راهنمای موم عسل

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

• مزایا و موارد استفاده موم زنبور عسل

من طرفدار موم زنبور عسل هستم؛ البته با توجه به کاربرد و مزایای آن. در خانه مقداری موم دارم و برای مقاصد مختلف (مثلاً مرطوب کردن لب) استفاده می کنم. موم ماده طبیعی شگفت انگیزی است که از بسیاری جهات به بهبود زندگی کمک میکند. در کلیپ زیر با نحوه تولید موم عسل آشنا می شوید:

 

• در اینجا بسیاری از مزایا و کاربرد آنرا را بیان میکنیم:

⇠ موم برای نرم کردن لب استفاده میشود. به راحتی میتوان آنرا درست کرد؛ مقداری موم را با کمی روغن نارگیل و روغن آرگان مخلوط کنید تا بافت نرمی بدست آید.

⇠ Batiking یک روش رنگرزی است که در آن پارچه با موم قابل زدودنی پوشانده میشود. مخلوط ایده آل برای آماده سازی باتیک؛۳۰ درصد موم و ۷۰ درصد پارافین است، با این روش باتیکی عالی درست میشود.

⇠ تهیه مرطوب کننده و لوسیونی عالی با موم زنبورعسل. رطوبت طبیعی پوستتان را با موم حفظ کنید، برای محافظت وترمیم پوست خشک و ترکشده کمی آنتی اکسیدان ویتامین E به موم اضافه کنید.

⇠ از رایج ترین کاربردهای موم زنبورعسل، ساخت شمع است. این شمعها عطر شیرینی دارند و هوای اتاق را تازه میکنند.

⇠ از موم برای جلوگیری از زنگ زدن نیز استفاده می شود. برای اینکه ابزارهای دستی، وسایل چدنی و بیلها زنگ نزنند روی آنها را با موم بپوشانید. دسته چوبی بیل را هم میتوان برای محافظت در برابر سایش و ترک، با موم زنبورعسل پوشاند.

⇠ اگر خودتان پنیر درست میکنید، طبیعی ترین پوششی که برای این منظور میتوانید استفاده کنید موم است. در صورتی که پنیرمرطوب باشد، باید قبل از استفاده از موم داغ، آنرا خشک کنید. موم نباید به سطوح مرطوب بچسبد. موم زنبورعسل برای بستن و محکم چسباندن عالی است زیرا نقطه ذوب پایینی دارد.

⇠ موم برای درب های کشویی شیشه ای، چوبی و پنجره ها که به سختی باز و بسته میشوند مفید است با کشیدن موم روی آنها به راحتی باز و بسته خواهند شد. چربکننده ای فوق العاده و برای روغن کاری مبلمانهای بسیار قدیمی مناسب است.

⇠ مدادهای رنگی مختلفی ساخته شده از موم زنبور موجود میباشد، برای اینکار بطور مساوی از موم و صابون سفید استفاده میشود. مداد رنگی موم زنبور عسل نسبت به مداد سویا برای کشیدن جزئیات تصویر، مناسبتر است.

⇠ برای تعمیر چکمه، کفش، کیف و ماده اولیه واکس کفش از موم استفاده میشود. به این ترتیب که ۵۶ گرم روغن را با ۲/۶۷ گرم موم ترکیب کنید و سپس آنرا حرارت دهید تا ذوب شود. وقتی خنک شد نصف تا ۱ قاشق سوپخوری روی آن رنگ بپاشید، اگر میخواهید تیره تر شود از رنگ بیشتری استفاده کنید.

⇠ موم، برای موهای خشک و همچنین برای ریش و سبیل مردان مناسب است. مقدار مساوی از موم و روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید و حرارت دهید، بگذارید خنک و یکدست شود. هر وقت که مایل بودید مقدارکمی از آنرا بردارید و روی سبیل قرار دهید و آرام شانه بزنید.

⇠ موم زنبور عسل برای روغن کاری فلز اجاق گاز نیز کاربرد دارد.

⇠ این ماده در تهیه Caneles نوعی کلوچه سنتی کوچک فرانسوی استفاده میشود. وسط این شیرینی مقداری کاستارد و روی آن با کارامل پوشیده شده. ترد و کوچک با طعمی شیرین.

