پریسکا (نگهداری + پرورش)

پریسکا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

پریسکا (نگهداری + پرورش)

گیاهانی چندساله ، دو لپه ای ، عمر گل آنها کوتاه است ، گیاهانی درخت مانند ، دارای برگهای پهن ، گلها دارای دمگل گلها به صورت دسته ای ، بوته ها تیغ دار ، پرسکیا های گل درشت جزءآن می باشد ، پایه خوبی برای سایر کاکتوس ها است. پرسیکاها بیشتر شبیه بوته گل رز هستند تا یک کاکتوس.
پرسیکا مانند کاکتوس دارای آرئول و خار می باشد این گونه جز کاکتوس های برگ دار محسوب می شود. دارای ساقه ای چوبی و خاردار می باشد که ارتفاع آن به ۳ متر نیز می رسد. پرسیکا دارای حدود ۱۵ گونه مختلف می باشد. که مهم ترین آن Pereskiopsis spathulata می باشد که به عنوان پایه برای جوانه های کاکتوس استفاده می شود. جوانه های کاکتوس بر روی پرسیکا چندین برابر رشد بیشتری دارند.

نیاز به نور فراوان دارد،در پاییز و زمستان می توانند در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند ولی در بهار و تابستان نور باید فیلتر شود چون موجب سوختگی گیاه می شود.

دمای مناسب پرسیکا :

حداقل ۴ درجه سانتی گراد ، حداکثر ۳۵ درجه سانتی گراد ، دمای مطلوب ۲۱ تا ۲۸ درجه سانتی گراد.

آبیاری پرسیکا :

آب زیاد موجب مرگ گیاه خواهد شد ، نیاز به رطوبت زیاد خاک ندارد. ساکتوسها در محل طبیعی خود در شرایط خشک خاک سازگار است. آبیاری باید منظم باشد خاک باید کاملا خشک شده و سپس آبیاری شود. نباید روی گیاه آب ریخته شود.

خاک مناسب پرسیکا :

ترکیب خاک شامل ۱ قسمت خاک لومی شنی ، ۱ قسمت کود گاوی پوسیده ، ۲ قسمت خاک برگ پوسیده ، ۱ قسمت شن شسته شده ، مقدار کمی پودر استخوان ph=6.5-7 از خاکهای کمی اسیدی را دوست دارند. مخلوطی از ۶۰% شن شسته شده ، ۲۰% پست ماس ، ۵% ذغال چوب خرد شده ، ۱۰% کود دامی پوسیده ، ۵% خاک برگ پوسیده خاک غنی از پتاسیم بدون ازت.

کوددهی :

می توان از کودهای npk به صورت اسپری و آبیاری در فصل رشد هر دو هفته استفاده کرد.

تکثیر پرسیکا :

تکثیر پرسیکا بیشتر از طریق قلمه صورت می گیرد. می توان در بها رو تابستان قلمه های ده سانتی از قسمت های چوبی شده تهیه کرد و در خاک گلدان کاشت کرد. به مدت یک هفته آبیاری نکنید تا قلمه ها ریشه دار شوند. قلمه پرسیکا خیلی راحت ریشه دار میشود. گیاهان این گونه را باید داخل آپارتمان یا منازل نگهداری نمود ، برای تولید گل زیاد باید در مکانهای قرار گیرند که جریان هوا و دمای مناسب وجود داشته باشد.

آفات و بیماری های پرسیکا :

مهم ترین بیماری های پرسیکا توسط شپشک ها بخصوص شپشک آردآلود و انواع قارچ ها و شته ها اتفاق می افتد. بررسی مداوم و دور نگه داشتن از گیاهان آلوده به بیماری همچنین آبیاری منظم می تواند از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کند. در صورت مشاهده آفت و بیماری ها باید از سموم حشره کش و قارچ کش استفاده شود.

پیوند گونه های دیگر کاکتوس بر روی پرسیکا

وسایل مورد نیاز

-پابه پرسیکا

-پیوندک: هر کاکتوسی را می توانید انتخاب کنید. کاکتوس انتخابی خیلی سنگین نباشد. اندازه آن طوری باشد که پایه بتواند آن را نگهدارد.

– کاتر تیز

-انبر

-الکل برای ضد عفئنی کردن چاقو بی کاتر

برش پایه

ابیتدا کاتر خود را با الکل ضد عفونی کنید سپس ساقه پرسیکا را از آنجایی که که چندین برگ در انتهای خود دارد کات کنید. ( حدود 5 سانی متر ) . سعی کنید برشتان صاف باشد.

برش پیوندک

برای این کار از کاکتوس هایی که نهایتا 4 ماهه هستند استفاده کنید هر چه سن کاکتوس کمتر یاشد عمل پیوند موفقیت کمتری خواهد داشت. پیوندک را از محل سالمی برش دهید

اتصال پایه و پیوندک

سپس پایه و پیوندک را قبل از اینکه خشک بشوند و آبدار هستند بر روی یکدیگر قرار دهید. دقت کنید در این اتصال آوندهای آن ها بر یکدیگر منطبق باشند تا پیوندک بتواند از پایه تغذیه کند. در غیر این صورت عمل پیوند موفق نخواهد بود.

نگهداری از پیوند

در این نوع پیوند نمیتوانیم با کش، پایه و پیوندک را به هم متصل نگهداریم پس سعی کنید تا حد امکان از جابحایی و تکان دادن آن خودداری کنید. مکانی که این پیوند را نگه می دارینپد بهتر است تاریک و مرطوب باشد. حدودا 5 روز آن را در این مکان نگهدارید سپپس آن را به مکان پور نور انتقال دهید.. در طول تمام این مراحل میزان آبیاری معمولی باشد و خاک کاکوس مرطوب باشد. نیازی نیست خاک کاکتوس غرقابی باشد.

این یک روش از انواع پیوندهای پرسیکا با کاکتوس های دیگر بود.

.
منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

پریسکا (نگهداری + پرورش)
top