جوانسازی و زیبایی با لیزر

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

لیزر جوان سازی پوست برای چه افرادی مناسب است ؟

لیزر جوان سازی پوست یک روش موثر جهت رفع چین و چروک صورت ، دور چشم ، شلی و افتادگی پوست و رفع جای جوش و آکنه است .متقاضی لیزر جوانسازی پوست باید انتظارات معقولی از نتیجه ی لیزر داشته باشد ، و بهتر است فاقد هرگونه سابقه ی پزشکی باشد .
لیزر جوان سازی صورت می تواند برای از بین بردن معایب جزئی صورت به کار برود ، که عبارتند از :
• از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک صورت ، جوان سازی و زیبائی اطراف چشم ، زیر چشم ، پیشانی و دهان .
• از بین بردن آثار به جا مانده از جای جوش ، آکنه و یا آبله مرغان .
• صاف کردن و برگرداندن حالت طبیعی به پوستی که بعد از جراحی دچار مشکل شده است .
• جوان سازی دست ، پوست پیر و یا پوستی که در اثر قرار گرفتن در برابر آفتاب آسیب دیده است .
• برای دران لکه های کبدی .
• بهبود رنگ چهره برای افرادی که رنگ پوست زرد و خاکستری شده است .
• از بین بردن خال های مادر زادی مانند خال اپیدرمال خطی .
• از بین بردن غدد چربی بزرگ شده روی بینی .

مزایای لیزر جوانسازی پوست چیست؟

• روشن‌ شدن، استحکام و صافی پوست
• بر طرف کردن چین و چروک‌ها
• رفع جای زخم ناشی از اعمال جراحی، آکنه یا سوختگی در پوست
• رفع آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختگی
• بهبود منافذ روی پوست
• لایه برداری از پوست
• حذف ترک‌های ناشی از حاملگی
• حذف افتادگی پوست
• برداشتن خال و هر نوع ضایعه دیگر روی پوست
• نداشتن خطر عفونت
• بازگشت به فعالیت‌های روزانه پس از دو روز
• بهبود کیفیت و بافت پوست در طولانی مدت

معایب لیزر جوانسازی پوست چیست؟

• بازسازی غیر طبیعی در برخی موارد همراه با جای زخم و تغییر رنگ‌‌دانه‌های پوست
• شدت بخشیدن به اختلال‌های پوستی مثل حساسیت و تاول تبخالی
• بازگشت احتمالی چروک‌هایی که در اثر حرکت ماهیچه‌های صورت ایجاد شده‌اند
البته برای کاهش عوارض، لیزر باید حتماً توسط افراد متخصص انجام شود. اگر شما نیز قصد جوانسازی پوست خود با دستگاه لیزر را دارید، با کادر مجرب کلینیک پوست و مو دکتر عسگری تماس بگیرید. این کلینیک شما را به بهترین نحو برای دست یافتن به بهترین نتیجه یاری خواهد رساند. مطمئن باشید متخصصان این کلینیک مطمئن‌ترین راه را به شما پیشنهاد خواهند داد.
در صورتی که فرد متقاضی مشکلات زیر را داشته باشد ، لیزر جوانسازی پوست به او توصیه نمی شود :
• پوست تیره مستعد آسیب پذیری و عوارض جانبی است .
• کسانی که آکنه فعال دارند ، لیزر جوان سازی روش مناسبی نیست .
• برای پوست های حساس و ظریف مناسب نیست .
• برای چین و چروک های عمیق و زیاد مناسب نیست .
بیمارانی که رنگ پوست روشن تری دارند ، متقاضیان مناسب تری نسبت به بیمارانی هستند که دارای رنگ پوست تیره می باشند ، زیرا عوارض جانبی در این افراد با رنگ پوست تیره زیاد است .
از لیزر برای جوان سازی پوست دست و انگشتان هم استفاده می شود .

