گیاه آمارانتوس (نگهداری + پرورش)

گیاه آمارانتوس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه آمارانتوس (نگهداری + پرورش)

گیاهیست یک ساله که به خشکی بسیار مقاوم است. گل آذین گاهی ایستاده ولی در بیشتر گونه ها حالت آویزان دارد. در برخی از گونه های آن گل های کوچک و به هم فشرده در محل گره ها وجود دارد. اکثر رقم های آن برگ های رنگی دارند که یک رنگ، دو رنگ و سه رنگ می باشد که افزون بر رنگ سبز داری رنگ دیگری نیز هستند. اگر به صورت تک بوته و درون چمن کاشته شود، به دلیل داشتن برگ های رنگین منظره جالبی به وجود می آورد. زیبایی این گل در رنگی بودن برگهای آن است که براثر تابش نورآفتاب درخشندگی و زیبایی خاصی پیدا میکند به همین دلیل برای کاشت در باغچه ، گلدان و فضای سبز بسیار مناسب است.

مدت گلدهی آن طولانی است و از اواخر بهار تا پائیز گل می دهد. مشابه تاج خروس می توان از آن برای دسته گل خشک در طول زمستان استفاده کرد. ارتفاع این گیاه بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می باشد.

این گیاه خواص دارویی میباشد : ضد خون ریزی داخلی-مفید برای آبله مرغان- ضد سوزش ادرار- ضد اسهال مزمن و خونی-افزاینده حس بینایی و شنوایی-رفع سرماخوردگی استفاده از تاج خروس رشته ای به عنوان مواد غذایی در هند، غرب آفریقا و جنوب امریکا افزایش یافته است.

تاج خروس گیاهی است از خانواده Amaranthaceae چهارکربنه و یکساله خشبی به ارتفاع50تا100 سانتی متر با ساقه های پایینی قرمز یا دارای نوار قرمز که تا انتهای ریشه اصلی تداوم دارد

پهنک برگها ضخیم و رگبرگهای آن واضح هستند برگهای آن نسبتا پهن ونیزه ای شکل((lance-shaped بوده،بادمبرگهای ضخیم و قوی که به ساقه متصل هستند و به تدریج به رنگ قرمز در می آیند

علفهای هرز خانواده تاج خروس دارای مقدار زیادی نیترات یا اکسالات هستند که ممکن است باعث مرگ دام شوند

تاج خروس در مزارع توتون،باغهای چای، سبزی ،صیفی وزمینهای بایر می روید

تکثیر آن توسط بذر،ریشه های زیر زمینی قرمزرنگ وعمیق صورت میگیرد.گلها کوچک و سبزرنگ، بذرها برنگ سیاه براق، عدسی شکل ودر دو طرف محدب که دارای یک شکاف کوچک در کنار بذر میباشد

آبیاری گل آمارانتوس:

این گیاه در مقابل خشکی مقاوم بوده و نیاز به آبیاری روزانه ندارد بهترین حالت برای آبیاری آمارانتوس یک روز در میان است. همچنین باید دقت داشته باشید از ریختن آب بر روی برگ های آن خودداری کنید.

دمای مناسب رشد گل آمارانتوس :

با توجه به گرمایی بودن این گیاه حداقل دمای مورد تحمل این گیاه صفر درجه سانتیگراد است . این گیاه با شروع فصل سرما از بین می رود. در ابتدای دمای مورد نیاز کاشت بذر ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد در هوای آزاد می باشد و این دما در گلخانه بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.

نور مورد نیاز گل آمارانتوس :

آمارانتوس به نور زیاد نیاز دارد و از کاشت آن در مکان های سایه خودداری کنید.

خاک مناسب گل آمارانتوس :

خاک مناسب گل آمارنتوس عبارت است از خاک برگ، خاک باغچه، پیت ماس یا شن،پرلیت، کوکوپیت.

نحوه کاشت بذر گل آمارانتوس

ساده ترین ترکیب خاک مناسب برای کاشت بذر اکثر گلهای فصلی و زینتی خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم خوب ترکیب شود. از ترکیب زیر هم میتوانید برای کاشت بذر این گل استفاده کنید :

۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت به این صورت که ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق نسبتاً کم تهیه کنید گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.
اگر کود دامی در دسترس شما نبود میتوانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید ( اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه ها به خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که استفاده میکند چند ساله ،کهنه،پوسیده،خشک و سرند شده باشد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید. بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر چهار یا شش برگ در آوردند یا حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.

هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود.

گلدهی

مدت گلدهی آن طولانی است و از اواخر بهار تا پائیز گل می دهد. مشابه تاج خروس می توان از آن برای دسته گل خشک در طول زمستان استفاده کرد.

نیازها

به خشکی مقاوم بوده وگرما را خوب تحمل می کند. در محل آفتابی باید کشت شود.

افزایش

از طریق کاشت بذر افزایش می یابد. بذر باید در گلخانه گرم برای انتقال بعدی و یا در هوای آزاد پس از رفع خطر یخبندان کشت شود. اغلب بذر آن خود کشت است. یعنی مانند تاج خروس با ریزش بذر آن روی زمین در سال های بعد سبز می شود.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه آمارانتوس (نگهداری + پرورش)
top