گیاه شیشه شور (نگهداری + پرورش)

گیاه شیشه شور (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه شیشه شور (نگهداری + پرورش)

اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن که به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، کشت می شوند از جنس دارای ۳۵ گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است. به بیش از ۲ متر می رسد و گسترش آن در حدود ۱ تا ۱٫۵ تر است. این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاکستری بوده و شکل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود که در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد.

گلهای کالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند دارای برگ هایی است که ۳ – ۷ سانتیمتر طول و ۵ – ۸ میلی متر عرض دارند. خوشه های گل آن ۶ – ۱۰ سانتی متر در طول و ۴ تا ۷ سانتیمتر قطر رشد میکنند. رگ برگ ها به وضوح قابل مشاهده از در هر دو طرف هستند. دارای پرچم قرمز رنگ و یا بنفش تیره می باشد

این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان هم میتوان پرورش داد. اما در زمستان باید درگلخانه خنک نگاه داری شود. این گیاه به نور متوسط تا زیاد، هوای خنک ، آبیاری متوسط، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

گلدهی گل شیشه شور :

اصلی ترین زمان گلدهی از اواسط تا اواخر بهار است،اما جوانه زنی و گل افشانی مختصری هم در فصل پاییز دارد.این بوته های زیبا در جاهای کاملا آفتابگیر فراوان گل می دهند.

آبیاری گل شیشه شور :

گل شیشه شور اگرچه با وجود آبیاری منظم رشد و گل دهی بهتری دارند اما برخی از گونه های این گیاهان بخصوص زمانی که در خاک مستقر می شوند در برابر خشکی خاک نسبتا مقاوم هستند همچنین خشکی هوا را نیز تحمل کرده و با این مسئله مشکلی ندارد نمونه هایی که به شکل گلدانی نگهداری می شوند .

در طی زمستان به مکان محافظت شده همانند داخل خانه انتقال می یابند تا دچار سرمازدگی نشوند، می بایست کمتر در طی پاییز و زمستان آبیاری کرد یعنی در حدی که خاک خیلی خشک و سفت نشود اما لزومی به آبیاری کافی و کامل گلدان نیز نیست زیرا در این فصل گیاه در حال استراحت و رکود است و در صورت آبیاری به همان شیوه دوران رشد در بهار و تابستان امکان پوسیدن و از بین رفتن گیاه وجود دارد.

دمای مناسب گل شیشه شور :

دمای ۲۴ درجه سانتیگراد بهترین دما برای گل دهی این گیاه است اگرچه برخی از انواع سرسخت این گیاه سرمای زمستان را تا ۱۲- درجه سانتیگراد تحمل می کند اما اکثر آنان به هیچ عنوان مناسب دمای زیر یخبندان نیستند و از بین می روند، مناسبترین دمای حداقل برای این گیاهان حدود ۷ درجه سانتیگراد است زیرا با سردتر شدن هوا ابتدا برگها ریزش می کنند و سپس ساقه ها و شاخه ها دچار سرمازدگی می شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

میزان نور مناسب گل شیشه شور :

این گیاه به آفتاب کامل در سراسر روز نیاز دارد و حداقل روزی ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب باید به آن بتابد کمبود نور محیط موجب ریزش و یا عدم شگل گیری گلها و شیوع برخی بیماری های قارچی می شود بخصوص اگر هوای محیط مرطوب باشد این گیاه با ساعات بیشتری از نور مستقیم مشکلی ندارد.

خاک مناسب گل شیشه شور :

گل شیشه شور به بسیاری از انواع خاکها پایداری نشان می دهد، حتی در خاک رسی سنگین خوب رشد می کند البته خاک مطلوب برای رشد این گیاه خاکی سبک با زهکش مناسب است و در صورت سنگین بودن خاک و ماندگاری رطوبت در خاک احتمال زرد شدن و ریزش برگهای گیاه و عدم گل دهی و زوال تدریجی آن وجود دارد، همچنین گل شیشه شور فقر غذایی خاک را به خوبی تحمل می کند به بیان دیگر زهکش خاک و عدم ماندگاری آب و رطوبت در خاک ، بیشتر از وجود مواد غذایی در خاک اهمیت دارد البته وجود مواد غذایی کافی و مناسب در خاک به رشد و گل دهی این گیاه کمک می کند بنابراین برای خاک این گیاه می توان از مخلوط خاک معمولی، خاک برگ، کود دامی پوسیده، تورب و ماسه استفاده کرد در صورت وجود مواد ارگانیک همانند کود پوسیده دامی و یا خاک برگ نیازی به کوددهی نیست.