لیزر جوان سازی پوست برای چه افرادی مناسب نیست ؟

برای کسانی که پوست آن ها دچار مختصری عیب است ، لیزر درمانی پیشنهاد نمی شود ، چرا که روش های آسان تری و سبک تری در دسترس است .
همچنین برای افراد با رنگ پوست تیره هم کاندیدای مناسبی برای لیزر جوان سازی پوست نیستند ، چرا که در پوست تیره انرژی و نور لیزر به دلیل زیاد بودن تعداد رنگدانه ها بیشتر جذب می شود ، و بیشتر در معرض آسیب است و عوارض جانبی غیر منتظره مانند تغییر رنگ پوست ممکن است در این افراد به وجود بیاید ، می توان این خطر را با استفاده از یک عامل سفید کننده بعد از درمان با لیزر به حدقل رساند .

انواع لیزر جوانسازی پوست کدام است؟

لیزر فرکشنال RF (اسکارلت)

جوانسازی و کشیدن پوست صورت با آر‌اف فرکشنال اسکارلت یکی از روش‌های درمانی جدید است که در آن از امواج رادیوفرکوئنسی برای جوانسازی پوست صورت در لایه‌ی اپیدرم و لایه‌ی میانی درم استفاده می‌شود. همانطور که از اسم آن پیداست، در این روش از امواج نوری ( جوانسازی پوست با لیزر ) استفاده نمی‌شود، بلکه از امواج آر‌اف فرکشنال که توسط دستگاه دو قطبی رادیوفرکوئنسیِ غیرتهاجمی تولید می‌شوند، استفاده می‌شود. این امواج لایه‌ی خارجی و میانی پوست را هدف قرار می‌دهند و موجب تحریک پوست برای آغاز فرآیند‌های طبیعی بازسازی پوست می‌شوند و در نتیجه لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل شده و میزان تولید کلاژن و الاستین در پوست افزایش می‌یابد و شخص نهایتا ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تری پیدا می‌کند.
در این دستگاه، ۲۵ عدد نیدل بطور همزمان وارد پوست می شود که عمق نفوذ آنها بین ۰٫۵-۳٫۵ mm با دقت ۰٫۱ mm قابل تنظیم می باشد. آرایش این نیدل ها طبق یک شبکه ماتریکسی بسیار پیشرفته و بصورت Bipolar می باشد.
گرمای تولید شده توسط RF از یک طرف موجب افزایش سنتز کلاژن و الاستین شده، از طرف دیگر، موجب Remodeling کلاژن می شود.
روش جوان‌سازی پوست با آر‌اف فرکشنال برای درمان ناهمواری‌های موجود در بافت پوست، رفع چروک صورت ، جای جوش و آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود. این روش موجب تحریک پوست به تولید کلاژن در عمق لایه‌ی درم در پوست می‌شود، درحالی که لایه‌ی اپیدرم دست نخورده باقی می‌ماند و آسیبی به آن نمی‌رسد.

یولیزر کوانتا

دستگاه یولیزر تکنولوژی جدید و انقلابی در زمینه جوانسازی است که با ترکیب دو تکنولوژی (تهاجمی و غیرتهاجمی) و تابش همزمان دو موج CO2 طول موج 10600 نانومتر و اربیوم گلاس 1540 نانومتر باعث تحریک لایه درم پوست به کلاژن¬ سازی و در نهایت بازسازی عمیق و جوانسازی فوق العاده پوست می¬ گردد. این دستگاه با استفاده از هر دو روش تهاجمی و غیرتهاجمی مجموعه¬ ای از آثار جوانسازی پوست را که هر دستگاهی جداگانه در پی دارد، همزمان ارائه می¬ دهد. این دو مد (تهاجمی و غیرتهاجمی) را می توان همزمان با هم یا بصورت جداگانه استفاده کرد که بنا بر تشخیص پزشک برای هر فرد تعیین می¬ گردد.

