گیاه ناوک (نگهداری + پرورش)

گیاه ناوک (نگهداری + پرورش)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

گیاه ناوک (نگهداری + پرورش)

گیاه ناوک از خانواده Acanthaceae با نام های بلپرون و میگو طلایی نیز شناخته می شود. از انجایی ظاهر سنبله های به میگو شباهت دارد آن را میگو طلایی نیز نامیده اند. گیاه ناوک گیاهی همیشه سبز است. که طول عمری ۱۰ الی ۲۰ ساله دارد. عمر این گیاه به شیوه های نگهداری و رسیدگی آن بستگی دارد.
این گیاه بومی مکزیک بوده و آب و هوای گرمسیری دار ترجیح می دهد. ارتفاع گیاه ناوک به ۱٫۵ متر نیز می رسد. از نظر گستردگی نیز به طور تقریبی ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر گسترده می شود. با اینکه گیاهی با طول عمری طولانی است اما اینکه ارتفاع آن حداکثر ۱٫۵ سانتی متر است. نشان می دهد. این گیاه رشد کندی دارد.

گل و رایحه گیاه ناوک

این گیاه معمولا دو مرتبه در سال شکوفا می شود. گل های این گیاه در ابتدا به رنگ سفید هستند و به تدریج تغییر رنگ پیدا کرده و به رنگ های صورتی کمرنگ و یا قرمز تبدیل می شوند . این گل ها معمولا دارای رایحه خاصی نیستند اما پروانه ها و حشرات را به خود جذب می کنند .

نور و دما

این گیاهان که متعلق به مناطق گرمسیری مکزیک و مناطق جنوب غربی آمریکای شمالی است ، در صورتی که در مناطق مرطوب نگهداری شوند به نور کمتری نیازمندند اما در مناطق با رطوبت پایین نیازمند نور بیشتری می باشند.

نور خورشید نقش زیادی در ایجاد رنگ های مختلف در گل های این گیاهان دارد و البته در صورتی که گیاه در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد رنگ گلبرگ های آن به سفید تبدیل خواهد شد .

در صورت نگه داری گیاه در مناطق خنک بهتر است گیاه را در پشت شیشه نگهداری کنید و همچنین در صورتی که گیاه را در خارج ازمنزل نگهداری می کنید، بهتر است در طول فصول سرما گیاه را به داخل منزل منتقل کنید و از نگهداری گیاه در محیط های دارای دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد خودداری کنید .

آبیاری

گیاه بلپرون از مقاومت بالایی در برابر کمبود آب برخوردار است و بنابراین بهتر است در طول فصول تابستان و پاییز گاهی اوقات آن را آبیاری کنید و در طول زمستان نیز، تنها مواقعی که برگ های گیاه شروع به ریزش کردند گیاه را آبیاری کنید .این گیاه نیازمند کوددهی در هیچ زمانی از سال نخواهد بود .

هرس کردن و کود دهی گیاه

هر ساله زمانی که گلدهی گیاه رو به پایان است. زمان مناسبی برای هرس کردن گیاه است. می توانید با هرس کردن گیاه، گیاه را به فرم دلخواه خود در بیاورید.
با هرس کردن گیاه می توانید از شر شاخه ها ی آفت زده خلاص شوید. و گیاه را از تکثیر آفات و قارچ ها در امان نگه دارید.

این گیاه نیاز به کود خاصی ندارد. اما برای اینکه رشد بهتری داشته باشد خاک رویه گیاه را با خاک جدید و کمپوست و کمی کود جایگزین کنید.

این گیاه برای باغچه های کوچک و بزرگ نیز مناسب است. و می توان آن را علاوه بر گلدان در خاک باغچه کاشت. البته به این نکته توجه کنید که دماهای خیلی پایین ممکن است باعث از بین رفتن گیاه بشوند.

اگر می خواهید محوطه بیرونی خود را به سلیقه ی خود گیاه بکارید. به شما پیشنهاد می کنیم در کنار گل میگو طلایی از گل پیچ اناری نیز بهره ببرید. این دو گل از نظر طیف رنگی بسیار به هم نزدیک اند. به همین علت زیبایی خاصی را به محوطه شما می بخشند. گل پیچ اناری همانطور که از اسم آن مشخص است یک پیچ است و به قیم خود می پیچد و رشد می کند. نما های فوق العاده ای می توان با این دو گیاه در کنار هم ساخت.

تکثیر گیاه ناوک :

تکثیر این گیاه به روش قلمه ی ساقه انجام می شود. برای قلمه ساقه قسمتی از ساقه را جدا کنید. برگ های اضافی را جدا کنید. تنها چهار برگ بر روی ساقه بماند. حال انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. و آن را در خاک مرطوب در هوایی گرم بکارید.
ریشه زایی ۶ تا ۸ هفته به طول می انجامد. در این مدت خاک را همواره مرطوب نگه دارید. بعد از اینکه مدت آبیاری را کاهش دهید تا ریشه های نو رسته قارچ زده نشوند.

تعویض گلدان

بهتر است برای این گیاه از خاک ماسه ای استفاده کنید . گیاهان بالغ نیازی به تعویض گلدان نخواهند داشت اما گیاهانی که در مرحله رشد به سر می برند بهتر است برای برخورداری از محیط کافی برای رشد ریشه ها به گلدان بزرگتری منتقل شوند .پیوند گیاه میگو طلایی را در فصل بهار و قبل از انتقال گیاه به خارج از منزل انجام دهید.

آفات و بیماری های گیاهان ناوک

در صورت آبیاری بیش از حد و یا خیلی کم گیاه ممکن است برگ ها شروع به ریزش کنند .پوسیدگی ریشه ها و وجود لکه های قارچی بر روی برگ های گیاه نیز نشان دهنده وجود مشکلات رطوبتی است .در صورت بروز این علائم گیاه را از خاک درآورده و ریشه ها را بررسی کنید . بخش هایی از ریشه و برگ ها را که دچار مشکلات قارچی شده اند از گیاه مورد نظر جدا کنید .اگر رشد قارچ گسترش یافت ، با استفاده از قلمه زنی ساقه ها مانع از انتشار قارچ به سایر بخش های گیاه شوید .این گیاه همچنین ممکن است از آلودگی به آفات مختلف مانند کنه های عنکبوتی رنج ببرد .با استفاده از حشره کش ها و روغن نیم به راحتی قادر به از بین بردن این آفات خواهید بود .علاوه بر مراقبت گیاه در برابر آفات و بیماری های مختلف لازم است توجه ویژه ای به محل نگهداری گیاه بلپرون خود داشته باشید .این گیاه در مناطق مختلفی از آمریکای شمالی از جمله بخش هایی از فلوریدا و تگزاس، تهاجمی تلقی می شود ؛ چرا که اگر آن را در فضای باغ و باغچه بکارید، شاهد رشد سریع و بدون کنترل آن خواهید بود بنابراین لازم است قبل از کاشت این گیاه در فضای باغ خود به این موضوع توجه کرده و جوانب تصمیم خود را بسنجید .از آنجایی که این گیاه دارای تنوع رنگ زیادی است ، بهتر است آن را در فضای حیاط و یا ایوان خود نگهداری کنید تا جلوه زیبایی به محیط خارجی منزلتان ببخشد .

.

منبع: ساعدنیوز | https://saednews.com

گیاه ناوک (نگهداری + پرورش)
top