گیاه آرمریا (نگهداری + پرورش)

گیاه آرمریا (نگهداری + پرورش)

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

گیاه آرمریا (نگهداری + پرورش)

گل آرمریا یک گیاه چند ساله علفی در خانواده گیاهان دریایی بومی کوهها و مناطق ساحلی معتدل در نیمکره شمالی، به ویژه شمال اروپا، از شمال کالیفرنیا گرفته تا ایسلند تا سیبری است. چندین گونه جغرافیایی وجود دارد که به طور عمده در مورفولوژی گل و ساختار گرده متفاوت است. اغلب در محیط های شور ساحلی یافت می شود که معدود گیاهان دیگر می توانند به خوبی رشد کنند. همچنین به آن شکاف معمولی یا صورتی دریایی گفته می شود.

معرفی گیاه آرمریا

گیاه آرمریا، گیاهی چندساله و همیشه سبز میباشد که ارتفاعی بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر دارد و گستردگی آن نیز بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر میباشد این گیاه به سرعت پراکنده میشود و بین ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است تا به رشد نهایی خود برسد. آرمریا به دلیل متراکم بودن برگها، گیاهی پوششی محسوب میشود. برگها نیزه ای شکل بوده ، به رنگ سبز تیره هستند و بین ۲ تا ۱۵ سانتیمتر طول دارند. گل ها به صورت خوشه هایی کروی هستند و در بهار شکوفا میشوند و هر گل دارای ۵ گلبرگ میباشد. این گلها معطر بوده و حشرات زیادی را به سمت خود جذب میکنند و به رنگهای صورتی، ارغوانی،بنفش و سفید دیده میشوند. بیشتر گل های این گیاه به رنگ صورتی میباشند. گرده افشانی توسط حشرات صورت میگیرد.

گیاهان پوششی

گياهاني كم ارتفاع هستند و به ندرت به ارتفاع ۱ متر مي رسند. گرچه استثناهايي نيز دارند. رشد سريعي دارند، خزنده هستند و روي زمين را خوب پوشش مي دهند (پوشش متراكم ). باعث زيبايي فضاي سبز مي شوند و همزمان از فرسايش خاك جلوگيري مي كنند. بيشتر آنها چندساله اند و بسياري از آنها شرايط نامساعد محيطي از قبيل خشكي و شوري را تحمل مي كنند. برخلاف چمنها، بيشتر گياهان پوششي قابليت پاخوري ندارند. گياهان پوششي مي توانند به طور موثري عمليات مراقبت و نگهداري را كاهش دهند. گياهان پوششي بافتها و رنگهاي متنوعي دارند، و مي توانند به عنوان انتقال بين مناطق چمنكاري شده و درختچه ها يا حاشيه هاي گلكاري شده استفاده شوند.

برخي فوايد گياهان پوششي

وقتي گياهان پوششي در زير درختان كشت شوند، احتمال آسيب زدن به پاي ه درختان توسط ماشين چمن زن كاهش مي يابد. برخي از گياهان پوششي ممكن است براي حفاظت از ريشه درختاني كه ريشه هاي سطحي دارند، استفاده شود. گياهان پوششي روي خاك سايه مي اندازند و آن را از خشك شدن سريع حفظ مي كنند. بعضي از گياهان پوششي به اندازه چمنها، رطوبت و مواد غذايي نياز ند ارند. بنابراين رقابت كمتري با درختان و درختچه ها دارند. گياهان پوششي مي توانند زيبايي حاشيه هاي درختچه اي را افزايش دهند و مي توانند یکنواختی مناطقي را كه قبلا با شنهاي تزئيني پوشيده شده، از بين ببرند .

مكانهاي مناسب كاربرد گياهان پوششي

 • گياهان پوششي براي بسياري از شرايط مناسبند، ولي بيشتر در اين مو قعيتها بكار مي روند :
  لبه هاي شيبدار يا سرازيري ها و شيبهاي تند كه عملا نمي توان چمن ز ني را انجام داد.
 • نواحي سايه دار زير درختان يا نزديك ساختمان ها و لبه پياده رو (sidewalks ) بين پياده رو ها (non-irrigated) نوارهاي باريك بدون آبياري يا ساختمانها (curbs) ها جائيكه ريشه هاي درخت در نزديكي سطح زمين رشد كرده، از رشد چمن جلو گيري مي كند .
 • مكانهاي خيلي مرطوب يا خيلي خشك نواحي داغ و خشك در طول بخشهاي جنوبي و غربي ديوارها يا حصارها.
 • زير درختان يا درختچه ها در طول جهت هاي شمالي (deep shade ) نواحي خيلي سايه ديوارها و حصارها در كشتهاي اساسي، مقابل پنجره هاي كوتاه.

مراقبت

گلدهی: از اواخر بهار تا اوایل تابستان به گل میرود و گلدهی آن در تابستان ادامه خواهد داشت.

نیازها: به سرما مقاوم است و در خاک های ضعیف تا به نسبت حاصلخیز و با زهکشی خوب و نور کامل آفتاب رشد میکند.

افزایش: با کاشت بذر آن در پائیز،در اواخر بهار تا اوایل تابستان به گل میرود.میتوان در اوایل بهار گیاه را تقسیم کرد.

شرایط نگهداری گیاه آرمریا

خاک:

خاک شنی، ماسه ای، لومی، مرطوب و خوب زهکشی شده. این گیاه در خاک های شور، خشک و نابارور نیز رشد می کند.

آبیاری:

به آبیاری کم نیاز دارد. آرمریا در برابر خشکی بسیار مقاوم است.

دما:

دمای بین 3- تا 16 درجه برای رشد این گیاه مناسب است.

نور:

به آفتاب کامل نیاز دارد این گیاه در سایه از بین خواهد رفت.

هرس:

برای رشد بهتر گیاه بعد از پایان گلدهی، همه ساقه ها را از انتها حذف کنید.آرمریا گیاهی مقاوم است و حشره یا بیماری خاصی آن را تهدید نمی کند.

تکثیر:

تکثیر گل آرمریا به ۳ روش و در زمان های متفاوت امکان پذیر است، ریزش دریا نسبتاً به راحتی از بذر پخش می شود، به طور کلی در سال دوم گل می دهد. بذرها را در بهار یا پاییز بکارید. همچنین با تقسیم در بهار یا قلمه های پایه ای که در فصل تابستان گرفته می شود، می توان از طریق پوشش گیاهی تکثیر کرد.

 • کاشت بذر: در پاییز صورت می گیرد.
 • تقسیم: در پاییز و یا بهار صورت می گیرد.
 • قلمه زدن: در تابستان صورت می گیرد.
.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه آرمریا (نگهداری + پرورش)
top