لیزر فوتونا (4D)

جوانسازی چهاربعدی فوتونا یک روش درمانی غیرتهاجمی و هم افزاینده بوده که شامل مراحل درمان از داخل دهان و از روی پوست میباشد که باعث میشود بدون احتیاج به مواد تزریقی حالت استحکام و سفت بودن در پوست ایجاد شود. با دو طول موج و 4 مرحله درمان اقدامات کامل ضدپیری پوست لایه های عمیق، میانی و سطحی، ساختار پوست را بهبود میبخشد.
تکنولوژی این سیستم بسیار پیشرفته میباشد به طوری که با ترکیب 4 مرحله درمانی با دو طول موج Er: YAG + Nd: YAG و 4 فاز Light Peel, Skin Tightening, Rejuvenation, Intraoral Tightening که هریک از آنها بر اساس عرض پالسهای مختلف توانایی درمان غیرتهاجمی و تهاجمی خفیف را بدون آنکه به سطح پوست آسیب برساند فراهم میآورد و باعث افزایش کلاژن داخل پوست می شود لذا باعث سوختگی سطح پوست نمیشود و از طرفی این سیستم احتیاج به هیچگونه هزینه مصرفی برای درمان ندارد.

لیزر فرکشنال (CO2)

لیزرهای CO2 درمان خیلی قوی را فراهم می کند و برای درمان چین و چروک های عمیق و گسترده استفاده می شود . این لیزر سال های خیلی زیادی است که توسط پزشکان برای درمان اختلالات مختلف پوستی استفاده می شود . نسل جدید لیزرهای CO2 پرتوهای نور را به طور پیوسته و پالس های بسیار کوتاه انرژی که به آن اولتراپالس می‌گویند را ارائه می کنند .این لیزر برای جوان سازی پوست لایه های نازک پوست را به طور خیلی دقیق بدون آسیب رساندن به بافت های مجاور آن از بین می برد . مکانیزم عمل این لیزر بدین صورت است که ، به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی ، ستون های از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست بسرعت انجام میشود.

لیزر اربیوم

لیزر جوان‌سازی اربیوم برای چین و چروک ملایم و خطوط سطحی و نسبتا عمیق صورت کاربرد دارد .دوره ی بهبودی این لیزر درمانی کوتاه است و با تحریک کلاژن و در نتیجه صاف و سفت کردن پوست باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می شود . لیزر اربیوم می‌تواند برای جوان سازی دست ، گردن، قفسه سینه نیز مورداستفاده قرار گیرد .
لیزرهای فرکشنال طیف اثر وسیعی دارد ، و این لیزرها علاوه بر اینکه در جوان سازی پوست و کاهش چروک های صورت موثر هستند ، در درمان مواردی مانند لک های مقاوم به درمان ، منافذ باز صورت ، ترک های دوران بارداری هم تاثیر فوق العاده ای دارند از دیگر مزایای لیزر فراکشنال می توان به درمان اسکار ناشی از جوش ،سالکیا اسکارهای جراحی اشاره کرد .

لیزر N-lite یا Regenlite

لیزر nlite یک لیزر غیرزخمی کننده است که با تابش طول موج خاصی از لیزر با خصوصیات شکلی و زمانی خاص که به آن smart pulse گفته می شود سبب آزاد شدن موادی به نام فاکتورهای رشدGrowth factors از عروق سطحی پوست می شود که این مواد با افزایش کلاژن پوست سبب افزایش ضخامت و قوام پوست و شادابی ،شفافیت و طراوت آن می شوند .
در انتها می توان گفت عمل لیزر N-lite به اندازه لیزرهای CO2(دی اکسید کردن) و اربیوم موثر نیست اما نسبت به آنها کم هزینه تر است. این روش عموما برای از بین بردن نقص های کوچک صورت مورد استفاده قرار می گیرد.
بعد از لیزر ممکن است پزشک متخصص تشخیص دهد که برای دو ساعت منطقه جراحی را پانسمان کند. پس از برداشتن پانسمان، باید محل جراحی را چرب کرد تا از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود. ممکن است فرد تا ۷۲ ساعت بعد از عمل احساس خارش در ناحیه عمل داشته باشد. پروسه درمان ناحیه لیزر شده تا ۲۱ روز طول می‌کشد که برای پوشش قرمزی پوست می‌توان از لوازم آرایش استفاده کرد.
در حال حاضر لیزر پوست برای جوانسازی از بهترین راه‌های دست یافتن به پوستی زیبا و شاداب است، اما این راه نیز مانند دیگر رو‌ش‌ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه آورده شده است.

