گل پیچک (نگهداری + پرورش)

گل پیچک (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل پیچک (نگهداری + پرورش)

گیاهی چندساله و همیشه سبز است که گل های آبی بنفش آن شبیه نیلوفر (Morning glory) است از اواخر بهار تا پاییز باعث تزئین این گیاه می شود. اما برخلاف نیلوفر گل های آن در طول روز باقی می ماند. ساقه های سست آن به طول ۹۰ سانتی متر یا بیشتر حامل برگ های سبز خاکستری گرد و تا حدودی کرک دار به طول حدود ۴ سانتی متر است.

پیچک از جنس خانواده Morning است که حدود 225 گونه دارد. در مناطق معتدل به صورت گسترده یافت می شود. پیچک یک گیاه همیشه سبز چند ساله است. شاخه انتهایی آن پرز دار است و برگ های سبز-خاکستری دارد. گل های پیچک قیفی شکل هستند و رنگ آن ها معمولا بنفش کمرنگ یا آبی است. رشد پیچک ممکن است به صورت بالارونده باشد که به شکل یک طاق می شوند و یا در سطح زمین متراکم می شوند. پیچک وقتی به صورت تاک رشد می کنند به سرعت تا 5 متر در یک فصل، رشد دارند. توجه داشته باشید دانه های پیچک سمی هستند و نباید آن ها را خورد.

نوع گیاه: چند ساله

برگریز / همیشه سبز: همیشه سبز

سرعت رشد: سریع

میانگین میزان چشم انداز: در رشد سریع تا 30 سانتی متر طول و 30 تا 90 سانتی متر عرض دارد. در صورت رشد بالارونده تا 5 متر هم رشد می کنند.

رنگ شاخ و برگ: خاکستری – سبز

شکوفه: تابستان ، پاییز. شکوفه ها صبح باز می شوند و در عصر بسته هستند.

رنگ گل: آبی، بنفش کمرنگ، سفید، صورتی، قرمز

سبک باغ: مدیترانه ای

نیاز آبیاری: گاه به گاه به آبیاری نیاز دارد.

میزان نور: قرار گرفتن در معرض نور کامل

آبیاری:

پیچک نیلوفر، گیاهی علفی بوده و برای داشتن گل های سر زنده به رطوبت همیشگی به شکل متوسط نیاز دارد. این گیاه به شرایط کم آبی مقاوم است. آبیاری آن را باید به شکل منظم انجام دهید تا گیاه به رشد کامل برسد.

بهترین زمان آبیاری صبح است. خشک شدن خاک در عمق ۲ تا ۳ سانتی متری خبر از زمان آبیاری می دهد. خاک پیچک نیلوفر را غرقابی نسازید. این گیاه شرایط رطوبتی بیش از اندازه را دوست ندارد. این مسئله منجر به عدم رشد گیاه و زرد شدن برگ های ناحیه پایین گیاه می شود. با این کار گیاه از بین می رود و ساقه ها پژمرده می شوند.

آبیاری کم نیز برای گیاه مشکل ساز است. کاشت پیچک نیلوفر با این شرایط مانع از گل دهی خواهد شد و بافت برگ و ساقه گیاه نیز ضخیم می شود.

این گیاه در دمای بالای تابستان رشد می کند و مخصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. برای رشد بهینه و کاشت مطلوب پیچک نیلوفر باید دمای بالای ۱۸ درجه در خاک داشته باشیم. بهتر است حوالی عصر بر روی گیاه سایه باشد. این مسئله منجر به رشد بهتر خواهد شد. گرمای بیش از اندازه و نور مستقیم، گل دهی گیاه را کمتر می کند.

نور مستقیم لازمه کاشت پیچک نیلوفر است. نور کم، سبب رنگ کم در برگ ها می شود. نور شدید در مواقعی که گیاه با آبیاری نامرتب همراه است، به رشد گیاه صدمه می زند.

۶ تا ۸ ساعت زمان برای آفتاب گیری کامل گیاه نیاز دارید. برای برقراری شرایط کاشت پیچک نیلوفر از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید تا خاک باتلاقی نشود. این خاک باید با خاک معمولی و خاک برگ ترکیب شده باشد.

