راهنمای انواع نخ

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

• نکات قابل توجه در خرید نخ

⇠ نمره نخ : منظور از نمره نخ ظرافت آن می باشد که معمولا روی بسته نخ ذکر می گردد . نمره نخ بر حسب وزن در واحد طول آن و یا طول در واحد وزن آن اندازه گیری می شود و با اعداد 60 ـ 40 ـ 30 ـ 20 و غیره بیان می گردد هنگام خرید نخ بسته به نوع کار باید به نمره آن توجه داشته و نخ ظریف یا ضخیم مناسب با کار تهیه نمایید

در واحد های تولیدی نخ ها رابا نام های دِنییِر (معادل هر 9000 متر با وزن 9 گرم ) ، تتکس ( هر 1000 متر با وزن 1 گرم ) و متریک ( اندازه متر بر اساس وزن ) می شناسند

.

⇠ عیوب قرقره وسیگارت : قرقره های خیلی پُر و یا سیگارت : حین کار با این نوع قرقره ها نخ از روی قرقره می ریزد و با عث کندی کار می شود بهتر است اضافی نخ را روی قرقره خالی دیگری بپیچید

قرقره هاییکه سطح داخلی آن نامنظم بوده و گیر دارد : این قرقره ها کاملا عمل دور زدن را انجام نمی دهند میتوان با یک سمباده لوله شده داخل قرقره را صاف و صیقلی نمود.

سیگارت هایی که در اثر فشار مقوای آن تو رفته و حالت بستگی پیدا کرده : می توان مداد و یا خود کار داخل آن نموده و با چرخاندن عیب آن را بر طرف کرد

.

⇠ یکنواختی نخ : از جمله ویژگی های قابل اهمیت در نخ بوده و عدم دقت در آن سبب نخ پارگی و یا سوزن شکستگی می شود این مسئله بخصوص در مورد نخ های پنبه ای شانه نشده قابل توجه است برای این کار مقداری از نخ را باز کرده و روی یک کارت مقوایی مشکی ببندید و به تعداد قسمت های نازک و کلفت و یا گره دار آن توجه کنید.

.

⇠ استحکام : در نخ گلدوزی استحکام یکی از ویژگیهای مهم است اگر نخی دارای استحکام کافی نباشد تعداد نخ پارگی زیاد شده و در نتیجه کار از راندمان و کیفیت مناسبی بر خوردار نخواهد بود . برای آزمایش طولی از نخ حدود 1 متر را بین دو دست بکشید در این حالت نخ نباید براحتی پاره شود این آزمایش را چند بار تکرار کنید.

.

⇠ ثبات رنگ : دقت کنید که نخ و پارچه انتخابی برای کار گلدوزی از ثبات کافی برخوردار باشد چه در غیر این صورت در اثر استفاده و یا شستشو محل دوخته شده به اطراف خود رنگ پس داده و کار را از اعتبار واقعی خود ساقط می کند برای این کار پارچه ای سفید و مرطوب گرم انتخاب کرده و نخ را از میان آن بکشید پارچه نباید رنگی شود در مورد پارچه نیزمی توانید از یک پارچه سفید استفاده کنید در حالیکه گوشه ای از آن را حول انگشت پیچیده اید آن را خیس کرده و محکم روی پارچه بکشید اگر پارچه سفید رنگ پارچه مورد آزمایش رابخود بگیرد به معنای آن خواهدبود که پارچه رنگ پس می دهد.

.

⇠ تاب نخ : تاب یکی از ویژگی هایی است که باید به آن توجه کامل کنید زیرا اگرنخی دارای تاب زیاد باشد سبب سوزن شکستگی و نخ پارگی ، و اگر دارای تاب کم باشد سبب نخ پارگی خواهد شد به این منظور دقت کنید همیشه نخهایی با تاب متعادل استفاده کنید برای آزمایش مقداری از سر بوبین یا قرقره را باز کنید سپس طولی حدود یک متر را انتخاب کرده و سر آن را گرفته و بهم نزدیک کنید اگر قسمت آویخته شده بهم پیچید نخ دارای تاب زیاد است.

.

⇠ شناسایی نخ : برای شناسایی نخ روش های مختلفی وجود دارد که دراین جا به ساده ترین و متداولترین آن که روش سوزاندن است توجه شده است . بکمک این روش و با استفاده از یک کبریت می توانید نسبت به جنس نخ خریداری شده مطمئن شوید . در جدول زیر شناسایی نخ به کمک سوزاندن شرح داده شده است .

انوع نخ

.