نحوه کار لیزر جوان‌سازی پوست چگونه است؟

در روش لیزر درمانی جراح پرتوهای نور را به صورت ضربانی و نامنظم به سطح پوست می تاباند ، این پرتو های نور به نحو دقیق زنجیرهای مولکولی پوست آسیب دیده را به صورت لایه لایه برمیدارد ، و این کار را تا زمانی ادامه می دهد که ظاهر یکنواخت ، نرم و صاف تری از پوست به دست بیاید .
لیزر جوانسازی پوست صورت و بدن روش مناسبی است ، به دلیل اینکه مشکلات کمتری به رنگدانه های زیرین پوست ایجاد می کند . و همچنین نسبت به روشن کردن پوست با استفاده از روش‌هایی مانند از بین بردن جای زخم آکنه با استفاده از لیزر، بهتر است.
پرتوهای لیزر جوان سازی پوست دست و سار نقاط بدن اپیدرم (لایه ی بیرونی پوست) را از بین می برند و با هدف قرار دادن لایه زیرین پوست با نام درمیس (قسمت حساس و عروقی پوست) و گرم کردن درمیس باعث تحریک رشد کلاژن ها می شود ، بعد از بهبود درمان پوست صاف تر و سفت تر می شود .

در طول دوره لیزر جوان سازی پوست چه کارهایی انجام می شود ؟

لیزر جوان سازی و زیباسازی پوست معمولا با بی حس موضعی و به صورت سرپائی انجام می شود .قبل از شروع لیزر درمانی ، جراح یکسری درمان هایی را جهت آماده سازی پوست شما با لیزر درمانی انجام می دهد . جراح این درمان ها را به مدت ۶ هفته یا بیشتر قبل از درمان اصلی شروع می کند . این درمان ها هم به نوع پوست شما بستگی دارد و به منظور به حدقل رساندن عوارض درمان و به دست آوردن نتایج بهتر و رضایت بخش تر انجام می شود .
مدت زمان لازم برای انجام لیزر جوان سازی و زیبائی پوست ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت است .

تعداد جلسات لازم برای لیزر جوان سازی پوست چقدر است ؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای افراد مختلف متفاوت است و وابسته به وضع بیمار ممکن است کم یا زیاد باشد . به عنوان مثال برای چین و چروک های خفیف و تغییر رنگ جزئی پوست حدود یک یا دو جلسه برای به دست آوردن نتیجه مطلوب کافی است ولی برای چین و چروک های عمیق و گسترده تعداد جلسات بیشتری لازم است .

عوارض جانبی لیزر جوان سازی پوست

مانند هر عمل لیزر دیگر لیزر جوان سازی هم یک سری عوارض جانبی دارد ، این عوارض شایع و معمول هستند و در مدت زمان کوتاهی از بین می روند . عوارض شامل قرمزی پوست ، تورم منطقه ی تحت درمان و سوزش مختصر است . در موارد خیلی نادر سوزش و زخم و تغییر در رنگدانه های پوست هم ایجاد می شود .

