گل آرالیای دروغین (نگهداری + پرورش)

گل آرالیای دروغین (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل آرالیای دروغین (نگهداری + پرورش)

برای معرفی گیاه آرالیای دروغین زیبا باید بگوییم که اصالتا متعلق به اسکاتلند است، می تواند در زیستگاه طبیعی خود تا حدود ۱۵ متر هم رشد کند. البته خیالتان راحت باشد. چون آرالیای دروغین در آپارتمان ها و به طور کلی دور از زیستگاه اصلی خود، نمی تواند خیلی رشد کند و مشکلی برای شما از نظر ارتفاع ایجاد نخواهد کرد.

گیاه آرالیای دروغین به نگهداری زیادی احتیاج ندارد و در عین حال ظرافت و زیبایی خاصی به محیط می بخشد، به همین دلیل این گیاه انتخاب بسیار مناسبی برای منزل و ادارات است.
این گیاه ریشه ی قوی دارد و برگ هایش به رنگ قهوه ای تیره هستند که گاهی با یک نوار سفید زیبا پوشیده شده اند.
آرالیای دروغین مثل ما به هوای پاک و تمیز نیاز دارد، پس آن را در محیط های آلوده قرار ندهید.

آرالیا دروغین گروهی از گیاهان مربوط به خانواده شفلرا می باشند . این گیاهان متعلق به منطقه اقیانوس آرام جنوبی هستند و در شرایط مطلوب تا 6 متر رشد خواهند کرد . این گیاهان دارای شاخ و برگ های زیاد و زیبا به رنگ قرمز هستند و هرچه بالغ تر شوند ، نیازمند به مراقبت کمتری خواهند بود.

برگ گیاهان جوان بافت بیشتری دارد در حالی که گیاهان مسن تر برگ های لب دار تری دارند. پرورش آرالیای دروغین بسیار ساده است. تنها کافی است برای گیاه اندکی رطوبت فراهم کنید. گیاهانی که در معرض رطوبت کمتری هستند، شروع به برگ ریزی می کنند.

شرایط رشد گیاه آرالیا دروغین

نور

این گیاهان نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب هستند و بنابراین از قرار دادن آن ها در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید . رنگ شاخ و برگ این گیاه معمولا تحت تاثیر میزان نوری است که از محیط اطراف خود دریافت می کند .

آب

این گیاه نیازمند آبیاری زیادی نیست و مقدار رطوبت در حد تعادل برای آن ضروری می باشد اما با این حال لازم به ذکر است که استفاده از گلدان های دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاهان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا وجود آب بیش از حد در بستر گیاه باعث پوسیدگی ریشه ها خواهد شد . پژمردگی برگ ها نشان دهنده آبیاری بیش از حد گیاه است .

دما

این گیاه را در محیطی دارای دمای بین 18 تا 29 درجه سانتی گراد نگهداری کنید و از قرار دادن آن در محیطی با دمای پایین تر از 16 درجه سانتی گراد اکیدا خودداری کنید چرا که این امر باعث ریزش برگ های آن خواهد شد .

خاک

ترکیب خاک با ذغال سنگ نارس و وجود ذرات درشت به منظور جریان یافتن هوا به درون خاک برای این گیاه مناسب است . گیاه آرالیا در خاک های اسفنج مانند و بدون زهکشی عملکرد خوبی نخواهد داشت .

کوددهی

استفاده از کود ضعیف مایع ، یک یا دو بار در طول فصل رشد برای این گیاهان توصیه می شود و از کوددهی گیاه در طول فصل زمستان خودداری کنید . زرد شدن برگ های این گیاه معمولا به دلیل کمبود منیزیم کافی در خاک نیز می باشد که در این گونه شرایط استفاده از نمک سولفات ایده خوبی به نظر می رسد .

تکثیر

تکثیر گیاهان آرالیا دروغین معمولا از طریق کاشت بذر و یا قلمه زنی صورت می پذیرد . در صورت تمایل به قلمه زنی گیاه، از هورمون های ریشه زایی استفاده کنید و قلمه ها را به مدت چند هفته در یک مکان گرم و مرطوب نگهداری کنید و همچنین می توانید در هر گلدان چندین قلمه بکارید .

تعویض گلدان

از آن جایی که گیاهان آرالیا معمولا داری رشد سریعی نیستند ، معمولا چند سال یک بار نیازمند تغییر گلدان می باشند . مهم ترین نکته ای که باید برای تغییر گلدان گیاه مورد نظر قرار دهید این است که گلدان جدید دارای زهکشی مناسبی باشد و همچنین باید توجه کنید که در هنگام انتقال گیاه از گلدان فعلی به گلدان جدید به ریشه های گیاه آسیبی وارد نشود .

این نکته که اندازه گلدان باید با توجه به اندازه گیاه تعیین شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که استفاده از گلدان کوچک برای یک گیاه بزرگ ، ممکن است منجر به سقوط کردن گیاه شود و همچنین استفاده از یک گلدان بزرگ برای یک گیاه کوچک باعث می شود که رطوبت برای مدت طولانی تری درون خاک باقی بماند و این امر باعث پوسیدگی ریشه و گیاه خواهد شد .

هرس کردن

همانطور که گفته شد ، این گیاهان از رشد کندی برخوردارند و بنابراین نیازمند هرس کردن به طور ویژه ای نخواهند بود . تنها کافی است که شاخ و برگ های خشک شده و پژمرده گیاه را از آن جدا کنید و همچنین در صورت تمایل به داشتن گیاهی در اندازه کوچک بهتر است گیاه آرالیا را در فصل بهار هرس کنید .

آفات و بیماری های گیاه آرالیا دروغین

رایج ترین آفات و بیماری های گیاهان آرالیا دروغین عبارتند از :کنه های عنکبوتی ، شته ها و اشکالات غذایی .

دلایل مختلفی برای ریزش برگ های گیاهان آرالیا وجود دارد که عبارتند از:

آبیاری بیش از حد گیاه

نگهداری از گیاه در محیط های دارای دمای پایین تر از 16 درجه سانتی گراد

کمبود رطوبت در زمستان

سمی بودن

گیاه آرالیای دروغین کمی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.

چنانچه در مورد گیاه آرالیای دروغین و نگهداری از آن سوالی دارید؛ آن را از طریق بخش نظرات با ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل آرالیای دروغین (نگهداری + پرورش)
top