برای هرس باید شاخه های خارج از شکل و فرم گلدان را ببرید. برای این گیاه، قیم مناسب به کار ببرید تا فضای لازم برای بالا رفتن و پیچیدن ساقه ها فراهم گردد.

پایه های قیم را به اندازه ۳۰ سانتی متر در خاک بگذارید. این وسیله به کار برده باید ۳.۵ متر ارتفاع داشته باشد.

کاشت پیچک:

▪ پیچک به مقدار زیادی نور نیاز دارد.

▪ خاکی که پیچک در آن کاشته می شود باید قابلیت زهکشی خوبی داشته باشد.

▪ جایی که پیچک کاشته می شود نباید در معرض بادهای خشک و یا سرد باشد.

▪ زمانی که بذر پیچک کاشته می شود باید در دمای 64 درجه فارنهایت باشد.

▪ دانه پیچک به مدت 24 ساعت قبل از کاشت باید خیس بخورد.

▪ بعد از کاشت دانه پیچک باید به طور کامل به آن آب داده شود.

▪ زمانی که ارتفاع پیچک زیاد شد باید برای نگهداری آن ها از داربست استفاده کرد

▪ اگر بخواهید گیاه را در خانه بکارید باید 4 تا 6 هفته قبل از آخرین سرمای منطقه، دانه پیچک کاشته شود.

جمع آوری دانه های پیچک:

برای جمع آوری دانه ها صبر کنید تا غلاف دانه کاملا خشک شود . غلاف را بشکنید و دانه های درون آن را جمع کنید. هر گل می تواند چندین دانه داشته باشد اما گاهی فقط یک دانه دارد، در بعضی گل ها حتی 7 یا 8 دانه هم وجود دارد.

مراقبت از گیاه پیچک:

از یک برنامه آبیاری منظم در طول اولین فصل رشد به منظور ایجاد یک سیستم ریشه ای گسترده و عمیق پیروی کنید. علف های هرز را تا زمانی که گیاه منطقه مورد نظر را پر می کند کنترل کنید . بعد از کاشت، کود مایع به گیاه داده شود و هر ماه این کار تکرار شود. برای حفظ رطوبت و جلوگیری از علف های هرز از کود گیاهی استفاده کنید. گونه های بالارونده به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

آفات پیچک:

▪ آفات این گیاه شامل شته ها، کنه تارتن، کاترپیلار می باشد.

▪ بیماری / قارچ: زنگ، لکه های قارچی برگ، پژمردگی

زمانی که گیاه دچار آفت شد از حشره کش های ارگانیک یا شیمیایی استفاده کنید.

نیازها:

این گیاه نیمه مقاوم به سرما بوده و خاک های سبک، شنی یا سنگریزه ای با زهکشی خوب را ترجیح می دهد، گرچه در خاک های سنگین نیز اگر زیاد آبیاری نشود می تواند به خوبی رشد کند. گیاهان قدیمی ممکن است چوبی و تنک شوند که برای جلوگیری از این حالت باید هرساله در اواخر زمستان ساقه های قدیمی حذف شوند.

افزایش:

از طریق کاشت بذر در بهار، ریشه دار کردن قلمه در اواخر بهار تقسیم بوته در بهار قابل افزایش است.

نکات مهم پرورش پیچ نیلوفر:

بهتر است بعدازظهرهای تابستانی را در شرایط نیمه سایه سپری کند.

گیاه را به هیچ عنوان نخورید. مخصوصاً بذرهای آن ماده ای توهم زا دارد.

برای کوددهی از خاک برگ استفاده کنید و تا حد امکان از کودهای شیمیایی استفاده نکنید.

این گیاه نسبت به شرایط گرمایشی فوق العاده زیاد واکنش دارد و در معرض نور مستقیم بودن با آبیاری کم و نامرتب موجب پلاسیده شدن گیاه خواهد شد.منبع: سایت باغ شیشه ای و بذرام و آرگا

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل پیچک (نگهداری + پرورش)
top