چگونگی مقابله با عوارض درمان

برای اینکه شما در طول لیزر درمانی هیچ دردی را احساس نکنید ، پزشک از بی حس کننده های موضعی برای بی حس کردن پوست شما استفاده می کند . و برای اینکه شما راحت و آسوده باشید ، ممکن است یک آرام بخش هم به شما تزریق کند . چنانچه قسمت زیادی از پوست شما تحت لیزر درمانی قرار بگیرد و یا اینکه قرار است به طور همزمان عمل های زیبائی دیگری هم روی پوست شما انجام شود ، امکان دارد پزشک شما را بیهوش کند . بعد از انجام لیزر درمانی پزشک برای کاهش درد به شما مسکن تجویز می کند . در مرحله آماده سازی قبل از درمان صورت شما کاملا تمیز و پاک می شود و برای اینکه چشمان شما در حین لیزر درمانی آسیب نبیند ، به شما عینک مخصوصی داده می شود .

پس از درمان

بعد از تمام شدن عمل جوان سازی پوست با لیزر ، پزشک برای جلوگیری از آسیب بافت پوست ، پوست را پانسمان می کند . برای بهبود کامل و به دست آوردن نتایج بهتر ممکن است نیاز به تعویض پانسمان یا درمان های موضعی ویژه باشد .

دوره بهبود

بسته به نوع درمان طول دوره بهبود متفاوت است ولی در حالت کلی بعد از انجام عمل لیزر جوان سازی پوست حدود دو هفته برای بهبودی طول می کشد . ناحیه تحت درمان بهبود می یابد و یک لایه ی جدید از پوست سالم ظاهر می شود . معمولاً قرمزی پوست گاهی تا چند ماه ادامه دارد. بیماران تحت درمان باید برنامه‌ریزی کنند تا برای یک یا دو هفته از کار دور باشند، هر چند این بسته به نوع درمان آن‌ها متفاوت خواهد بود.
 

نتایج لیزر جوان‌سازی پوست

پس از جوانسازی پوست با لیزر ، پوست جدید در طول فرایند بهبود نمایان می‌شود و منطقه تحت درمان شفاف‌تر، صاف‌تر و به‌طورکلی سالم‌تر به نظر می‌رسد. دو رنگی پوست هم با لیزر جوان سازی می تواند برطرف شود .در دوران بهبودی کک و مک ، لکه های خورشیدی و تغییر رنگ های دیگر ناپدید می شوند .
بعد از درمان امکان قرمزی و سرخی پوست تا چند ماه وجود دارد و ممکن است تا یک سال حساسیت شدید نسبت به نور آفتاب داشته باشید .پس در معرض نور خورشید قرار نگیرید و یا حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید .
بهبود کامل ممکن است تا یک سال طول بکشد . اگرچه لیزر درمانی آثار طولانی مدتی دارد و تاثیرات آن تا سال های زیادی باقی می می ماند ولی روند طبیعی پیر شدن باعث به وجود آمدن دوباره چین و چروک می شوند و ممکن است شما نیاز داشته باشید تا عمل لیزر درمانی را تکرار کنید .
 

لیزر چوانسازی پوست چگونه انجام میشود؟

با گذر زمان میزان ترشح کلاژن پوست که عامل مهمی در جوانی و شادابی آن است، کاهش پیدا می‌کند. کم شدن کلاژن رفته‌رفته موجب بروز چین‌وچروک‌ها و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.
در جوانسازی صورت با لیزر پزشک پرتوهای نوری را به‌صورت ضربانی به سطح پوست می‌تاباند. این پرتوها باعث از بین رفتن لایه بیرونی پوست شده و در لایه زیرین پوست گرما تولید می‌کند. گرم شدن این لایه منجر به تحریک رشد کلاژن‌ها شده و در نتیجه پوستی صاف و شفاف برای فرد به ارمغان می‌آورد.
لکه‌های پوستی و جای زخم و جوش هم به همین طریق و با استفاده از لیزر رفع می‌شوند. در واقع لیزر با از بین بردن باکتری‌های موجود در این نواحی و برداشتن سلول‌های مرده ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد.