⇠ جایگزینی برای بسته بندی پلاستیکی. خودتان می توانید با پارچه نخی آستری برای موم درست کنید. شما با گرمای دستتان میتوانید موم را به هر شکلی که میخواهید در آوردید. وقتی که خنک شد میتوانید از آن به عنوان پوششی محکم برای باقیمانده غذا استفاده کنید.

⇠ موم زنبورعسل مدلی برای سفالسازی همراه با رنگهای گیاهی، نوعی صنعت طبیعی تولید کرده است. هنگامی که آنرا در دستتان گرم میکنید ساختاری نرم اما محکم دارد که به آسانی تغییر شکل میدهد.

⇠ موم زنبورعسل مزیتها و کاربردهای نامحدودی دارد. آنرا بخرید و در کارهای روزانه تان از آن استفاده کنید.

.

• بررسی اجمالی موم عسل

⇠ موم از کندوی زنبورعسل و یا کندوی سایر زنبورها ساخته میشود. زنبورها تا حد زیادی، تقریباً ۸ وعده عسل مصرف میکنند و ۳۵۰،۲۴۱ کیلومتر پرواز میکنند تا حدود ۵۰۰ گرم موم تولید کنند. مخلوط کردن روغن گرده با موم عسل، موم سفید را به رنگ زرد یا قهوه تبدیل می کند. موم در رنگهای سفید، زرد و سفید شده در دسترس میباشد. موم زرد به طور مستقیم از لانه زنبور گرفته میشود، در حالی که موم سفید از موم زرد به دست می آید. نمونه های دستساز موم زنبورعسل شبیه موم طبیعی هستند.

⇠ از موم میتوان به عنوان دارو برای کاهش کلسترول، درد و همچنین تورم (التهاب)، زخم، اسهال و سکسه استفاده کرد.

⇠ در غذاها و نوشیدنی ها، موم سفید و موم خالص (موم زرد که با الکل عمل میآید)، به عنوان مواد تقویتی کاربرد دارد.

⇠ موم زرد و سفید به عنوان ماده سفت کننده وغلیظ کننده در تولید وسایل آرایشی بکار برده میشود. موم خالص برای معطر کردن صابون و همچنین عطرسازی استفاده میشود. موم سفید و موم خالص برای جلا دادن به قرصها هم به کار میرود.

.

• استفاده پزشکی از موم عسل:

⇠ پارگی کوچک مقعد (شکافهای مقعدی): تحقیقات اولیه نشان می دهد، در صورتی که ترکیب موم، عسل و روغن زیتون را در ناحیه آسیب دیده به مدت ۱۲ ساعت قرار دهند، باعث کاهش درد، خونریزی و خارش ناشی از شکاف های مقعد می شود.

⇠ درمانی برای خارش: تحقیقات بیانگر این است که اگر از مخلوط موم زنبورعسل، عسل و روغن زیتون به ناحیه آسیب دیده چهار بار در روز به مدت یک هفته استفاده شود، خارش را کاهش می دهد.

⇠ بواسیر: طبق تحقیقات اولیه، بکار بردن مخلوطی از موم زنبور عسل، عسل و روغن زیتون در ناحیه آسیب دیده به مدت ۱۲ ساعت، باعث کاهش درد، خونریزی و خارش ناشی از بواسیرمی شود.

⇠ عفونت قارچی: تحقیقات نشان می دهد که استفاده از مخلوطی از موم زنبور عسل، عسل و روغن زیتون در ناحیه آسیب دیده سه بار در روز به مدت ۴ هفته باعث بهبودی میشود.

⇠ عفونت قارچی دستگاه تناسلی: استفاده از مخلوط موم زنبور عسل، عسل و روغن زیتون برای ناحیه آسیب دیده سه بار در روز به مدت ۴ هفته باعث بهبود این بیماری می شود.

⇠ عفونت قارچی پوست: طبق تحقیقات بدست آمده، استفاده از مخلوط موم زنبور عسل، عسل و روغن زیتون در ناحیه آسیب دیده سه بار در روز به مدت ۴ هفته عفونت قارچی پوست را بهبود می بخشد.

.

منابع:
.https://salemziba.com

راهنمای موم عسل
top