استفاده مفید از تفاله لیمو ترش – ۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

۱- تمیز کردن مایکروویو :

برای تمیز کردن مایکروویو، نیمی از یک لیموترش بزرگ را آب بگیرید و آب آن را با یک لیوان آب در داخل کاسه بریزید. و داخل مایکروویو قرار دهید. مایکروویو را با دمای بالا روشن کنید و بگذارید تا ده دقیقه (بسته به میزان کثیفی دستگاه) روشن بماند. بخار لیمو باعث می‌شود که لکه‌های چربی تبخیر شوند و بوی بد داخل مایکروویو را از بین می‌برد.

بعد با یک دستمال نخی خشک، دیواره‌های داخلی دستگاه را تمیز کنید. حتی می‌توانید وقتی آب لیمو را گرفتید، باقی مانده لیمو را به دیواره‌های مایکروویو بمالید تا چربی‌های آن تمیز شود.

۲- ظروف استیل :

برای استفاده مفید از تفاله لیمو ترش و باقیمانده لیمویی که آب آن را گرفتید، می توانید آنها را برای برق انداختن ظروف استیل و سینک دستشویی استفاده کنید. تفاله لیمو ترش را به سینک، شیرآلات و ظروف استیل بمالید و بعد آنها را بشویید. خواهی دید که سطوح استیل شما برق می‌زند.

۳- استفاده از لیمو ترش برای پوست :

اگر پوست شما خشک است و لک دارد برای مرطوب کردن آن می‌توانید از مخلوط عسل و آبلیمو طبیعی استفاده کنید. همچنین استفاده از آب لیمو لک‌های پوست را می‌برد. اگر به شادابی و جلوگیری از پیری پوست خود اهمیت می دهید پیشنهاد می کنم ۶ راهکار جلوگیری از پیری پوست را بخوانید.

۴- درمان خشکی لب :

اگر لب های خشک، دارید و مدام پوس پوس و زخم می‌شوند؛ روی لب‌های خود آبلیمو بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. چند بار اینکار را تکرار کنید. خواهی دید که لب های شما به سرعت نرم می‌شوند و زخم‌های ایجاد شده روی لب از بین می‌روند.

البته کمی لبها با مالیدن لیمو روی آنها چون خشک و زخم شدن می‌سوزد. اما اگر تحمل کنید خشکی لب شما خیلی زود خوب می‌شود. برای رفع خشکی لب می‌توانید از رب انار هم استفاده کنید. در واقع ویتامین C موجود در آب لیمو  و رب انار به رفع خشکی و درمان زخم لب شما کمک می‌کند.

۵- پخت برنج و ماکارونی عالی :

دیگر استفاده مفید از لیمو ترش در خانه برای جلوگیری از چفته شدن و بهم چسبیدن برنج و ماکارونی است. در پست تمام نکات مهم پخت برنج بصورت کته و آبکش نیز اشاره کردیم که برای اینکه برنج و ماکارونی موقع جوشیدن بهم نچسبند؛ حدود یک قاشق غذا خوری آب لیمو به آب برنج در حال جوش اضافه کنید.

استفاده مفید از تفاله لیمو ترش – ۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه

۶- خون دماغ :

برای بند آوردن خون دماغ راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از آبلیمو است. آب لیمو باعث لخته شدن سریع خون می‌شود. بنابراین اگر زیاد خون دماغ شدید، یک دستمال کاغذی را آغشته به ابلیمو کنید و داخل بینی خود فرو کنید. خواهی دید خیلی سریع خون دماغ شما بند می‌آید.

۷- از بین برنده شوره سر و روشن کننده مو :

آبلیمو با خاصیت ضدقارچی که دارد؛ شوره سر را می‌کاهد. برای از بین بردن شوره سر از آبلیمو استفاده کنید.

۲۰ دقیقه قبل از رفتن به حمام به کف سر خو ابلیمو بزنید. شوره سر شما کم‌تر خواهد شد. برای اینکه رنگ موهای خود را روشن کنید؛ به مدت یک هفته هر روز به موهای خود آبلیمو بزنید و حدود ۲۰ دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید. با این ترفند ساده موهای شما روشن شده و می‌درخشند.

۸- از بین بردن لکه زرد زیر بغل در لباس ها :

به جاهایی از لباس که بر اثر عرق کردن زرد شده آبلیمو بزنید و یک الی دو قیقه بعد، با آب گرم و صابون لباستان بشویید. تا لکه‌ها پاک شوند. با اینکار علاوه بر پاک شدن لکه های زیر بغل، بوی نامطبوع عرق هم از لباس از بین می‌رود و عطر لیمو می‌گیرد.

۹- تمیز کردن لکه چای :

اگر چای روی فرش ریخت برای از بین بردن لکه چای مقداری آبلیمو را سریع روی لکه اسپری کنید. بعد با یک دستمال نخی نم شده روی آن بکشید. اثری از لکه چای روی فرش شما نخواهد ماند.

۱۰- استفاده مفید از تفاله لیمو ترش :

وقتی آبلیمو گرفتید تفاله هایی که از آبلیمو جدا کردید، را دور نریزید. این تفاله ها منبع خوبی از فیبر بوده و البته فواید لیمو را نیز دارا می باشند. از تفاله لیمو ترش می توانید استفاده های زیر را داشته باشید.

۱- تفاله ها را در پلاستیک فریزر بریزید و داخل فریزر بگذارید و از آن ها می توانید:

موقع درست کردن شربت آبلیمو کمی از آنها را داخل شربت بیندازید. خواهی دید که شربت شما هم شکل زیباتری می‌گیرد و هم طعم بهتری خواهد داشت.
برای درست کردن دمنوش لیمو استفاده کنید که برای لاغری، هضم غذا،برطرف کردن مشکلات کبد و … مفید است.
کمی از آن ها را در سوپ و مرغ بریزید. باعث خوش طعم و عطر شدن سوپ و جوجه می شود.

توجه: برای اینکه راحت تر بتوانید از تقاله های لیموترش که در فریزر است، استفاده کنید؛ وقتی آن ها در کیسه فریزر می ریزد. تفاله ها را مانند گوشت چرخ کرده در نایلون پهن کنید و هر دفعه با توجه به نیاز خود، یک تیکه از آن را بشکنید و استفاده کنید.

۲- آن ها را بعنوان ماسک روی صورت خود بگذارید. خواص ماسک لیمو را دارا می باشد.

۳- از دیگر استفاده مفید از تفاله لیمو ترش این است که : آن ها را خشک و آسیاب کنید در شیشه بریزید و بعنوان ادویه برای انواع خورشت و سوپ استفاده کنید.

۴- برای تمیز کردن مایکروویو، همانطور که در بالا گفتیم و همچنین از بین بردن لکه قهوه و چای روی لیوان ها استفاده کنید.

.
منبع: چاره دان/https://www.chaaredan.ir

استفاده مفید از تفاله لیمو ترش – ۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه
top