راهنمای موکاپات (اسپرسوساز روگازی)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

• دستگاه اسپرسو ساز روگازی (موکاپات)

⇠ اسپرسو ساز خانگی با گذراندن آب بسیار داغ و تحت فشار با بخار از میان دانه های قهوه، نوشیدنی قهوه را تولید می­ کند. موکاپات با استفاده از یک وسیله حرارتی مثل اجاق گازی یا برقی قهوه تولید می­ کند. این دستگاه شامل محفظه نگه دارنده آب است که وظیفه نگه داشتن آب را بر عهده دارد، سبد قهوه آن شامل دو محفظه است که قهوه آسیاب شده درون آن ریخته می شود.

⇠ هنگام بسته شدن در، محفظه قهوه درون آب قرار می ­گیرد و در انتها ظرف فراورده قرار دارد که قهوه تولید شده در آن ریخته می ­شود. بهتر است قبل از خریدن موکاپات به نکاتی مثل جنس بدنه و برند آن توجه کنید چرا که این دو مورد در کیفیت قهوه تولید شده بسیار موثر است. با انتخاب یک برند مطرح و یک جنس مرغوب می ­توانید از بهداشتی بودن و کیفیت قهوه تولید شده اطمینان کافی داشته باشید.

⇠ ظرفیت نیز یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید این نوع اسپرسو ساز ها باید به آن توجه شود چرا که فیلترهای موکاپات باید در هر بار استفاده کاملا پر شوند در غیر این صورت قهوه ساخته شده رقیق و بد طعم می­ شود. با انتخاب موکاپات با ظرفیت مناسب می­ توانید قهوه خوش طعمی تهیه کنید.

.

• انواع موکاپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس ، از تنوع خوبی بر خوردار هستند و بنا بر نیاز و سلیقه مصرف کننده می تواند اکثر سلیقه ها را پوشش بدهد .

⇠ از نظر اندازه ؛ موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می شود

⇠ از نظر جنس : موکاپات از آلیاژ آلومینیوم ؛ استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی ساخته می شود. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و یا آلومینیوم و شیشه را بکار می برند.

⇠ کارکرد : از نظر نوع کار ؛ موکاپات ها در انواع موکاپات روگازی ( با حرارت شعله ) و موکاپات اینداکشن ( القایی ) و موکاپات های برقی ساخته و عرضه می شوند.

⇠ موکاپات های روگازی ، اینداکشن و برقی

⇠ رنگ بندی : موکاپات ها همچنین در رنگ بندی های مختلف و زیبا و مقاوم در برابر حرارت و نسوز ، توسط کارخانه های سازنده ؛ تولید و بفروش می رسد.

⇠ قیمت قهوه ساز موکاپات : اسپرسوسازهای روگازی از نظر قیمت نیز مانند جنس آنها از تنوع خوبی برخوردار هستند و از ۲۰.۰۰۰ تومان تا ۲۵۰.۰۰۰ تومان بنا بر نوع جنس و کشور و کارخانه سازنده متفاوت هستند . اما بهتر است برای خرید دستگاه موکاپات قهوه سازی با کیفیت خوب خریداری کنید.

.

• وسایل مورد نیاز برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

برای تهیه قهوه اسپرسو با قهوه ساز موکاپات ، در ساده ترین حالت به قهوه آسیاب شده و یک موکاپات و منبع حرارت نیاز دارید . اما می توانید با تهیه یک آسیاب قهوه دستی ، دانه های قهوه را قبل از دم آوری ، آسیاب نموده تا قهوه ای با عطر و طعم تازه تر بدست آورید.

.

• طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

۱- پیمانه کردن قهوه : در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات ، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.

۲- دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید

۳- سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر ، صاف نمایید . توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید !

۴- مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز ، با آب خنک پر نمایید .

۵- سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید ، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود

۶- اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید

۷- پس از بجوش آمدن آب داخل مخزن ، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید.

.

منابع:
.https://bestreview.ir
.https://www.melocoffee.com

راهنمای موکاپات (اسپرسوساز روگازی)
top