سینره (نگهداری + پرورش)

سینره (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

سینره (نگهداری + پرورش)

کاشت گل سینره از طریق بذر در اوایل تابستان صورت میگیرد و 9 ماه طول میکشد تا سینره به گل برود. با شرایط نگهدری و روش کاشت گل سینره آشنا شوید.

پرورش سینره

سینرر – CINERARIA

نام علمی :

PERICALLIS HYBRID

خانواده :

COMPOSITAE – کلاپرکها

بومی منطقه :

جزایر قناری

نام های دیگر :

senetti pericallis,xhybtidus,senecio

خاک و تغذیه :

خاک سبک با زهکشی خوب و مرطوب

دمای ایده آل محیط :

12 درجه سانتیگراد

آبیاری و رطوبت :

مرطوب

نور محیط :

زیاد

نحوه کاشت گل سینره

کاشت گل سینره و تکثیر آن از طریق بذر صورت می گیرد. مراحل رویشی این گیاه طولانی است و در حدود 9 ماه از کاشت بذر تا به گل رفتن گیاه طول میکشد. همچنین لازم به ذکر است بذرهاي سينره بسيار کم دوام هستند و خیلی زود قوه ناميه خود از دست مي دهند. بنابراین لازم است بلافاصله پس از برداشت بذر و خشک کردن آن، در اوايل مرداد اقدام به کاشت بذرها نمود. مراحل کاشت گل سینره به شرح زیر میباشد:

برای کاشت سینره ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید.
برای خزانه گرفتن نیاز به گلدانی با دهانه بزرگ و ارتفاع کم است.
گلدان مورد نظر را با ترکیبی از ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت پر کنید و آبیاری کنید تا خاک کاملا خیس شود، چون بعد از پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید.
بذرهای سینره را با فاصله ۲ تا ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید و سپس لایه نازکی از خاک را روی بذرها بریزید به طوریکه کاملا روی بذر را نپوشاند چون بذرهای سنیره ریز هستند و زود پوسیده میشوند.
گلدان را به آرامی و با کمک اسپری آبیاری کنید.
سپس روی گلدان نایلون شفاف بکشید و بر روی آن سوراخی ایجاد کنید تا تهویه صورت گیرد، کشیدن نایلون باعث حفظ رطوبت و گرما میشود و عمل جوانه زنی بذرها راحتتر صورت میگیرد.

براي جوانه زني و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید.
دمای مناسب برای جوانه زنی بذرهای سینره ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتیگراد میباشد .
هنگامی که گیاه سینره چهار تا شش برگ در آورد، آن را از خزانه در بیاورید و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جداگانه بکارید.
نکته مهم در کاشت گل سينره، کاربرد کودهاي اسيدي براي ساخت بهتر آنتوسيانين (رنگدانه گیاه) است. براي داشتن آنتوسيانين بهتر و رنگريزه هاي بهتر در گل هاي گياه و پرورش سینره با رنگهای متنوع، از محيط هاي اسيدي براي کشت گياه استفاده مي کنند.

گیاه Cineraria از خانواده Compositae می باشد که در فارسی به سینرر و یا سینره شهرت دارد که نام سینره رایج تر می باشد.

این گیاه بومی جزایر قناری می باشد و نمونه هایی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز دیده می شود و اکنون در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده می شود.

گیاه سینره از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد و گیاه یکساله تا دو ساله است. گل سینره مشابه گل میناست و در رنگ های آبی، صورتی، بنفش، سفید و یا دو رنگ وجود دارد. زمانی که همه گل ها باز شدند، در مدت کوتاهی گل دهی تمام می شود.

قابل ذکر است که این گیاه در ایران به عنوان یک گیاه نوروزی در رنگ های مختلف و اندازه های متفاوت وجود دارد و به عنوان یک گل یک ساله یا 2 ساله پرورش داده می شود.

این گیاه از جمله گلهای ممتاز بهاری محسوب می شود که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می دهد.

این گل برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل 3 نمونه سینره وجود دارد :

1) سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی 40 سانتی متر

2) سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر

3) سینرر پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین 30 تا 60 سانتیمتر می باشد.

این گیاه گل هایی شبیه گل مینا دارد و در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گل ها حدودا 5 سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گل ها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگ های این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است.

زمان مناسب کاشت گل سینره

زمان مناسب برای کاشت سینره اواخر بهار تا اوایل تابستان میباشد. اوایل پاییز بوته های سینره را به گلدانهای اصلی انتقال دهید. گل سینره در اواخر زمستان به گل می نشیند و در ایام نوروز گلریزان آن به اوج میرسد.

خاک:

خاک مناسب برای این گل، خاک زهکشی شده خوب و مواد آلی کافی + 2/3 خاک پر قدرت و سبک باغچه + 1/3 خاک برگ می باشد بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد.

نور:

نور باید کافی باشد ولی مستقیم و شدید نباشد.

دمای مناسب:

دمای محیط نگهداری آن را بین ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتیگراد حفظ کنید.

آبیاری:

سعی کنید خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و آبیاری را از قسمت پایین و از طریق زیر گلدانی انجام دهید.

تکثیر سینرر:

اين گياه بوسيله بذرهاي بسيار ريزش تکثير می شود و مراحل رشد رويشي آن فوق العاده کند است. بعد از يک دوره طولاني رشد رويشي وارد مرحله زايشی می شود و گل های رنگين توليد می كند. سينرر را در محيطي با خاک غنی از مواد غذايی و درجه حرارت نسبتاً يکنواخت پرورش می دهند.

اما بعد از به گل رفتن گياه و ظهور گل ها درجه حرارت محيط را تا حد امکان پايين می آورند تا دوره شکوفايی گياه طولانی تر شود. بذرهای سينرر بسيار کم دوام هستند و قوه ناميه خود را بسرعت از دست می دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن ها، در اوايل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت می کنند.

برای جوانه زنی و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگامي كه گياه 2 برگه شد در گلدان ها يا استكانی می كارند و زمانی كه 6 برگه شدند در گلدان های اصلی برای فروش قرار می دهند.

نکته مهم در پرورش سينرر کاربرد کودهای اسيدی برای ساخت بهتر آنتوسيانين است. برای داشتن آنتوسيانين بهتر و رنگريزه های بهتر در گل های گياه از محيط های اسيدی برای کشت گياه استفاده می کنند.

آفات و بیماری ها:

از آفات مهم گل سینره شته، کنه، تریپس، مگس سفید و لاروها است که باید با آنها به صورت شیمیایی مبارزه کرد ولی باید دقت کنید که برگ های این گیاه به سم خیلی حساس است و غلظت سم نباید زیاد باشد.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

سینره (نگهداری + پرورش)
top