گل برگ بیدی (نگهداری + پرورش)

گل برگ بیدی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل برگ بیدی (نگهداری + پرورش)

گیاه برگ بیدی به طور کلی دارای ۳ گونه اصلی می باشد که این گونه ها شامل: برگ بیدی با برگ های سبز، برگ بیدی با برگ های بنفش، برگ بیدی موسی در گهواره می باشد که از مهم ترین گونه های اصلی برگ بیدی به شمار می رود. تکثیر برگ بیدی همانگونه که اشاره کردیم کار بسیار آسانی می باشد طوری که می توانید با قلمه ساقه آن در آب، خاک، ماسه صاحب یک گیاه برگ بیدی دیگر شوید.

۱٫برای تکثیر برگ بیدی از راه قلمه زدن بایددر فصل تابستان اقدام نمایید بدین ترتیب ابتدا باید یک ساقه محکم از گیاهتان توسط یک چاقو تیز جدا کنید، قلمه ای باید حداقل ۷ سانتی متر باشد و همچنین ساقه دارای گره هایی باشد، در انتهای قلمه هر چه برگ وجود دارد را جدا کنید طوری که ۱ الی ۲ عدد برگ بر روی قلمه باقی بماند.

۲٫ بعد از آماده شدن قلمه ها باید آن ها را برای ریشه دهی در بستری با خاک کمپوست و ماسه بکارید، همچنین شما می توانید قلمه هایی را که آماده کردید را درون یک لیوان آن یا تنگ آب قرار دهید تا ریشه دار شود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قلمه هایتان را درون خاک قرار دادید اقدام به تعویض روزانه آب کنید، آبی که برای قلمه ها تهیه می کنید باید بدون املاح و کلر باشد.

۳٫ برای کاشت قلمه ها درون گلدان باید قبل از اینکه قلمه ها را در خاک بکارید ابتدا خاک آن را آبیاری نمایید و بعد با استفاده از مداد و یا خودکار در خاک سوراخ ایجاد کنید و بعد قلمه را درون آن بکارید.

۴٫ بعد از اتمام کاشت باید بستر هایی که قلمه ها را درون آن کاشتید را به مکانی منتقل کنید که دارای ۱۸ تا ۲۰ درجه دما باشد. از گذاشتن قلمه ها در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری نمایید، در طول دوران ریشه دهی توجه داشته باشید تا خاک گیاه خشک نشود.

* قلمه های برگ بیدی به سرعت ریشه می دهند طوری که بعد از ۱ هفته شاهد رشد گیاهتان خواهید شد.

شرایط نگهداری از برگ بیدی

خاک: بهترین خاک برای پرورش برگ بیدی ترکیبی از خاک ماسه+ تورب+ خاک برگ+ خاک باغچه می باشد، البته شما می توانید ترکیب خاک پرلیت و کوکوپیت هم برای پرورش برگ بیدی استفاده کنید.

نور: برگ بیدی برای رشد مطلوب و بهتر خود به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد زیرا اگر در محیطی نگهداری شود که نور کمی وجود داشته باشد گیاه به صورت علفی رشد خواهد کرد و این موضوع از زیبایی آن می کاهد. بهترین جایی گه می توان از برگ بیدی نگهداری کرد پشت پنجره های شمالی می باشد.

آبیاری : سعی کنید در فواصل زمانی منظمی به آبیاری گیاه بپردازید، و همیشه بگذارید خاک گیاه از رطوبت کمی برخوردار باشد، آبیاری گیاهتان نباید به گونه ای باشد که خاک آن خیس شود، به هیچ عنوان نگذارید آن در زیر گلدانتان باقی بماند چرا که به سرعت ریشه های گیاهتان دچار پوسیدگی می شود. آبیاری در تابستان باید روز درمان انجام شود اما در فصل زمستان باید هفته ای ۱ مرتبه به آبیاری آن بپردازید.

دما: برگ بیدی از نظر دما کمی حساس است و خواستار محیطی گرم می باشد، از این رو بهترین دما برای پرورش و نگهداری آن دمایی بین ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه در دماهای پایین به سرعت از بین خواهد رفت، به همین در فصل زمستان مکان مناسبی را برای این گیاه در نظر بگیرید.

کوددهی و هرس: شما می تواند برای تقویت رشد گیاهتان از کودهای استفاده کنید که مخصوص گیاهان زینتی می باشد، کوددهی باید هر ۲ هفته ۱ مرتبه انجام شود در فصل تابستان انجام شود. در مورد هرس این گیاه هم می توان گفت هر زمان که احساس کردید ظاهر شلخته ای به خود گرفته است و ساقه های رشد زیادی کرده است بهتر است ساقه را قیچی کنید و از آن برای قلمه استفاده کنید.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل برگ بیدی (نگهداری + پرورش)
top