گل گزالیس (نگهداری + پرورش)

گل گزالیس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل گزالیس (نگهداری + پرورش)

اگزالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود.این گیاه مناسب برای نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباشد.گیاه اکسالیس ، گیاهی چندساله و متراکم بوده که ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و گستردگی بین ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر دارد این گیاه سرعت رشدی متوسط دارد و بین ۵ تا ۱۰ سال عمر میکند.

این گیاه کوچک و ظریف دارای ساقه ای نازک میباشد. برگها بنفش رنگ، سه گوش و به صورت ۳ تایی میباشند.( برگها ظاهری پروانه شکل داشته و بسیار زیبا میباشند) شاخ و برگ گیاه در طول روز باز و بسته میشوند. این گیاه دارای گلهایی کوچک به رنگهای سفید، صورتی و یا بنفش میباشند .گلها معطر بوده و فصل شکوفایی آنها اواخر بهار و اوایل تابستان است.

این گیاه حاوی اسید اگزالیک بوده که در برگها و ساقه ها ی گیاه میباشد و یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب میشود ، این اسید باعث ترش مزه شدن برگها و شاخه ها میشود و لذا علفخواران از این گیاه تغذیه نمیکنند.اسید اگزالیک ، اسیدی قوی محسوب میشود و در صورت بلعیده شدن توسط انسان باعث تحریک دهان و گلو میشود.

نور مورد نیاز اگزالیس :

این گیاه نیز همانند دیگر گیاهانی که دارای برگ های رنگی هستند نیازمند نور زیاد و هوای خنک است تا رنگ برگ های آن حفظ شود؛ در غیر این صورت رنگ ها به سوی سبز تغییر می کنند؛ بنابراین برای نگهداری این گیاه نقطه ای از خانه را انتخاب کنید که همواره روشن باشد، این بدان معنی نیست که می توانید این گیاه را در زیر نور مستقیم نگهداری کنید! همین که نور غیرمستقیم به آن برسد کافی است.

دما مناسب اگزالیس :

بهترین دما برای این گیاه مابین ۱۶ تا ۲۴ درجه است. در غیر این صورت رنگ آن سبز خواهد شد. در زمستان گیاه به خواب فرو می رود و در این زمان آبیاری آن نیز قطع خواهد شد؛ اما در بهار گیاه دوباره بیدار شده و بر روی آن گل های زیبایی نیز پدید خواهد آمد؛ اما نکته مهم این است که این گل ها جلوی رشد گیاه را خواهند گرفت و بهتر است آن ها را از گیاه جدا کنید.

رطوبت و آبیاری مورد نیاز اگزالیس :

سعی کنید برای این گیاه رطوبت کافی را ایجاد کنید، برای این منظور می توانید هم آن را در کنار گیاهان دیگر نگهداری کنید و یا ظرفی پر از آب در قسمت زیرین و زیرگلدانی قرار دهید تا رطوبت موردنیاز تأمین شود. این گیاه دارای پیاز است و اگر آبیاری زیادی انجام دهید پیاز آن خواهد سوخت؛ بنابراین بهتر است این گیاه را هفته ای یک بار آبیاری کنید؛ به عبارت دیگر بهتر است تا بین هر دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

خاک، گلدان و تغذیه اگزالیس :

خاک مناسب برای این گیاه باید غنی باشد، ترکیب خاک هایی همچون خاک برگ، خاک باغچه و یا ترکیب پیت ماوس و پرولیت بسیار برای گیاه مناسب است. هر دو سال یک بار در فصل زمستان که گیاه در خواب است باید گلدان را تعویض کنید؛ در زمستان زمانی که گیاه را کف بر کردید لازم است تا دو هفته بعد گلدان را تعویض کنید. این گیاه به دلیل داشتن برگ هایی به رنگ قرمز نیاز به تغذیه قوی نیز دارد، از این رو بهتر است تا گیاه را هر دو هفته یک بار توسط کودهای مختص به آن تغذیه کنید.

هرس اگزالیس :

گیاهان بالغ و استقرار یافته را هر ۳ تا ۵ سال یکبار در اوایل تابستان یا در طی فصل رکود، از سطح زمین کف زنی می کنند. یعنی تمامی برگ ها و سایر قسمت های گیاه را از نزدیکی سطح زمین قطع می کنند تا برگ های جدید شروع به رشد نمایند. گیاهان جوان را هر ساله در اوایل تابستان یا در طی فصل رکود کف زنی می کنند تا در خاک گسترش یافته و مستقر شوند.

تکثیر گل اگزالیس :

اکسالیس به روش تقسیم ریزوم، غده و پیاز تکثیر می شود. در پایان زمان استراحت گیاه و در هنگام تعویض گلدان با تقسیم پیازهای گیاه مادری و کاشت هر قسمت از توده گیاه در یک گلدان مستقل حاوی خاک معمولی + خاک برگ + شن درشت، می توان اکسالیس را تکثیر کرد. می توانید هر ۱۰ پیاز را در یک گلدان و در عمق ۲ تا ۳ سانتی متری بکارید.
برای کاشت در فضای باز فاصله ۷ تا ۱۰ سانتی متری بین پیازها را رعایت کنید. قبل از کاشت پیازها، ابتدا خاک را خیس کرده و اجازه دهید تا آب اضافی خارج شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی پیازها می شود. گلدان حاوی پیازها را در مکانی که ۴ تا ۵ ساعت آفتاب مستقیم دارد، قرار دهید.

طریقه کاشت پیاز اکسالیس در گلدان :

ابتدا دو سوم گلدان را از خاک پر میکنید سپس یک یا دو یا سه یا ۴ عدد پیاز را روی خاک گلدان قرار بدهید طوری که نوک پیازها به سمت بالا باشد (البته اگر هم برعکس بکارید هیچ مشکلی ندارد فقط دیرتر جوانه می زند) هر چی تعداد پیازها در یک گلدان زیاد باشد پرپشت تر خواهد شد بعد روی پیازها حدود ۲ الی سه سانت خاک بریزید و خوب آبیاری کنید. گلدان را در مکانی با دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه قرار دهید حدود ۵ الی ۱۰ روز طول می کشد که جوانه ها از خاک بیرون بزنند. لازم به ذکر است که بعد از جوانه زدن گیاه را زیاد آبیاری نکنید بگذارید سطح خاک خشک شود بعد آب بدهید و حتما دور از تابش مستقیم آفتاب باشد گرمای زیاد و آفتاب مستقیم گیاه را خراب می کند.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل گزالیس (نگهداری + پرورش)
top