مراقبت های قبل از انجام لیزر

قبل از انجام لیزر باید به پزشک مراجعه کنید تا بفهمید که آیا کاندید مناسبی برای لیزر جوانسازی پوست هستید یا خیر. علاوه بر این،‌ باید مدتی قبل از لیزر صورت، خود را برای انجام آن آماده کنید. از جمله مراقبت‌های لازم قبل از انجام لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هرآنچه باید از انواع روش های لیفتینگ صورت بدانید!
مطالعه مقاله مرتبط

قطع مصرف برخی داروها و مواد غذایی

بهتر است ۱۰ روز قبل از انجام لیزر از مصرف هرگونه دارو، مکمل یا خوراکی‌هایی که روی غلظت خون تاثیر می‌گذارند، پرهیز کنید. آسپرین، ایبوپروفن و ویتامین E از جمله داروهایی هستند که از مصرف آن منع می‌شوید.

عدم سولار یا حمام بخار قبل از لیزر

سولار و حمام بخار باعث حساس شدن پوست می‌شود. به همین خاطر ممکن است در طول لیزر پوستتان آسیب ببیند. همچنین برنزه و تیره شدن پوست می‌تواند جلوی تاثیر لیزر را بگیرد. بنابراین اگر قصد لیزر جوانسازی صورت را دارید، دو ماه قبل از لیزر از رفتن به حمام بخار یا سولار خودداری کنید.

دوری از آفتاب

آفتاب پوست صورت را حساس کرده و می‌سوزاند. سوختگی پوست ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در حین لیزر درمانی یا بعد از آن شود. چرا که یکی از عوارض بعد از لیزر احساس آفتاب‌سوختگی در پوست است. ماندن در آفتاب قبل از انجام لیزر می‌تواند باعث تشدید این حس در پوست شما شود. بنابراین یک هفته قبل از لیزر در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

عدم مصرف کرم های لایه بردار

لیزر با لایه‌برداری پوست ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. بنابراین دو هفته قبل از لیزر جوانسازی پوست به هیچ عنوان از کرم‌های لایه‌بردار یا سایر روش‌های لایه‌برداری استفاده نکنید.

فاصله داشتن تزریق بوتاکس و لیزر

توجه کنید که حتما باید بین تزریق بوتاکس و لیزر حداقل دو هفته فاصله بیندازید. تداخل این دو روش درمانی ممکن است آسیب‌هایی به پوست شما وارد کند.

عدم استفاده از محصولات آرایشی

هنگام لیزر جوانسازی پوست ناحیه تحت درمان باید کاملا تمیز و پاکیزه باشد. بنابراین قبل از رفتن به کلینیک از محصولات آرایشی استفاده نکنید.

عدم استفاده از دخانیات و الکل

مصرف سیگار، دخانیات و الکل خون را رقیق می‌کند. برای جلوگیری از خونریزی در حین عمل و کاهش عوارض جانبی یک هفته قبل از انجام لیزر، از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.

مراقبت هایی که بلافاصله بعد از لیزر باید انجام دهید

مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت را باید بلافاصله پس از رسیدن به منزل شروع کنید. بسیاری از افراد ممکن هیچ‌کدام از عوارض جدی لیزر را تجربه نکنند. اما قرمزی، تورم و سوزش خفیف عوارضی است که تقریبا تمام افراد دچار آن می‌شوند. مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت به کاهش این عوارض کمک می‌کند.

هرآنچه باید درباره جوانسازی بدانیم
مطالعه مقاله مرتبط

مصرف داروهای تجویزی پزشک

ممکن است پزشک بعد از اتمام لیزر، نسخه‌ای از داروهای مورد نیاز را برایتان تجویز کند. مصرف منظم این داروها قطعا به کاهش عوارض، بروز مشکلات جدی‌تر و مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت کمک می‌کند.

استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس سرد بعد از لیزر جوانسازی صورت تورم و سوزش پوست را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بدین منظور می‌توانید از یک پارچه مرطوب یا بسته یخ استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده

لیزر پوست باعث لایه‌برداری و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود. بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده از روز چهارم به بعد، به‌منظور مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت بسیار اهمیت دارد. کرم‌های مرطوب‌کننده به بهبود روند درمان هم کمک می‌کند. اما به هیچ‌عنوان از مواد آرایشی بهداشتی در در این دوران استفاده نکنید.

