گل نماتانتوس (نگهداری + پرورش)

گل نماتانتوس (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل نماتانتوس (نگهداری + پرورش)

  • این گیاه بومی برزیل است و معمولاً با عنوان شعله جاوید یا شعله همیشگی (Eternal Flame) شناخته میشود.
  • شعله جاوید تا حدود ۶۰cm در ارتفاع رشد کرده و بلند میشود و دارای گلبرگ های انبوه و فشرده میباشد.
  • دارای برگ های آجدار زیبایی است که قسمت پشت آنها مایل به زرشکی می باشد ، گل ها آن خیره کننده و به رنگ زرد مایل به نارنجی است. برگ های این گیاه در طول شب جمع می شود.
  • این گیاه به دلیل فرم زیبای گل ها در انتهای ساقه گل دهنده به نام شعله جاوید نامیده می شود.
  • گل های این گیاه پر دوام و دو تا سه ماه دوام خواهند داشت. این جنس دارای ۱۵۰ گونه مختلف می باشد که بیشتر آن ها از نظر برگی دارای ارزش زینتی می باشند و فاقد گل ها با ارزش زینتی می باشند.
  • نماتانتوس عضوی دیگر از خانواده بنفشه آفریقایی است، چون گل های آن شبیه بدن ماهی است، به آن گیاه ماهی قرمز هم گفته می شود.
  • نماتانتوس را کمی دورتر از پنجره قرار دهید. البته برگ های منحنی شکل و خمیده اش، باعث شده انتخاب مناسبی برای آویختن باشد.
  • اینگونه زیبایی اش بیشتر مشخص می شود. اواخر تابستان این گیاه به گل می نشیند (روز کوتاه) . برای اینکه گیاه وارد فاز گل دهی شود بهتر است در اواخر تابستان داخل راه پله قرار دهید تا گیاه متوجه تغیر طول روز شده و گل دهد.

نور: مناسب گل نماتانتوس

مکانی با نور سایه روشن در فصل تابستان و روشن در زمستان مطلوب این گیاه است.

اما از آفتاب مستقیم دور نگه داشته شود، زیرا ممکن است باعث رنگ پریدگی و سوختگی برگ ها شود. البته میتواند آفتاب صبح و یا غروب را تحمل کند.

بنابراین پنجره های شرقی و جنوبی برای این گیاه مناسب می باشد. باید توجه داشت برای شکوفه دادن، نگهداری گیاه در تاریکی مطلق بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز به مدت چند هفته از اواسط تابستان با استفاده از پوشش نایلونی پلی اتیلن سیاه، میتواند مثمر ثمر باشد. با این عمل این گیاه در پاییز شروع به گلدهی می کند.

دمای مورد نیاز گل نماتانتوس :

بهتر است محیط رشد گیاه را گرم نگه دارید. مراقب باشید در فصل زمستان درجه حرارت اتاق از ۱۸ درجه سانتیگراد پایین تر نشود. دمای ایده ال برای این گیاه دمای ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد.

خاک و کود مناسب گل نماتانتوس :

بهترین خاک برای این گیاه همان خاک کاکتوس می باشد، زیرا جذب بالایی از رطوبت نداشته و دارای زهکشی مناسبی نیز می باشد.

از خاک بنفشه آفریقایی با درصد پرلیت درشت بیشتری نیز می توانید بهره بگیرید. این گیاه در فصل تیر و مرداد در خواب فرو رفته و نیاز کمتری به کود دهی دارد، از این رو از اواخر تابستان، یک هفته در میان شروع به دادن کودهای کامل گلدهی با فسفر بنفشه آفریقایی کنید، زمانی که گل ها درآمد کود دهی را به ماهی یکبار کاهش دهید.

آبیاری گل نماتانتوس :

نیاز آبی این گیاه متوسط می باشد و چنانچه بین دو آبیاری لایه سطحی خاک خشک گردید گیاه را آبیاری نمایید.

این گیاه به رطوبت هوا نیز نیاز دارد و چنانچه هوا خشک باشد نوک برگ ها قهوه ای و خشک می گردد.

رطوبت مورد نیاز گل نماتانتوس :

رطوبت بیشتر از ۵۰ درصد را ترجیح می دهند اما در کمتر از آن نیز می تواند سازگار گردد.

لذا برای تامین رطوبت بیشتر، از یک سینی پر از سنگریزه بایستی استفاده نمود که تا نصف دیواره آب ریخته شود و گلدان روی آن قرار گیرد. بایستی توجه کرد که کف گلدان با آب درون سنگریزه ها تماس پیدا نکند.

تکثیر گل نماتانتوس :

تکثیر این گیاه به سادگی انجام شده و برای آن سه راه پیش رو دارید، می توانید در قدم اول یکی از برگها را کنده و داخل خاک بنفشه آفریقایی کنید و روی آن را یک نایلون بکشید تا رطوبت آن حفظ گردد، پس از آن گلدان را در هوایی خنک قرار داده و منتظر برای ریشه دهی بمانید، در تکثیر دقت داشته باشید که خاک باید حتما دارای پیت ماس باشد.

راه دوم به این شکل است که ده سانت از ریشه سال جاری را زده و مستقیما داخل خاک فرو کنید و منتظر ریشه دادن بمانید، راه سوم این است که یکی از ساقه ها را بدون جدا کردن خم کرده و داخل خاک فرو کنید و پس از آن منتظر ریشه دهی بمانید و پس از ریشه زدن ساقه اصلی را جدا کنید.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل نماتانتوس (نگهداری + پرورش)
top