گیاه پیچ کلماتیس (نگهداری + پرورش)

گیاه پیچ کلماتیس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه پیچ کلماتیس (نگهداری + پرورش)

گونه های گیاه پتنتیلا

P.cinerea: برگچه ها گوه ای شکل، خاکستری و مودار و سطح زیرین آن با موهای سفید پوشیده شده است. گل ها به رنگ زرد کم رنگ و به قطر حدود ۵/۱ سانتی متر در مقابل برگ ها قرار دارند. ساقه ها با سرعت متوسط رشد کرده و توده ای از برگساره به ارتفاع حدود ۱۰ سانتی متر ایجاد می کند.

P.tabernaemontanii(پنج انگشت بهاره): دارای برگچه های براق و گل های زرد کرمی است. سرعت رشد آن بیشتر از گونه قبلی است و ارتفاع آن به ۱۵ سانتی متر می رسد. می توان هرچند گیاه را سرزنی کرد تا سطح یکنواخت حاصل شود.

P.atrosanguinea: گیاهی چندساله با عادت رشد توده ای، مودار، با برگ های پنجه ای با سه برگچه دندانه دار با پرزهای ابریشمی متمایل به خاکستری یا سفید است که زیبایی خاصی به برگساره می دهد. گل های آن به صورت گرزن های خوشه ای شکل به رنگ زرد، نارنجی، یا قرمز روشن تا تیره به قطر ۳ سانتی متر روی ساقه های افراشته، منشعب و سیمی شکل ظاهر می شوند.

P.nepalensis: چندساله علفی با عادت رشد توده ای و تنک با ساقه های منشعب و سیمی شکل با ته رنگ قرمز و برگ های پنجه ای ۵ برگچه ای به رنگ سبز متوسط است. گل های آن به رنگ قرمز لاکی تا صورتی مشاهده می شود.

نور:

دوستان عزیز این گل نیاز به نورمستقیم آفتاب داره ، خرجش بالاست به هرحال گل به اون درشتی و زیبایی باید یه جوری خرجش دراد دیگه :)) توی سایه گل نمیده و شما به هوای ضعف خاک هی کود میدید پاش ، بعد یهو میبینی برگاش دارن زرد میکنن ، بعد هی غصه میخوری ، ولی نمیدونی که از نور کم اینطوری شده …..

آبیاری:

برادرها و دخترعموهای گلم ، هرگیاهی رو که زیاد آب بدید بهتون گل نمیده ! از من گفتن بود…. هروقت خاکش خشک خشک شد اب بدید اب زیاد توی خاکهای سنگین نکارید ، بهتون گل نمیده ، اونوقت در ب در دنبال علت میگردی و هی کود میدی پاش و بدتر میشه اوضاع.

رطوبت:

زیاد به این سوسول بازیا اعتقاد نداره ولی خوب رطوبت شمال براش رشدش خیلی خوبه ، مثه کنجد روی بربری هستش :))

خاک:

بهترین خاک خاک سبک هستش، خاک اصطلاحا نباتی، ترکیب ماسه و کود و پیت ماس و خاک باغچه ، بخیلی خوبه باید اب رو راحت رد کنه ، وگرنه اب بمونه ، ریشه میپوسه یا اینکه گل نمیده خوب.

دما:

دوستان این گیاه توی زمستون شاخ و برگاشو از دست میده ولی یادتون باشه اگه توی گلدون نگهداری مکینید زمستون دور نندازید ، خشک میشه برگاش ولی در واقع زندست و توی بهار دوباره جوونه میزنه ! در تابستون نوک برگای میسوزه و خشک میشه ، که این طبیعیه ، گلدهی کم میشه و کلا گلی نداره ، تابستون حالت خزون هستش ! به خاطر گرمیه و طبیعیه.

تکثیر:

کلماتیس بوسیله پیوند روی نهال­های بذری تکثیر می­شود. پیوند به دو صورت انجام می­گیرد:

۱. پیوند در گلخانه؛

۲.پیوند در فضای آزاد.

اگر پیوند در گلخانه صورت گیرد، گیاهان را در گلدان قرار می­دهند و پیوندک را از پیوندک­های در حال خواب زمستانه جدا می­کنند. این پیوندک­ها قبلاً شناسایی شده­اند و براساس رنگ و درشتی گل به آن ها شماره می­دهند. و بعد از انتقال به گلخانه آن ها را روی پایه بذری بشکل پیوند انگلیسی پیوند می­دهند.

پیوند در هوای آزاد به شکل تی T است که در ۲ فصل آن را انجام می­دهند، یکی در اواسط بهار حدود ماه خرداد، دیگری پیوند خواب در شهریور ماه. پایه­های پیوند شده با مراقبت و نگهداری در سال آینده گل­های مورد نظر را تولید می­کنند.

اگر کلماتیس را پیوند نزنند فقط ارقام کلماتیس اورینتالیس (کلماتیس وحشی) گل­های کم و بسیار کوچکی تولید می­کند. اما کلماتیس­های پرورشی گل­های درشت در تمام طول سال تولید می­کنند، لذا تکثیر پیوندی این گیاه ضرورت دارد.

تغذیه:

دوستان عزیز بهتراست که توی فصل خواب ازین کودهای کند رها شونده بریزید پاش تا در طول فصل رشد به مرور آزاد بشه ، دادن کودهای فسفر بالا و پتاس بالا در فصل خواب به این گیاه توصیه میشه تا توی فصل بهار گلهای درشت و زیادی بده ، در طول فصل رشد هم میتونید آهن رو ماهیه بهش بدید تا برگای بالاش زرد نکنه البته کمبود آهن رو تاحالا توش ندیدم خودم ، بچه خوبیه :))

هرس:

دوستان عزیزانگیز، هرس این گیاه تخصصی هستش و قبلش باید بدونید کلماتیس شما کی گل میده ، اول بهار یا اخر بهار یا اخر تابستون….بسته به زمان گلدهی باید هرس کنید، اون دسته از گلهایی که توی اول بهار گل میده رو باید وقتی گلش تموم شد هرس کنید ۳۰ سانتی متر تا زمان داشته باشه دوباره شاخه بده و گل بده اخر تابستون !

اون دسته از گلهایی که آخر بهار گل میدن رو باید اول بهار یا اسفند یه هرس سبک کرد، و اون دسته از گیاهانی که آخر تابستون گل میدن رو باید توی برج ۱۲ هرس سنگین تا سی سانتی متری زمین کرد، اگه این گیاه رو کلا هرس نکنید ، گلها در ارتفاع بالاتر سبز میشن و شاخه ها میرن تو هم تو هم و و شاخه های خشک سال قبل میمونه و صحنه ی زشتی رو ایجاد میکنه ! پس حتما با شناخت از زمان گلدهی گیاهتون اون رو حتما هرس کنید.

گلدهی:

هر ساله از تابستان تا پاییز گل می دهد.

نیازها:

به سرما مقاوم است و در خاک های ضعیف تا به نسبت حاصلخیز با زهکشی خوب و در محل آفتابی رشد می کند. در محل های با تابستان خیلی گرم باید در محل سایه آفتاب کشت گردد.

افزایش:

با کاشت بذر و ریشه دار کردن قلمه های چوب نرم، چوب نیمه سخت و چوب سخت در فصل های مختلف قابل افزایش است.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه پیچ کلماتیس (نگهداری + پرورش)
top