گیاه کوکب کوهی (نگهداری + پرورش)

گیاه کوکب کوهی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه کوکب کوهی (نگهداری + پرورش)

گل کوکب کوهی برگ ها به شکل کشیده،دراز، نوک نیزه ای، کرک دار و به رنگ سبز روشن می باشد. دمبرگها سخت و محکم بوده و طول آن ها به ۴۵ سانتیمتر میرسد. گلها دارای برگچه در زیر گلبرگ قرار دارند

گلها نوک تیز و به رنگ های زرد تند، قهوه ای و قرمز رنگ می باشند. این گلها کلا پرکی با میخک های زرد رنگ است که حلقه ارغوانی رنگ مایل به قهوه ای دور کلا پرک را احاطه کرده است. مرکز گلهای باز شده دارای ظاهر فلزی متالیک می باشد. یک بوته حتی می تواند تا ۶۰ گل نیز داشته باشد. گلها از اواسط تابستان تا اواخر پاییز شکوفا می شوند. سرمای کوتاه مدت یا یخبندان سطحی و کوتاه مدت چندان به آنان صدمه وارد نمی آورد.

در بعضی از واریته ها گل نیمه پر،پر و یا پر، پر کامل هستند. از گونه هایی که به عنوان نباتات دائمی استفاده میشود گونه r.spender می باشد که نباتی است دائمی، پر پشت به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر. گلها زرد زعفرانی و دیسک وسطحی متمایل به قرمز بوده و نباتات تمام طول تابستان را گل می کند.گونه های دیگر به صورت پا کوتاه و گلهای پر،پر وجود دارد.

مبدأ آن آمریکای شمالی است. از نظر ارتفاع، نوع گل و یک ساله و چندساله بودن، گونه های متفاوت دارد. گل ها اغلب کم پر و وسط گل یک مخروط به رنگ سیاه، قهوه ای یا سبز قرار دارد. گلبرگ ها زرد رنگ و گاهی ارغوانی و قهوه ای است. دارای رقم های پر پر نیز می باشد. در انواع پاکوتاه ارتفاع بوته بین ۱۵ – ۶۰ سانتی متر است حال آنکه در انواع پابلند ارتفاع به ۲ متر می رسد. ساقه ها منشعب، کرکدار و خشن، برگ ها بیضی شکل و قدری کشیده هستند.

کوکب کوهی، گیاهی دائمي چند ساله از جنس Rudbeckia در خانواده Asteraceae بومی شمال شرقی و جنوب شرقی آمریکا است. این گیاه میتواند تا 120 سانتی متر بلند شود.

این گیاه در باغ خیلی سریع گسترش می یابد و از هر دو طریق ساقه و دانه زیاد میشود. بذرها که در میوه تولید میشوند، cypselae نامیده می شوند و از 2،2 تا 4 میلی متر طول دارند. دانه های رسیده غذای مورد علاقه فنچ ها در فصل زمستان است.

کوکب کوهی دارای ساقه پرز دار، مضرس و به رنگ سبز تیره میباشد. برگ ها نیز سبز تیره، پراکنده و تقریبا پرز دار، ساده و با حاشیه دندانه ای است. گل آن، با گلچه سیاه و سفید و نارنجی درخشان به تنهایی در انتهای ساقه و بالاتر از شاخ و برگ نمایان است.

برگ ها دارای پره هایی هستند که نیزه ای گسترده تخم مرغی یا بیضی شکل با لوب و بعضاً قلبی شکل با حاشیه دندانه ای هستند. سطح فوقانی برگ معمولاً بدون کرک یا با موهای ریز و زبر است.

برگ های پایه دار و با دمبرگ هستند که 5 تا 30 سانتی متر طول و 1 تا 8 سانتی متر عرض دارند. و cauline یا برگ ساقه دمبرگ که 2 تا 25 سانتی متر طول و 0،5 تا 7 سانتی متر عرض دارند و قلبی شکل هستند.

زمان شکوفه و گل دهی کوکب کوهی از ماه ژوئن تا اکتبر می باشد و شکوفه ها معمولاً به رنگ های نارنجی و زرد میباشند

کوکب کوهی نیازمند نور کامل آفتاب، رطوبت:کمی خشک و آبیاری کم دما: 15 تا 25 درجه سانتیگراد و خاک حاصلخیز با زهکشی خوب میباشد. و نیاز به نگهداری چندانی ندارد

حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتیگراد است ولی نباید مدت زیادی در این دما بماند

این گیاه معمولاً در آغاز بهار از طريق تقسيم بوته و کاشت بذر تكثير مي شود

گلدهی

انواع مختلف آن از اواخر بهار تا شروع سرمای پائیزه گل می دهند.

نیازها

محل آفتاب رو برای این گل مناسب است و به تقریب در هر خاکی رشد می کند.

افزایش

با بذر و تقسیم بوته زیاد می شود. کوکب کوهی بک ساله، با بذر و کوکب کوهی چندساله از طریق تقسیم بوته و همچنین کاشت بذر افزایش می یابد. در یک ساله ها بذر در اسفند ماه در شاسی سرد کشت شده و

در اواخر فروردین یا اواسط اردیبهشت در زمین اصلی به فواصل ۳۰ – ۴۰ سانتی متر نشاء می شود.

چندساله ها را گاهی در اواخر تابستان کشت می کنند و نشاء آن ها را در اواخر اسفند یا اوایل فروردین در محل اصلی می کـارند که در این صورت زودتر گـل می دهند. از زمان کـاشت بذر تا گلدهی ۴ – ۵ ماه

طول می کشد.

نحوه کاشت و ازدیاد گل کوکب کوهی:

بذر کوکب کوهی یکساله را مانند نباتات یکساله می توان کاشت. ولی گونه های که دائمی هستند به وسیله تقسیم بوته می توان تکثیر نمود. برای کاشت بذر را در اوایل فروردین می کارند و در اواخر اردیبهشت در بستر اصلی نشاء می گردند.

کاشت در گلدان

گیاه کوکب کوهی از انواع گیاهان زیبا، با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است برای کاشت این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتی متری خاک بکارید.

خاک سبک غنی از هوموس و ماسه برای رشدگیاه مناسب است.

گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه برای رشد، نیاز به زهکشی مناسب خاک دارد. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان، دو یا سه سوراخ ایجاد یا

از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. آبیاری کوکب باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد. مناسب ترین ph خاک، شش تا شش و نیم است.

تکثیر گیاه از طریق بذر و قلمه در فصل بهار امکان پذیر است.

خاک گل کوکب:

کوکب کوهی به خاک رس و ماسه ای و نسبتا” غنی از مواد آلی و مکانهای گرم و آفتاب گیر احتیاج دارد.

کاربرد گل کوکب:

گیاه کوکب کوهی را گروهی در بین گلهای دیگر می کارند. در مقابل درختچه ها و سوزنی برگان زیبایی خاص خواهد داشت همچنین جهت تزیینات پلات باندها یا به صورت گروهی برای زینت چمنها و مقابل درختان دائمی بکار میرود. از گلهای بریده آنها نیز برای تهیه دسته گل استفاده می شود. عمر گلهای بریده تا ۱۵ روز در آب می باشد. در طول مدت رشد و گلدهی بایستی گلهای کاملا” باز شده و پلاسیده را قطع نمود زیرا غنچه ها پس از بریدن در گلدان باز نمی شوند.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه کوکب کوهی (نگهداری + پرورش)
top