گل ژینورا (نگهداری + پرورش)

گل ژینورا (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گل ژینورا (نگهداری + پرورش)

گل شب تاب (ژینورا) گیاهی است علفی از خانواده کاسنی، این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا مخصوصا هند و اندونزی. زیبایی فوق العاده گل ژینورا به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ روی برگ ها و ساقه های آن است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی شود و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است.برگ ها دندانه دار و به صورت نامنظم روی ساقه ها می روید، گیاه تزئینی مناسبی برای کاشت گروهی به خصوص با گیاهان برگ سبز است،استفاده از آن در سبد آویزان و یا جامه ای شیشه ای هم رایج است، نگهداری آن ساده و در صورت حذف هر شش ماه یکبار جوانه های انتهایی گیاه حالت پرپشت به خود می گیرد، گل های ریز زرد رنگ آن کمی بدبو است و به محض مشاهده قبل از باز شدن باید حذف شوند.بایستی همواره برعلیه حشرات انگلی سمپاشی شودبومی جنوب شرقی آسیاست و در موطن اصلی به شکل یک درختچه کوتاه با ساقه چوبی رشد می کند. سرعت رشد نسبتا خوبی دارد. ساقه و سطح زیر و روی برگ ها پوشیده از کرک است که در گونه هایی که کرک ها بنفش رنگ هستند، با تغییر زاویه دید، ساقه و برگ ها به رنگ بنفش دیده می شوند.

گل ها

این گیاهان معمولا در طول فصل زمستان گل هایی به رنگ نارنجی می دهند و از آن جایی که این گل ها بسیار بوی بدی دارند ، بسیاری از افراد قبل از شکوفایی کامل آن ها ، آن ها را از بین می برند . خوشبختانه این گیاه به طور مداوم گل نمی دهد و معمولا پس از گذشت 2 تا 3 از کاشت گیاه شروع به گل دادن سالانه خواهد کرد.

آبیاری

از بهار تا پاییز باید بین دو آبیاری سطح خاک کمی خشک شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و از بین رفتن گیاه می شود. خشکی کشیدن هم باعث پژمردگی ساقه و برگ ها و سوختگی حاشیه و نوک برگ ها بخصوص در روزهای گرم می شود.
ماندن قطرات آب بر روی برگ های کرکدار بخصوص اگر آب سرد و یا محتوی کلر باشد، باعث ایجاد لکه های سوخته، شیوع بیماری های قارچی و پوسیدگی و از بین رفتن برگ ها می شود. برای آبیازی از آبی که چند ساعت در دمای اتاق مانده استفاده کنید. با شروع فصل سرما آبیاری را کاهش دهید. رطوبت محیط به شادابی برگ ها کمک می کند. از زیرگلدانی بزرگ پر از آب و سنگریزه استفاده کنید، دقت کنید ته گلدان روی سنگریزه ها باشد و با آب تماس نداشته باشد.

نور

گلدان ژینورا را در محلی پرنور قرار دهید. تابش مستقیم آفتاب موجب سوختن برگ ها می شود. در نور کافی رنگ بنفش برگ ها پدیدار شده و در نور کم برگ ها سبز رنگ می شوند. میتوان از آفتاب صبحگاهی حداکثر دو ساعت برای بهتر شدن رنگ برگسار بهره برد.

دما

دمای مناسب برای رشد ۲۴-۱۶ درجه است. در زمستان دما را ۱۵درجه نگهداشته و آبیاری را کاهش دهید. هوای سرد یکی از دلایل پوسیدگی ساقه در این گیاه است. گینورا حداکثر تا دمای ۳۰ درجه را تحمل کرده و در دمای زیر ۱۰ درجه از بین خواهد رفت.

خاک

به خاک غنی با زهکش مناسب نیاز دارد. مخلوطی از خاک برگ و پرلیت و موس با حجم مساوی و کوددهی ماهانه از بهار تا پاییز به رشد بهتر ژینورا کمک می کند. کمبود مواد غذایی موجب ریز شدن، رنگ پریدگی و فاصله زیاد برگ ها روی ساقه می شود.
از سال سوم به بعد، هنگامی که ریشه ها از ته گلدان بیرون آمدند، نیاز به تعویض گلدان (در ابتدای فصل بهار) دارد. عدم تعویض گلدان موجب تراکم زیاد ریشه ها و پژمردگی ساقه و برگ می شود.

رطوبت

این گیاهان به رطوبت بالایی نیازمند اما با این حال از اسپری کردن آب بر روی برگ های آن خودداری کنید زیرا پرز های موجود بر روی برگ های این گیاه آب را جذب کرده و پوسیده خواهند شد.پر کردن سینی زهکشی گلدان با آب و یا استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا برقی روش مناسبی برای افزایش رطوبت محیط است . رطوبت به رشد گیاه و جلوگیری از حمله برخی آفات مانند کنه های عنکبوتی کمک می کند.

هرس کردن

در صورت عدم هرس گیاهان ژینورا ، رشد آن ها به صورت تهاجمی افزایش پیدا خواهد کرد و بنابراین هرس شاخ و برگ این گیاهان به جلوگیری از رشد بیش از حد آن کمک خواهد کرد.

تعویض گلدان

گیاه ژینورا معمولا دو تا سه سال بعد از کاشته شدن در گلدان نیازمند منتقل شدن به گلدانی بزرگ تر خواهد بود ، در غیر این صورت ریشه های گیاه از فضای کافی برای رشد برخوردار نبوده و پژمرده خواهد شد . نکته مهم در هنگام انتقال گیاه به گلدان جدید ، مراقبت از آن به منظور عدم آسیب رسیدن به ریشه های آن است.

تکثیر

به منظور تکثیر این گیاه از روش قلمه زنی استفاده کنید . ابتدا ساقه مورد نظر را از گیاه جدا کرده و آن را درون یک لیوان آب قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شوند . ریشه زایی گیاه معمولا چند هفته به طول می انجامد و همچنین می توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و آن را درون خاک مرطوب بکارید . گلدان را در مکانی با دمای مناسب قرار داده و پس از رشد گیاه، آن را به گلدان جدید با بستر مناسب منتقل کرده و مراقبت های لازم از آن را به عمل آورید.

سمیت

این گیاه برای حیوانات و انسان ها سمی نیست اما از آن جایی که مصرف آن باعث بروز علائم حساسیت و یا دل درد می شود ، بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید.

مشکلات و بیماری های گل شب تاب

ساقه گیاه پوسیده شده:

برای بررسی این مشکل اول زهکشی گلدان را مورد بررسی قرار بدهید و اگر مشکلی نداشت به احتمال زیاد آبیاری بیش از حد بوده و اگر این موارد را رعایت کرده اید پس محیط پرورش گیاه سرد بوده و گیاه را به محیط گرمتر منتقل کنید.

حشرات روی برگ ها دیده می شود:

از سم های نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

پژمرده شدن برگ ها و ساقه:

به احتمال زیاد گیاه شما دچار تشنگی بیش از حد شده پس گیاه را به مدت ۵ دقیقه در یک تشت آب قرار بدهید و بعد از در آوردن نحوه آبیاری را تنظیم کنید. ولی اگر از آبیاری مطمئن هستید احتمالا گلدان برای گیاه کوچک هست گلدان را تعویض کنید.

روی برگ ها سوختگی است:

گل ژینورا به غبارپاشی در آفتاب حساس هست پس مراقب این مورد باشید.

ریز بودن برگ های جدید:

گل های گیاه را قطع کنید تا انرژی برای رشد گیاه مصرف شود.

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گل ژینورا (نگهداری + پرورش)
top