۳ترفند آشپزی – تازه نگه داشتن کیک و میوه و جلوگیری از کپک زدن رب گوجه

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

روش تازه نگه داشتن کیک و کلوچه :

برای تازه نگه داشتن کیک خانگی یا هر نوع شیرینی غیرخانگی کافی‌ است؛ کیک خود را به تیکه‌های دلخواه برش بزنید و آن را در یک ظرف دردار قرار دهید یا روی آن را سلفون بکشید و در فریزر بگذارید با این ترفند ساده کیک شما تا مدت‌ها تازه می‌ماند.

برای استفاده از آن، ۱۵ دقیقه قبل از استفاده، کیک خود را از فریزر بیرون بیاورید. مثلاً تا وقتی شما چای درست کنید.  کیک شماهم مثل روز اول تازه می‌شود. با این روش اگر می‌خواهید زیاد کیک درست کنید؛ دیگر نگران تازه ماندن کیک خود نباشید.

اینم یک ترفند عالی برای تازه شدن کلوچه سفت شده:

برای تازه ماندن کلوچه هم می‌توانید آن‌ها را داخل فریزر بگذارید. اما اگر کلوچه های شما سفت شدن و همچنین برای حتی برای تازه نگه داشتن کلوچه ها، آن ها را داخل کیسه فریزر یا ظرف دردار بگذارید و داخل ظرف یک عدد نان تست قرار دهید. با این روش کلوچه ها دوباره نرم و تازه می‌شوند. و برای چند روز تازه می‌مانند.

جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی :

ما در بیشتر غذاهای خود از رب گوجه استفاده می‌کنیم،اما رب گوجه زود کپک می‌زند ، سیاه و خراب می‌شود. آیا می‌دانید استفاده از رب کپک زده باعث ایجاد سرطان کبد می‌شود. پس لازم است جلوی کپک زدن رب را بگیریم.

برای کپک نزدن رب گوجه فرنگی موارد زیر را رعایت کنید:

– همیشه با قاشق خشک و تمیز رب گوجه را بردارید.

– اگر قرار است مدتی طولانی از رب خودتون استفاده نکنید آن را داخل فریزر بگذارید.

– همیشه بعد از استفاده درب رب را ببندید، تا هوا به آن نرسد و باعث خراب شدن آن نشود.

– یک راه مؤثر دیگر برای کپک نزدن رب گوجه این است که: پس از ریختن رب در ظرف روی آن را با یک لایه نازک از روغن بپوشانید تا هوا وارد آن نشود.(روغن جامد بهتر است.)

– بهتر است رب خود را در ظروف شیشه ای بریزید. این روش از سیاه شدن رب گوجه جلوگیری می‌کند و چون رب خاصیت اسیدی دارد بهتر است؛ برای جلوگیری از واکنش دادن با ظرف و ایجاد مواد مضر در رب، آن را به ظرف شیشه‌ای منتقل کنید.

۳ترفند آشپزی – تازه نگه داشتن کیک و میوه و جلوگیری از کپک زدن رب گوجه

روش تازه نگه داشتن میوه در یخچال :

لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جامیوه ای پایین یخچال قرار می‌دهید، بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده و خراب می‌شوند.

علت کپک زدن و خراب شدن میوه ها آبی است که بتدریج در جامیوه‌ای جمع می‌شود و نیز رطوبت دائمی یخچال است. بنابراین بهتر است دو مورد زیر را رعایت کنید:

– میوه‌ها را نشسته داخل یخچال بگذارید.

–  چنانچه یک قطعه اسفنج (چه طبیعی وچه مصنوعی) را در جامیوه‌ای قرار دهید، رطوبت و آب‌ها را جذب کرده و مانع کپک زدن میوه‌ها می‌شود. اگر اسفنج نداشتید، می‌توانید از دستمال کاغذی استفاده کنید.

– برای تازه نگه داشتن موز : موزها را از هم جدا کنید. یک دستمال کاغذی دور هرکدام بپیچانید . آنها را در نایلون قرار دهید. نایلون را گره بزنید و در یخچال قرار دهید. با این روش موز دیرتر خراب و سیاه می‌شود.

– سعی کنید گوجه فرنگی را در اطراف میوه‌های خود نگذارید. چراکه گوجه فرنگی رسیده گازی تولید می‌کند که باعث می‌شود میوه ها زودتر برسند و خراب شوند. البته در محیط یخچال این گاز کمتر تولید می‌شود؛ اما باز بی‌تأثیر نیست.

.
منبع: چاره دان/https://www.chaaredan.ir

۳ترفند آشپزی – تازه نگه داشتن کیک و میوه و جلوگیری از کپک زدن رب گوجه
top