مثلا می توان هر سال با شروع فصل بهار لایه ای به ضخامت حدود ۷-۵ سانتیمتر از این مواد بر روی سطح خاک پخش کرد تا گیاه به تدریج از مواد درون آنها استفاده کند.

کوددهی گل شیشه شور :

در صورت فقیر بودن خاک و تمایل به استفاده از کودهای شیمیایی می توان سالی ۴-۲ مرتبه از کودی کامل همانند فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ و یا سایر کودها با فرمول مشابه استفاده کرد. همچنین استفاده از کودهایی که فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند نیز به گل دهی بهتر این گیاهان کمک می کند.

تعویض گلدان شیشه شور :

زمان تعویض نمونه هایی که به شکل گلدانی نگهداری می شوند در اواخر زمستان، اوایل بهار است اگر اندازه گیاهتان را در گلدان دوست دارید نیازی به بزرگ کردن گلدان نیست فقط آنرا از گلدان در بیاورید سپس مجددا در همان گلدان بکارید اما برای کاشت مجدد از خاکهای غنی و تازه استفاده کنید.

هرس گل شیشه شور :

اگر مایل به پیرایش هستید،این کار را هر چه زودتر بعد از تمام شدن گلها انجام دهید،زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند.برش قسمتی از شاخه ها کمک میکند که بوته متراکم تر شود.همچنین قسمتهای لاغر و دوکی و چوبهای پیر را می توانید کاملا قطع کنید تا بوته احیا ،اما همه ی برگهای سبز تازه را نبرید.

تکثیر گل شیشه شور :

اغلب گونه های گل شیشه شور از طریق بذر تکثیر می شوند، اما انواع مشهور آن را باید از طریق قلمه های نیمه خشبی (چوب نیمه سخت) در اواخر بهار تا اوایل تابستان تکثیر نمود ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر از گیاه جدا کنید.البته می توانید، زمانی که جوانه ها خیلی بلند نشده اند، آنها را محکم با دست بگیرید و به سمت پایین خم کنید و آنرا همراه پاشنه یعنی قسمتی از ساقه اصلی که به جوانه متصل است، بشکنید و از آن برای قلمه زدن استفاده نمایید

ابتدا در هر دو روش انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه ، بکارید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و آن را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود ۱۸ درجه سانتیگراد قرار دهید و مراقب باشید که سطح خاک خشک نشود.

پس از دو ماه ، که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید تا گیاه در محیط طبیعی رشد کند. بعد از سه تا چهار ماه گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ تا ۱۸ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید

هرس: درختان شیشه شور نیاز چندانی به هرس ندارند. کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند و یا ساقه هایی که مزاحم رشد سایر شاخه ها به خصوص در مرکز گیاه هستند را بهتر است که بعد از اتمام فصل گل دهی انجام داد،زیرا شاخه های نو از انتهای گلها می رویند همچنین برخی نمونه های این گیاه که به شکل گلدانی نگهداری می شوند را می توان به شکل شدیدتری هرس کرد به صورتی که بعد از اتمام فصل گل، شاخه های گیاه را تا نیمه ارتفاع آنان کوتاه کرد.

بیماری ها و آفات گل شیشه شور :

گیاه شیشه شور را آفات و بیماری های خاصی تهدید نمی کند و مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفات دارد. اما در بعضی فصول،کرمهای حشرات تارتَن به بوته ها خسارت می رسانند.شاخ و برگ های تارتنیده را ببرید.انجام سمپاشی هیچ موثر نیست.

زنبورها یا مگس های تخم ریز اره ای ، که در اوایل پاییز ظاهر میشوند،اگر به موقع شناسایی نشوند،می توانند بوته ها را بی برگ کنند.سعی کنید لاروهای تارتن را با دست جمع کنید و در ظرف آبی بیندازید که در آن مقداری نفت سفید ریخته باشید تا معدوم شوند.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه شیشه شور (نگهداری + پرورش)
top