد کاشت باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

دمای مورد نیاز پپینو ملون:

دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 17 تا 27 درجه سانتی گراد است.

زمان گلدهی پپینو ملون:

گلدهی این گیاه در فصل بهار و تابستان است.

مقدار آبدهی پپینو ملون:

به آبیاری متوسط و منظمی نیاز دارد.

نور مناسب پپینو ملون:

آفتاب کامل و نیمه سایه برای رشد این گیاه ضروری است.

آفات و بیماری ها

از جمله مهم ترین آفات و بیماری های این گیاه می توان به سوسک کلرادو سیب زمینی، کنه دو نقطه ای، شته سبز هلو و سفیدک اشاره نمود.

ارزش غذایی

صد گرم میوه رسیده پپینو حاوی حاوي5/9 درصد مواد جامد محلول، 6/4 درصد قند، 25/34 میلی گرم ویتامین C و همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین A می باشد.

میزان ویتامین هاي موجود در این میوه بالا بوده و اثرات دارویی، نظیر خواص ضد توموري از دیگر ویژگی هاي این گیاه است. از جمله ترکیبات معطر در پپینو نیز موادي چون استرها، آلدهید ها، کتون ها، ترپن ها، الکل ها و همچنین مزیفوران 2 و بتا داماسنون 3 قابل ذکر هستند.

پپینو به عنوان یک محصول جدید در حال حاضر در کشورهاي اروپایی، ژاپن و ایالات متحده آمریکا مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است و کشورهاي نیوزیلند و شیلی از صادرکنندگان آن به شمار می روند.در سایت فردین کشت دو رقم بذر پپینو زرد و بنفش موجود است که میتونید براحتی تهیه نموده و از پرورش آنها در منزل خود لذت ببرید.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه پپینو (نگهداری + پرورش)
top