عدم فعالیت شدید

از مهمترین نکات مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت عدم تحرک شدید است. در دوران نقاهت باید از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های شدیدی که منجر به تعریق زیاد می‌شود، خودداری کنید.

خواب درست

نحوه خواب صحیح در دوران بعد از لیزر اهمیت ویژه‌ای دارد. هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید. بدین منظور می‌توانید از دو بالش کمک بگیرید. بالا نگه داشتن سر به کاهش و جلوگیری از تورم صورت کمک می‌کند.

عدم ماساژ یا تحریک پوستی

در مقاله‌ای معتبر بیان شده ایت : ماساژ یا وارد کردن هرگونه فشار عمدی یا غیرعمدی به پوست درمان‌شده باعث تحریک شدن پوست می‌شود. بنابراین تا حداقل سه روز پس از لیزر از ماساژ دادن پوستتان خودداری کنید. موادی مانند رتینول یا اسید گلیکولیک هم پوست را تحریک می‌کنند. به توصیه مقاله‌ای در سایت bodydetails استفاده از این مواد و تحریک کردن پوست روند بهبود را دچار اختلال می‌کند.

استفاده از پانسمان در صورت لزوم

در بعضی از موارد، پانسمان صورت برای مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت مهم است. بعد از درمان جای جوش، جای زخم و چین‌وچروک‌های عمیق با لیزر ممکن است پزشک برای حفظ سلامتی پوست، آن را پانسمان کند.

مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت در طولانی مدت

مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت تنها به روزهای ابتدایی محدود نمی‌شود. اگر می‌خواهید سلامت و شادابی پوست خود را حفظ کنید، باید همواره مراقب آن باشید. عوامل زیادی هستند که آسیب‌هایی جدی به پوستتان وارد می‌کنند. برای مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت در طولانی مدت می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

شستشوی درست پوست

شستشوی صورت تا ۱۲ ساعت بعد از انجام لیزر جوانسازی ممنوع است. برای مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت باید طریقه شستشوی درست پوست را بیاموزید. بعد از لیزر، پوست حساس شده و ممکن است سریع به مواد شوینده حساسیت نشان دهد. بنابراین پوست صورت خود را با آب گرم و با استفاده از مواد شوینده قوی و شیمیایی شستشو ندهید.

نحوه استفاده از لوازم آرایش

یکی از مهم‌ترین عوامل پیری پوست استفاده از لوازم آرایشی نامناسب است. در دوران مراقبت بعد از لیزر جوانسازی صورت، استفاده از محصولات آرایشی سبک و استاندارد و محدود کردن استفاده از لوازم آرایشی به شدت توصیه می‌شود. لیزر زخم‌های میکروسکوپی در لایه‌هایی از پوست ایجاد می‌کند؛ مواد آرایشی روی پوست صورت می‌توانند بهبود پوست را مختل کرده و در درازمدت باعث برگشتن علائم پیری و چین‌وچروک شوند.

مراقبت های پوستی

مراقبت‌های پوستی از مهم‌ترین کارهایی است که برای مراقبت بعد از لیزر جوانسازی پوست باید انجام دهید. بر اساس مقاله‌ای در سایت beautycrew، بهبود کامل پوست و رسیدن به نتایج مطلوب حداقل چهار هفته طول می‌کشد. مراقبت‌های پوستی مانند مرطوب نگه داشتن پوست، استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰، استفاده از شیر پاک‌کن، تغذیه مناسب، خواب کافی و … به شما کمک می‌کند تا پوست خود را تا سال‌های سال سالم و شفاف نگه دارید.
.
منابع:
.https://drasgariclinic.com
.https://clinicsadaf.com