گل قهر و آشتی (نگهداری + پرورش)

گل قهر و آشتی (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل قهر و آشتی (نگهداری + پرورش)

گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا پودیکا یک گیاه حساس است که جزء عجایب طبیعت محسوب می شود . این گیاه گزینه خوبی برای مراقبت در محیط منزل است و برگ های آن بسیار جذاب می باشند .این برگ ها با یک لمس کوچک سریعا خود را جمع می کنند که اصطلاحا به آن قهر کردن گیاه می گویند و بعد از چند دقیقه لمس نشدن به حالت عادی برمی گردند.

مشخصات گیاه

گیاهی است چند ساله با ساقه های چوبی تیغ دار که بلندی آن 50 تا 60 سانتی متر است. برگ های آن مرکب و هر گروه 3 تا 4 برگ مرکب از یک نقطه خارج شده و از آن نقطه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود. هر برگ مرکب دارای 24 تا 40 جفت برگچه باریک و دراز است و به این ترتیب هر برگ مرکب را به صورت پر طیور در می آورد و چون به محض تماس دست، برگها به سمت پایین خم شده و با دمبرگ به طرف ساقه جمع می شوند، آن را گیاه حساس می نامند.این گیاه بومی برزیل است و در ایران از نظر زیبایی در گلخانه ها کشت می شود.

ترکیبات شیمیایی گل قهر

از نظر ترکیبات شیمیایی در عصاره برگ های آن ماده ای شبیه به آدرنالین یافت می شود، به علاوه در گیاه آلکالوئید میموزین مشخص شده است.

نحوه کاشت بذر گل قهر

ابتدا بذر گل قهر کن را به مدت یک روز در داخل آب گرم بخیسانید (حرارت آب بحدی باشد که بتوان دست را در داخل آن قرار داد) بعد از آن بذرها را بر روی سطح کمپوست مناسب پاشیده و در دمای ۲۲ درجه سانتی گراد و درمقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. معمولا بذرها طی شرایط مناسب بین ۵ تا ۱۵ روز جوانه خواهند زد.

انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان قهر و آشتی

برای این که از گل شدگی خاک جلوگیری کنید ، باید گلدانی را انتخاب کنید که دارای زهکشی عالی باشد و همچنین ریشه ها در گلدان نیز نباید به هم فشار بیاورند و باید سایز مناسبی را برای آن انتخاب کنید. می توانید از یک گلدان به اندازه 13 سانتی متر پهنا برای گلدان جدید استفاده کنید .گیاه قهر و آشتی باید به گونه ای باشد که رطوبت را به اندازه کافی نگه دارد و بیش از حد زود نیز خشک نشود و همچنین می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که خود بخود به گیاه آب می دهند .

شرایط نگهداری گل قهر و آشتی

نور مناسب

گیاهان قهر و آشتی باید در معرض نور کافی قرار بگیرند که این گیاهان در صورت دریافت نکردن نور کافی کم کم بسته می شوند و نمی توانند شکوفه بدهند.

این گیاه را در کنار یک پنجره آفتابی قرار دهید تا بتواند نور کافی را بگیرد و پنجره هایی که نور را از سمت شرق دریافت می کنند بهترین مکان برای قرار دادن گیاه قهر و آشتی می باشد و بهتر است که پشت این گیاه نیز به سمت جنوب باشد.

دمای مناسب

گیاه قهر و آشتی نیاز به دمای 21 تا 30 سانتیگراد دارد تا بتواند رشد سالم داشته باشد و گل بدهد. همچنین باید رطوبت کافی به آن برسد و گرمای آن نیز مناسب باشد و یادتان نرود که این گیاه را نزدیک پنجره قرار دهید.

آبیاری مناسب

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. این گیاه به آبیاری بیش از حد حساس می باشد. یعنی از غرقاب کردن خاک بپرهیزید.

خاک مناسب

خاک غنی از مواد آلی. ترکیب پیت ماس و کوکوپیت + کود ورمی کمپوست برای رشد این گیاه جالب مناسب است.

قلمه زدن

برای تحریک رشد گیاه باید آن را قلمه بزنید که این کار را از طریق برش ساقه انجام می دهند . اگر دانه این گیاه را خریداری کرده اید، می توانید آن را به راحتی در خاک بکارید اما اگر خود گیاه را دارید و می خواهید یک گلدان دیگر از آن را به کالکشن خود اضافه کنید باید صبر کنید تا غلاف گیاه بالغ شود .

این دانه ها را باید در فصل بهار بکارید که هم نور و هم دما راحت تر تحت کنترل شما باشد و اگر احساس کردید که این گیاه در حال رویش لایه ضخیمی از رنگ قهوه ای روی برگ هایش می باشد، چند ساعت آن را داخل کاسه آب گرم قرار دهید .

تکثیر گیاه

دو روش برای تکثیر این گیاه وجود دارد:

1. کشت بذر: بذر این گیاه دیواره سخت دارد پس باید قبل از کاشت خراش دهی صورت گیرد و ۱ روز در آب گرم و دمای بالا قرار گیرد تا جوانه زنی سریع و راحت انجام شود.

2. قلمه ساقه: بهترین زمان قلمه گرفتن، در تابستان است که برای این منظور از شاخه های نرم گیاه و بدون گل استفاده می شود.

آفات و بیماری های رایج

شپشک آرد الود، تریپس، کنه، شته و مایتهای عنکبوتی قرمز اصلی ترین آفاتی هستند که گل قهر و آشتی را مورد حمله قرار میدهند. همچنین بیماریهای ویروسی دراین گیاه موجب بیماری می شود. جدا سازی گیاهان سالم از گیاهان بیمار بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل است.

حشره های گیاهی ای وجود دارند که شبیه به یک نقطه قرمز هستند و اصلی ترین تهدید ممکن برای گل قهر و آشتی محسوب می شوند.

همچنین رطوبت بیش از حد بالا نیز می تواند گیاه را در معرض عفونت های قارچی قرار دهد که برای جلوگیری از این مشکلات باید گیاه را در مکانی قرار دهید تا جریان هوای خوبی داشته باشد و رطوبت در آن مکان محبوس نشود.این گیاهان هیچ گونه اثری از سمی بودن را از خود نشان نمی دهند.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل قهر و آشتی (نگهداری + پرورش)
top