گیاه سیلن (نگهداری + پرورش)

گیاه سیلن (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه سیلن (نگهداری + پرورش)

گیاه یک ساله نسبتاً سریع الرشدی به ارتفاع ۳۰ و گستردگی ۱۵ سانتی متر است ، گل های صورتی پررنگ آن در تابستان ظاهر می شوند. سیلن بومی حوزه مدیترانه ست ، سطح برگ های آن به طور خفیفی کرکدار ، برگ ها بادامی یا بیضوی شکل وزبر خشن به رنگ سبز درخشان ست ، پایه ی گیاه شاخه شاخه و کاملا باز شده و تقریبا به حالت نیمه خزنده ،گل ها کوچک، کاسبرگ ها مقاوم و گلبرگ ها بریده بریده ، گل ها ی آن ساده یا پرپر به صورت خوشه ای به رنگ صورتی ، سفید یا قرمز تند هستند ،انتقال نشا سیلن در اردیبهشت یا خرداد و به فواصل ۳۰تا۴۰ سانتی متر به بستر اصلی صورت میگیرد،سیلن گیاهی پر توقع نیست و در تمامی خاک ها کاشته می شود.مکان رشد سیلن باید آفتابگیر باشد تا گلدهی و رشد ان به خوبی انجام شود.گیاه سیلن در خاک های مرطوب یا غرقابی پس از باران های نسبتا طولانی از بین می رود،گیاه سیلن بیشتر جنبه ی تزیینی دارد،از خواص درمانی سیلن میتوان به این موارد اشاره کرد که آب عصاره ی آن برای درمان ناراحتی های چشمی کاربرد دارد و از آن برای شستشوی بدن نیز استفاده می شود و از ریشه ی آن نوعی صابون برای شستشوی بدن به دست می آید

گیاه سیلن ( قلیونک) در خاک های فقیر نیز به آسانی رشد پیدا میکند. این گیاه بومی اروپا و آفريقا است. بعضی این گیاه را گوشت خوار می پندارند زیرا مگس ها و حشرات روی کاسه گل چسبان این گیر می افتند اما با توجه به ملاحظات این گیاه مانند گوشتخواران واقعی از حشرات گیر افتاده تغذیه نمی کند.گیاه سیلن ( قلیونک) در واقع گیاهی همه ساله است اما بیشتر به عنوان گیاهی یک ساله مورد استفاده قرار می گیرد

سیلن، گیاهی علفی از خانواده caryophylaceae ( میخک) میباشد که بومی جنوب اروپا و ایتالیا است.
این گیاه زینتی که دارای گل های معطر و بسیار زیبا میباشد امروزه به وفور در اروپا، آفریقا، استرالیا و شمال و جنوب آمریکا کاشته میشود.

کاربرد این گیاه در فضای سبز:سیلن در کناره های باغچه ودر نزدیک درختچه ها در نوار محل عبوروفضای سبزویلاها وپارک ها کاشته می شود.
این گیاه سریعا جوانه میزند و به نسبت رشد خوبی دارد لذا برای نگهداری در آپارتمان ها و یا بالکن ها مناسب میباشد.

گونه silene شامل چندین گیاه متفاوت میباشد که همگی در گلکاری مورد استفاده قرار می گیرند که ما در اینجا به شرح silene pendula میپردازیم که در فرانسه به اسم سیلن جزیره گرت معروف است.

این گیاه علفی نسبتاً سریع الرشد، ارتفاعی بین 10 تا 30 سانتیمتر دارد گستردگی آن 15 سانتیمتر است.
پایه گیاه شاخه شاخه وکاملا باز شده هستند(پخش شده اند) و تقریبا به حالت نیمه خزنده می باشند.
ساقه رنگ قرمز دارد.
سیلن گیاهی یک ساله یا دو ساله میباشد که دارای گلهایی به رنگهای صورتی و یا قرمز میباشد .

کاسبرگها در سیلن مقاوم بوده و گلبرگ ها بریده، بریده هستند.
این گلها به صورت کم پر و یا پر پر دیده میشوند و فصل شکوفایی آنها از اواخر بهار تا اواسط تابستان است.
برگهای این گیاه سر نیزه ای شکل و به رنگ سبز مایل به خاکستری هستند. برگها دارای کرک های خفیفی میباشند.

سیلن گیاه پوششی نیز محسوب میشود که در بهار و تابستان جلوه زیبایی به باغها میبخشد.

ساقه و برگ

ساقه ها و برگ های این گیاه توسط موهای سفید نازکی پوشیده شده و پرز دار هستند

خاستگاه

خاستگاه سیلن ( قلیونک) باغ های کلبه ای در انگلستان است. سیلن ( قلیونک) یک گیاه وحشی روستایی ست

کاربرد

در فضای سبز از این گیاه در مرزبندی ها و در گلدان ها استفاده می شود. در نتیجه این گیاه میتواند گیاه مناسبی برای محیط خارجی و داخلی باشد. این گیاه در آيين افریقایی ها برای نفوذ یا تاثیر بر رویاها استفاده می شده

گیاهی یک ساله یا چندساله مقاوم به سرما با گل هایی به رنگ سفید، ارغوانی، صورتی و یا قرمز است. گلبرگ های آن قلب شکل و دارای انواع کم پر و پر پر است. برگ های آن سبز متمایل به آبی خاکستری است و پوشش مناسبی در بهار و تابستان ایجاد می کند.

گلدهی

در بهار گل می دهد.

نیازها

به نور کامل خورشید، خاک سبک و غنی نیاز دارد.

افزایش

با کاشت بذر افزایش می یابد که در مرداد ماه کشت شده و در آبان به محل اصلی منتقل می شود. در سرمای زمستان برگ ها زرد شده و حالت خزان به خود می گیرد و با گرم شدن هوا در بهار رشد را از سر می گیرد.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه سیلن (نگهداری + پرورش)
top