با این نکات سریع تر آشپزی کنید

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

روش هایی که در ادامه خواهیم گفت به هیچ عنوان از کیفیت غذای شما نمی‌کاهد بلکه غذای شما را بهتر و جا افتاده‌تر نیز می‌کند.

یک دقیقه برنامه ریزی کنید :

معمولاً یکی از عواملی که باعث می‌شود تا غذای ما دیر آماده شود، بخصوص موقعی که مهمان داریم، عدم برنامه ریزی برای غذایی است که می‌خواهیم بپزیم. این موضوع باعث سردرگمی ما شده و از سرعت ما در آَشپزی می‌کاهد. بنابراین برای ۶۰ ثانیه صبر کنید و فکر کنید به مراحلی که باید انجام دهید و آنها را اولویت بندی کنید.

برای اینکه موضوع را بهتر بیان کنم یک مثال می زنم:

  • شما مهمان دارید و قصد دارید خورشت قیمه، پلو، سالاد و دسر درست کنید.
  • اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است کدام مواد غذایی دیر پزتر هستند و باید سریع تر روی اجاق گاز قرار بگیرند. در مثال بالا گوشت از همه دیر پزتر است. پس ابتدا گوشت را تفت دهید و روی اجاق بگذارید تا بپزد.
  • در حین تفت دادن، لپه ها و برنج را آب کنید تا خیس بخورد.
  • حالا می توانید با خیال آسوده‌تر به سراغ آماده کردن دسر بروید. و بعد برنج و سیب زمینی های خورشت را آماده کنید. و در حین آماده شدن برنج و جا افتادن خورشت می‌توان سالاد درست کرد و همچنین ظرف‌ها را شست.
  • بنابراین اینکه بدانید دقیقاً باید چی درست کنید و کدامیک در اولویت هستند؛ برای اینکه سریع تر آشپزی کنید بسیار مهم است. و من در بالا تنها در کم تر از یک دقیقه کارهای خودم را برنامه ریزی و اولویت بندی کردم.

از ترفندها و فوت و فن های آشپزی استفاده کنید تا سریع تر آشپزی کنید :

ترفندهایی در آشپزی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید به آشپزی خود سرعت ببخشید. چند مورد از این ترفندها را در ادامه خواهیم گفت:

۱- اگر گوشت یخ زده، لازم نیست صبر کنید تا یخ آن باز شود. فقط کمی روغن در ته ظرف بریزید و گوشت را داخل روغن قرار دهید درب ظرف را بگذارید و با حرارت کم اجازه دهید تا گوشت هم سرخ شود و هم یخ آن باز شود. البته برای مواقعی که یخ گوشت قبل از پخت باید حتماً باز شود؛ آن را داخل آب گرم قرار دهید تا سریع تر یخ آن باز شود.

۲- دانستن اینکه چه چیزی باعث می شود گوشت زود بپزد به شما کمک می کند در مدت زمان کوتاه تری غذای شما جابیافتد. بنابراین توصیه می‌کنیم مطلب چیکار کنیم گوشت سریع بپزد؟ را بخوانید.

با این نکات سریع تر آشپزی کنید

۳- نمک باعث می‌شود غذا دیرتر بپزد. بنابراین برای پخت خورشت‌ها هیچ وقت تا آخر آماده شدن خورشت به آن نمک نزنید.

۴- سعی کنید در حین آماده شدن غذا ظرف های خود را بشورید و برای آن وقت جدا نگذارید تا هم کمتر خسته شوید و هم در زمان خیلی صرفه جویی شود.

۵- برای جوش آمدن آب همیشه درب قابلمه را بگذارید تا سریع تر آب به جوش آید.

۶- اگر برای آماده شدن غذای خود خیلی عجله دارید؛ می‌توانید مواد غذایی را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید. برای مثال گوشت را چرخ کنید یا به تیکه‌های کوچک تقسیم کنید یا در هنگام پختن سیب زمینی برای اینکه زود بپزد آن را پوست بکنید، به ۲ الی ۳ قسمت تقسیم کنید و داخل آب بیندازید تا زودتر بپزد.

۷- از تابه های بزرگ تر برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده کنید تا مواد روی هم قرار نگیرند و سریع تر سرخ شوند و بپزند.

.

منبع: چاره دان/https://www.chaaredan.ir

با این نکات سریع تر آشپزی کنید
top