فرانکینیا (نگهداری + پرورش)

فرانکینیا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

فرانکینیا (نگهداری + پرورش)

بیش از ۸۰ گونه از این جنس به طور وسیع در نواحی نیمه گرمسیری و معتدل اروپا، نواحی مدیترانه ای آسیای صغیر و استرالیا پراکنده اند. همگی چندساله همیشه سبز با عادت رشد پهن شونده با برگ های کوچک خاکستری یا سبز متمایل به خاکستری هستند. در مناطق سرد در زمستان برگ ها به رنگ نارنجی تغییر رنگ داده و خزان می کنند. گل ها بسته به گونه در بهار و تابستان یا به صورت پراکنده در طول سال، تولید می شوند. گل ها با وجود ساده و کوچکی به مقدار زیاد به رنگ صورتی بنفش یا سفید تولید می شوند. این گیاه مناطق خشک و شور را تحمل کرده و می تواند به عنوان گیاه پوششی برای این نواحی بکار رود. تغییر رنگ برگ ها در پاییز و زمستان زیبایی خاصی به آن می بخشد. این گیاه به طور کامل به سطح خاک چسبیده و پیش می رود و پوشش به نسبت یکنواختی ایجاد می کند اما باید توجه داشت که قابلیت پاخوری زیادی نداشته و بنابراین نمی تواند جایگزین چمن گردد. همچنین می تواند در گلدان یا باغچه های سنگی بکار رود. گونه F. laevisگیاهی فرش مانند با ساقه هایی منشعب به طول حدود ۳۵ سانتی متر، برگ های ضخیم، متقابل و همیشه سبز به رنگ سبز مایل به قرمز و گل های صورتی است. این گیاه به طور طبیعی در جنوب انگلستان تا غرب آسیا رشد می کند.

گلدهی فرانکینیا:

گل های ریز آن مورد توجه نبوده و در بهار یا تباستان ظاهر می شوند.

نیاز نوری فرانکینیا :

گیاهی است که به نور کامل نیاز دارد. بهترین رشد در دمای ۳۵- ۱۰درجه سانتي گراد است

بستر مناسب فرانکینیا :

در اغلب خاک ها قادر به رشد است و خاک های خشک و شور را تحمل می کند و می تواند به عنوان گیاه پوششی در نقاط داغ و آفتابی باغ های صخر ه ای بکار رود.

نیاز آبی فرانکینیا :

در ابتدای کاشت باید روزانه و به روش بارانی انجام شود تا خاک شسته نشود. تاخیر دو تا سه روزه در آبیاری باعث کم رنگ شدن برگ ها می گردد.اما وقتی مستقر شد به آبیاری زیادی نیاز ندارد. گونه های اروپایی تا حدودی سرما را تحمل می کنند. طبق تجربه ی باغ شیشه ای باید توجه داشت که کنترل علف های هرز داخل زمین پوشیده از فرانکنیا مشکل است، بنابراین قبل از کاشت باید زمین از هر گونه علف هرز و بویژه انواع پهن برگ، پاک سازی شود.

تکثیر فرانکینیا :

از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته قابل افزایش است. می توان ساقه های این گیاه را به قطعات ۵۰ تا ۱۰ سانتی متری تقسیم کرده و در سطح زمین پخش کرد

به دلیل داشتن ساقه های نازک و انعطاف پذیر، نمی توان آن را مانند گیاهان دیگر به صورت مجزا در خاک قلمه فرو برد، بنابراين ساقه های آن را با قیچی چیده و به صورت چند تایی در گلدان نشاء کاشت می گردد. پس از ریشه دار شدن آن را به زمین اصلی منتقل می کنند. فاصله کاشت بوته ها از هم باید ٣٠ تا ٤٠ سانتی متر باشد، زیرا بعد از مدت کمی زمین را کاملاً می پوشاند. فصل کاشت این چمن بهار است.

کاربرد فرانکینیا :

به عنوان گیاه پوششی در بین سنگفرش ها و باغ های صخره ای، کف پوش و درختچه زینتی کاربرد دارد. روی سطح شیب دار و صخره ای محل خوبی برای آویزان شدن آن می باشد. جایگزین خوبی برای چمن های هلندی است.

محاسن فرانکینیا:

۱- نیاز آبی کم

۲- نیازی به کوتاه کردن این چمن نیست.

نیازهای فرانکینیا:

به نور کامل آفتاب نیاز دارد. در اغلب خاک ها قادر به رشد است و خاک های خشک و شور را تحمل می کند و می تواند به عنوان گیاه پوششی در نقاط داغ و آفتابی باغ های صخر ه ای بکار رود. وقتی مستقر شد به آبیاری زیادی نیاز ندارد. گونه های اروپایی تا حدودی سرما را تحمل می کنند. طبق تجربه ی باغ شیشه ای باید توجه داشت که کنترل علف های هرز داخل زمین پوشیده از فرانکنیا مشکل است، بنابراین قبل از کاشت باید زمین از هر گونه علف هرز و بویژه انواع پهن برگ، پاک سازی شود.

افزایش فرانکینیا:

از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته قابل افزایش است. می توان ساقه های این گیاه را به قطعات ۵۰ تا ۱۰ سانتی متری تقسیم کرده و در سطح زمین پخش کرد و با لایه نازکی از خاک پوشاند و آبیاری نمود که پس از مدتی گیاهان مستقل ایجاد می شوند./منبع: سایت باغ شیشه ای و سپاهان و گل و گیاه هاشم پور

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

فرانکینیا (نگهداری + پرورش)
top