علف پامپاس (نگهداری + پرورش)

علف پامپاس (نگهداری + پرورش)

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

علف پامپاس (نگهداری + پرورش)

علف پامپاس یک گیاه بلند با برگ های دراز است که گل های بسیار زیبایی تولید می کند. علف پامپاس یک گیاه چند ساله می باشد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و به دلیل رشد بیش از حد در کالیفرنیا به عنوان یک علف هرز مهاجم شناخته می شود، همچنین در نیوزلند و هاوایی به دلیل توانایی بالایی که در تکثیر دارد کاشت آن در این مناطق ممنوع است.

توجه
به دلیل تیزی و برندگی کنار برگها بهتر است که گیاه را در مکان مخصوص بازی کودکان نکارید

کاشت علف پامپاس صورتی از بذر

 1. در یک گلدان با قطر 10 سانتی متر مخلوطی از پیت ماس و شن و ماسه سبک بریزید.
 2. بذر علف پامپاس صورتی نیاز به یک خاک شل، با زهکشی خوب و مرطوب برای جوانه زنی نیاز دارد. بذرها را چهار تا شش هفته قبل از آخرین یخبندان در خانه بکارید.
 3. اگر دانه ها بعد از بهار کاشته شوند، در طول اولین زمستان گیاهان جوان را در داخل خانه نگهدارید تا دچار یخ زدگی نشوند.
 4. به آرامی بذرها را در خاک فشار دهید، بذرها را نباید با خاک پوشاند. بعد از کاشت به آرامی به بذرها آب بدهید اما از خیس کردن خاک پرهیز کنید.
 5. با یک پلاستیک روشن، روی گلدان را بپوشانید. روی پلاستیک چند سوراخ کوچک قرار دهید تا هوا بتواند گردش داشته باشد و شما هم بتوانید رطوبت و دمای خاک را کنترل کنید.
 6. گلدان را مقابل یک پنجره آفتابی که حداقل روزی 6 تا 8 ساعت نور دریافت می کند قرار دهید.
 7. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرهای علف پامپاس 18 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد.
 8. هر روز به خاک آب دهید و آن را مرطوب نگه دارید تا جوانه زنی سریع تر انجام شود. مواظب باشید خاک خیس نشود.
 9. رطوبت بیش از حد باعث می شود قبل از مقرر شدن بذرها و نهال ها در خاک، دچار پوسیدگی شوند.

آبیاری پامپاس گراس

گیاهان جوان و تازه کاشت شده را می بایست برای توسعه بهتر ریشه ها گاهی بخصوص در زمان خشکی و عدم وجود نزولات آسمانی آبیاری شوند اما گیاهان بزرگ و بالغ معمولا نیازی به آبیاری ندارند مگر اینکه دوره های خشکی بسیار طولانی شود .

البته هر مقدار که نیاز رطوبتی این گیاه به شکل مرتب تامین شود میزان رشد آن و گلدهی آن بیشتر و خوشه های گل بزرگتر و متراکم تری نیز تولید می کند. خشکی کشیدن باعث کاهش میزان گلدهی و کوچک و کم حجم شدن خوشه های گل می شود

نور مناسب پامپاس گراس

آفتاب کامل (۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب) یکی از لازمه های رشد مناسب این گیاه است. کمبود نور یکی از دلایل رشد ضعیف و عدم گلدهی آن محسوب می شود. نسبت به نور شدید آفتاب نیز مشکل خاصی ندارد البته در چنین شرایطی بهتر است که خیلی خشکی نکشد و گهگاهی آبیاری شود گاهی در شرایط نور شدید و گرمای زیاد امکان سوختگی نوک و حاشیه برگها وجود دارد

گلدهی پامپاس گراس

گلهای کورتادریا در تابستان ظاهر میشوند و تا آخر فصل روی گیاه باقی مانده و حتی پس از خشک شدن به گیاه زینت میدهند.

دمای مناسب پامپاس گراس

این گیاه به خوبی دمای زمستان را تا ۱۲- درجه سانتیگراد تحمل می کند و البته اگر در جایی کاشته شود که در برابر وزش بادهای سرد و یخبندان نباشد می توان آن را مناطقی با دمای ۱۶- الی ۲۰- درجه سانتیگراد نیز کاشت کرد. در تابستان تا دمای ۳۵ درجه سانتیگراد مشکلی ندارد البته هر مقدار که هوا گرمتر شود اگر سعی شود که برای مدت زمان طولانی خشکی نکشد از رشد و گلدهی بهتری برخوردار خواهد بود

خاک مناسب پامپاس گراس

 1. از نظر خاک سختگیر نیست اما خاک نباید خیلی سنگین باشد و آب را در خود نگه دارد زیرا در چنین شرایطی احتمال رشد ضعیف گیاه و پوسیدگی آن وجود دارد. در زمان آماده سازی خاک محل کاشت می توان خاک را با مقداری خاک برگ و شن مخلوط کرد.
 2. به عنوان مثال اگر حجم خاک محل کاشت را ۱۰۰٪ در نظر بگیریم می توان تا حدود ۳۰-۲۰٪ آنرا خاک برگ و تا حدود ۲۰٪ شن در نظر گرفت. و سپس نسبت به کاشت گیاه اقدام کرد.
 3. این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد البته در صورت تقویت آن ، زودتر بزرگ و بالغ می شود و گلهای درشت تر و بادوام تری تولید می کند می توان هر ساله در فصل بهار مقداری کود پوسیده دامی یا خاک برگ تازه به ضخامت ۷ سانتیمتر روی سطح خاک پخش کرد.

آفات و بیماری پامپاس گراس

مورد خاصی این گیاه را تهدید نمی کند فقط در مواردی که خاک سنگین و میزان آبیاری زیاد است به تدریج این گیاه می پوسد و زرد می شود و از بین می رود. از بین آفات نیز گاهی انواع شپشکها و کنه های گیاه ممکن است گیاه را مورد حمله قرار دهند

هرس پامپاس گراس

علف پامپاس را می توان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار هرس کرد . البته در مناطقی که احتمال بارش برف سنگین وجود دارد می توان این کار را قبل از فصل ریزش برف انجام داد تا به گیاه آسیب نرسد. ساقه های خشکیده گل قطع می شوند و برگها نیز تا حدودی کوتاه می شوند.

تکثیر پامپاس گراس

 • یکی از خصوصیات این گیاه تولید بذر زیاد است یک گیاه می تواند در طول عمر خود حتی در حدود بیش از یک میلیون بذر تولید کند و همین مسئله نیز باعث شده است که در برخی کشورها همانند نیوزلند و آفریقای جنوبی به دلیل مزاحم بودن این گیاه به دلیل رشد و توسعه بیش از اندازه و ممانعت از رشد سایر گیاهان خرید و تکثیر این گیاه ممنوع شود.
 • توجه کنید که لهای نر و ماده در این گیاه جدا از هم هستد و آنچه که موجب زیبایی خوشه های گل می شود گلهای ماده آن است. برای تولید بذر لازم است که گیاهان حاوی گلهای نر و ماده در کنار هم باشند .
 • به همین دلیل یکی از راه های عملی تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته است که می توان هر ۶-۴ سال و برای گیاهان متراکم این کار را انجام داد.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

علف پامپاس (نگهداری + پرورش)
top