زنجبیل (نگهداری + پرورش)

زنجبیل (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

زنجبیل (نگهداری + پرورش)

پرورش زنجبیل

همانگونه که می دانید زنجبیل یک ماده ضروری در آشپزی و یک درمان خانگی سالم برای درمان برخی بیماری ها می باشد. این گیاه مزایای چون درمان درد مفاصل ، درمان مسائل معده ، دردهای عضلانی ، درمان حالت تهوع ، گرفتگی عضلات و … مفید می باشد.

همچنین برای هضم غذا و ادرار مفید است و کمک بسیاری می کند برای این بیماری ها ، این گیاه باید در هر خانه وجود داشته باشد.

با این حال شاید خرید آن برای شما کمی سخت باشد چرا که کمی گران می باشد و البته شما در هنگام خرید نمیدانید که آیا در رشد آن از مواد شیمیایی خطرناک استفاده شده است یا خیر ، بهترین کار این است که خودتان پرورش دهید تا هیچ مشکلی برای سلامت شما به وجود نیاورد و هم کمی در هزینه صرفه جویی کرده باشید .

روش پرورش زنجبیل طبیعی در خانه

نحوه رشد و پرورش این گیاه را در ادامه مطلب ما به شما خواهیم آموخت:

مواد لازم :

1- ریشه زنجبیل

2- خاک با کیفیت

3- یک ظرف (ترجیحا گلدان)

4- آب

دستورالعمل پرورش زنجبیل ارگانیک:

ریشه های زنجبیل را داخل یک ظرف پر از آب بریزید و اجازه دهید که به مدت یک شب در آن ظرف بماند ، صبح روز بعد یک لایه خاک را داخل گلدان خود بریزید و سپس ریشه های خیس شده را داخل آن قرار دهید و به طور منظم آب را به گلدان اضافه کنید البته بهتر است که آب را داخل یک آبپاش بریزید و کم کم اضافه نمایید.

چند هفته بعد زنجبیل های شما رشد می کند و می توانید از این کار درآمد زایی کنید و زنجبیلی که شما استفاده می کنید می دانید که از هیچ گونه مواد شیمیایی مضر در آن استفاده نشده است.

زنجبیل یک گیاه بسیار مفید با خواص بی شمار برای سلامتی انسان ها می باشد و یک گیاه بسیار عالی برای مقابله با انواع بیماری ها است.اگر می خواهید از فواید بی نظیر این گیاه بیشترین بهره را ببرید لازم است آن را تازه مصرف کنید بنابراین پیشنهاد می کنیم همین الان دست به کار شوید و یک گیاه زنجبیل در گلدان بکارید و آن را در خانه پرورش دهید بدین گونه همیشه زنجبیل تازه خواهید داشت.

مراحل کار :

اولین چیزی که برای کاشت زنجبیل در گلدان نیاز دارید، این است ، که مطمئن شوید ریشه زنجبیل خوبی دارید .می توانید آن را از هر فروشگاهی که معمولا سبزیجات می خرید ، تهیه کنید.اگر زنجبیل را از فروشگاه های غیر ارگانیک می خرید ، باید ریشه آن را حداقل به مدت 8 ساعت داخل آب قرار دهید و سپس اجازه دهید در مقابل نور آفتاب کاملا خشک شود .

نحوه کاشت و پرورش زنجبیل

برای این که زنجبیل را داخل گلدان بکارید و مطمئن باشید که به طور سالم رشد می کند، باید لایه سخت بیرونی آن را ببرید و در تماس با خاک قرار دهید . وقتی که تکه ای از زنجبیل را می برید، حتما باید تکه ای ریشه ( بزرگ یا کوچک ) همراه با آن باشد .

قسمتی که باعث رشد ریشه می شود، آن تکه ای است که کمتر چین و چروک دارد و دارای نقطه های کوچکی که به آن ها چشم نیز گفته می شود ؛ هر چه قدر تعداد چشم ها بیشتر باشد گیاه راحت تر رشد می کند .

نکاتی برای کاشت و برداشت زنجبیل در گلدان

مراحل کاشت زنجبیل درگلدان

حالا نوبت آماده سازی گلدان است ، که حتما باید حداقل 12 اینچ عمق داشته باشد ،تا ریشه زنحبیل به درستی رشد کند .

بهترین خاک برای استفاده در گلدان مقدار یکسانی از خاک معمولی باغچه و کود است ، که می توانید در خانه نیز آماده کنید .

بهترین زمان کاشت زنجبیل اوایل یا اواسط بهار است ، زیرا تحمل آب و هوای سرد را ندارد ، بنابراین سرما زده می شود .

اگر چه برای جلوگیری از این مشکل می توانید گلدان را داخل خانه نگه دارید و می توانید در داخل خانه زنحبیل را در هر زمانی از سال بکارید .

زنجبیل، گیاهی است که سریع رشد می کند و خواهید دید که اگر با آبیاری زنحبیل بعد از خشک شدن سطح خاک ، آن را مرطوب نگه دارید ،بعد از دو هفته مانند عکس به نظر می رسد .

طرز کاشت و پرورش زنجبیل در گلدان

اگر در نواحی گرمسیری زندگی می کنید ، گلدان را در سایه قرار دهید زیرا دمای هوا در این مناطق می تواند بر رشد زنجبیل اثر بگذارد .

گیاه زنجبیل به خوبی در خاک مرطوب و مرغوب در طول زمستان در نواحی گرمسیری رشد می کند .

چگونه یک گیاه زنجبیل در خانه پرورش دهیم

یک روش جالب دیگر این است که زنجبیل را داخل گلدان گل بکارید و در طول تابستان در مکان معتدل تر و شب ها در داخل خانه قرار دهید . وقتی تابستان در حال پایان است و دما کمتر می شود ، متوجه خواهید شد که بعضی از برگ ها زرد می شوند و نشانه ی این است که باید آب دادن به گیاه را متوقف کنید، زیرا زمان برداشت ریشه زنجبیل شما نزدیک است .

پرورش زنجبیل در خانه

می توانید زمانی که ریشه ها به سطح خاک نزدیک هستند ، که باید در حدود چهار تا هشت ماه بعد از کاشت زنجبیل و یا زمانی که تمام برگ و شاخه های آن زرد می شوند اتفاق بیفتد ، زنجبیل را برداشت کنید اغلب، برگ های کوچکی بر روی سطح وجود دارند ،که می توانید با دقت ببرید و برای آشپزی استفاده کنید برای برش منظم ، یک چاقو بردارید و مواظب باشید که به زنجبیل آسیب نرسانید .باقی قسمت های گیاه می توانند در طول ماه های سرد نگه داری شود و اگر در جای گرمی باشد ، می تواند در فصل های آینده باقی بمانند، زیرا زنجبیل یک گیاه چند ساله است .

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

زنجبیل (نگهداری + پرورش)
top