آداب سرو و نوشیدن قهوه

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

از اسپرسو ایتالیایی گرفته تا مراسم سنتی قهوه ترک، در این مقاله قصد داریم تا شما را با فرهنگ قهوه خوری و کافه ‌نشینی در کشورهای مختلف آشنا کنیم. ببینید که مردم دنیا چطور قهوه خود را می نوشند.

.

• ایتالیا: اسپرسو (Espresso)

اگر در یک کافه ایتالیایی سفارش قهوه بیرون بر داشته باشید فروشنده احتمالا از این سفارش شما خوشش نخواهد آمد. قهوه اسپرسو در سبک ایتالیایی قهوه بیرون بر است. این نوشیدنی دوست داشتنی در یک فنجان کوچک سرو می شود و معمولا نیز سرپایی نوشیده خواهد شد. همچنین به یاد داشته باشید که در کشور ایتالیا کاپوچینو را فقط صبح ها می نوشند، بنابراین اگر قصد سفارش کاپوچینو را دارید در دیگر زمان ها به جز صبح به کافه مراجعه نکنید.

.

• ترکیه: قهوه ترک (Türk Kahvesi)

یک ضرب المثل ترکی می گوید که قهوه باید به سیاهی جهنم، به قدرتمندی مرگ و به شیرینی عشق باشد. این نوشیدنی غلیظ را پس از غذا با یک شکلات ترکی در ظروف مسی دسته بلندی به نام جذوه (cezve) می نوشند.

.

• دانمارک: قهوه (Kaffee)

شاید به علت زمستان های سرد و تاریک ناحیه اسکاندیناوی است که میزان مصرف قهوه در دانمارک یکی از بالاترین مقادیر در دنیا می باشد. حتما باید بدانید که قهوه یک بخش حیاتی از فرهنگ دانمارک است و در هر گوشه ای از شهرها، خصوصا شهری همچون کپنهاگ، کافه های بی شمار و بی نظیری وجود دارد.

.

• فرانسه: قهوه با شیر (Café au Lait)

فرانسوی ها روز خود را با نوشیدن قهوه با شیر داغ آغاز می کنند. لیوانی که در آن قهوه می ریزند باید به قدر کافی بزرگ باشد که بتوانند درون آن نان باگت فرانسوی (baguettes) و یا نان کرواسان (croissants) را فرو کنند.

.

• کوبا: قهوه کوبایی (Café Cubano)

فرقی نمی کند که اول صبح باشد یا پس از صرف غذا یا هر موقع دیگری از روز، کوبایی ها دوست دارند قهوه شان غلیظ و قوی باشد. به عنوان بخش مهمی از فرهنگ اجتماع، کوبایی ها قهوه را در فنجان های کوچک و زمانی که در جمع دوستان هستند می نوشند.

.

• عربستان سعودی: قهوه (Kahwa)

در عربستان و دیگر فرهنگ های کشورهای عربی قهوه نوشیدن همراه با آداب و رسوم خاصی انجام می گیرد. مثلا آنها قهوه را ابتدا به بزرگ ترها تعارف می کنند. همچنین در این گونه از کشورها علاوه بر اینکه درون قهوه هل می ریزند، آن را با کشمش می خورند که تلخی قهوه را کم می کند.

.

• هلند: قهوه (Kaffe)

قهوه های ارزان و بی کیفت آمستردام را به عنوان قهوه هلندی در نظر نگیرید. قهوه بخشی از فرهنگ مردم در کشور هلند است و کافه های مخصوصی برای سرو آن وجود دارند. قهوه هلند که با نام بکی تروست (Bakkie Troost) هم شناخته می شوند را در هر زمان از روز می توان نوشید. این قهوه ها معمولا سیاه هستند و در کنار شیرینی سرو می شوند.

.

• ایرلند: قهوه ایرلندی (Irish Coffee)

مردم این کشور قهوه ایرلندی را معمولا بعد از شام می نوشند. این قهوه شامل قهوه داغ، شکر و خامه است. قهوه ایرلندی در حقیقت در سال ۱۹۴۰ برای گرم کردن توریست های آمریکایی در یک شب سرد درست شد و روز به روز به محبوبیتش افزوده شده است.

.

• مکزیک: قهوه در ظرف سفالی (Café de Olla)

اگر دارچین دوست داشته باشید قطعا از طعم این نوشیدنی لذت خواهید برد. این قهوه با چوب دارچین و درون ظروف سفالی لعابدار و سنتی مکزیک سرو می شود. مکزیکی ها معتقدند که ظروف سفالی طعم قهوه را بهتر می کنند.

.

• اتیوپی: بونا (Buna)

اتیوپی در حقیقت محل تولد قهوه است. در این کشور مراسم و آداب و رسوم مرتبط با دم کردن و نوشیدن قهوه ممکن است تا دو ساعت نیز طول بکشد. بونا که همان قهوه است، در اتیوپی با نمک یا کره سرو می شود و به آن شکر نمی زنند.

.

• اتریش: ملانگ (Mélange)

این قهوه که در کافه های وین سرو می شود نوشیدنی سنتی اتریش می باشد. ملانگ بسیار شبیه کاپوچینو بوده و ترکیبات آن شامل اسپرسو و شیر گرم است که رویش را با کف و خامه می پوشانند و این وجه تمایز ملانگ با کاپوچینو می باشد.

.

• یونان: فراپه (Frappé)

فراپه یونانی یک نوشیدنی یخی و پر از کف می باشد. ترکیبات آن شامل قهوه آماده، آب سرد، شکر و شیر تغلیظ شده است. این قهوه را بهتر است در کافه های فضای باز بنوشید.

.

منابع:
.http://coffa.ir
.https://lastsecond.ir

آداب سرو و نوشیدن قهوه
top