• انواع نخ چه دسته بندی هایی دارد؟

به طور کلی، نخ ها به چهار دسته کلی تقسیم می شوند که در زیر به شرح آنها می پردازیم:

الف: نخ های با الیاف طبیعی (پشم، پنبه، ابریشم، بامبو، کنف، ویسکوز)

ب: نخ های با الیاف مصنوعی (پلی استر، پلی پلوپیلن، اکرلیک، استات، الیاف پلی نوزیک، ویسکوز ریون، نایلون)

ج: نخ هایی با الیاف ترکیبی (ملانژ، پلی استر ویسکوز، پلی استر پنبه، پلی استر پشم، مولینه)

د: نخ های فنسی یا فانتزی (نخ های ریش، شنیل، اسلپ، اسپاندکس، کادیکا، نخ های افکت دار)

 

⇠ نخ های با الیاف طبیعی: الیافی را که منشاء طبیعی داشته باشد و مواد شیمیای در آنها دخیل نباشد را الیاف طبیعی می گویند. الیاف طبیعی را به سه دسته ی الیاف معدنی، الیاف گیاهی و الیاف حیوانی تقسیم میکنند. الیاف گیاهی مثل پنبه و کتان ، الیاف حیوانی مثل پشم و ابریشم و پنبه ی نسوز هم نمونه ی بارزی است بر الیاف معدنی.پشم و ابریشم از اصلی ترین و کاربردی ترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی هستند که در اقتصاد کشورها هم نقش کلیدی را به عهده داشته اند.

 

⇠ نخ های با الیاف مصنوعی:الیافی که به روشهای مصنوعی تولید می شوند و بطور معمول در طبیعت وجود ندارند، اما ممکن است که ریشه آنها طبیعی باشد. الیاف مصنوعی را بر اساس ماده‌اولیه آنها به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند:

الف) الیاف مصنوعی بازیافته :

جهت تهیه آنها از پلیمرهای طبیعی مانند سلولز و پروتئین به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. ویسکوز ریون ، کوپر آمونیوم ریون  ، استات سلولز  را میتوان بعنوان الیاف مصنوعی بازیافتی نام برد.

ب) الیاف مصنوعی س‍‍نتتیک : از منومرهای مناسب برای تهیه پلیمر استفاده شده و پلیمرهای حاصل با ویژگی‌های معین برای تهیه الیاف سنتتیک به کار گرفته می‌شود.

الیاف زیر الیاف مصنوعی سناخته میشوند:

  • الیاف سلولوز
  • الیاف پلی استر
  • الیاف ویسکوز
  • الیاف اکریلیک
  • الیاف استات سلولز
  • الیاف پروپیلن
  • پلی اتیلن

 

⇠ نخ های الیاف ترکیبی:همانگونه که از نامشان مشخص است از ترکیب بین دو الیاف طبیعی و مصنوعی به وجود می آیند. نکته جالب توجه استفاده از این الیاف در بتن است.

 

⇠ نخ های فنسی یا فانتزی:نخ های فانتزی دامنه ی گسترده ای دارند ولی شاخصه هایی هست که می توان به همه ی آنها نسبت داد . بدنه اصلی نخ های فانتزی دو جزئی از یک نخ مغزی و مواد طرح تشکیل شده است و در بیشتر موا رد یک دور پیچ وجود دارد که مواد داخلی را کنار هم نگه می دارد. انواع دیگر طرحهای فانتزی ممکن است بر اساس طرح های رنگی و یا تغییر در شرایط ریسندگی ایجاد شود .

 

⇠ نخ کتان:نخ صد در صد کتان که اصولا با پارچه های کتان استفاده میشود و همچنین در کارهای چهل تکه دوزی و…

 

⇠ نخ پلی استر:نخ پولیستر  که پرکاربردترین و محبوبترین نوع نخ میباشد ، برای دوخت انواع پارچه و لباس مناسب میباشد.

 

⇠ نخ ابریشم:نخ ساخته شده از ابریشم خالص برای دوخت لباس های ابریشمی لطیف و نازک .از این نخ میتوان برای دوختهای موقت نیز ایتفاده کرد.زیرا بدون جا گذاشتن هیچ گونه اثری به راحتی حذف میگردد.

 

⇠ نخ قیطان:یک نوع کش نازک روی بوبین چرخ خیاطی برای ایجاد چین روی لباس و کارهایی از این دست.

 

⇠ نخ متالیک:نخ ریون با جلوه متالیک برای ایجاد جلوه های تزیینی و گلدوزی با چرخ خیاطی ،که معمولا نیاز به سوزن چرخ مخصوص دارد.

 

⇠ نخ ریون:نخ ریون که در گلدوزی با ماشین استفاده می شود کمی نازکتر ساخته می شود و روی حلقه های بزرگتر پیچیده می شود.

.

• برای پارچه های ظریف از چه نخ هایی استفاده کنیم؟

⇠ اگر پارچه شما ظریف است، از نخ های ابریشمی نازک استفاده کنید.

⇠ نخ پنبه ای نازک با روکش پلی استر و نخ پنبه ای نازک ساده هم برای پارچه های ظریف پیشنهاد می شوند. این نخ ها از سوزن های ظریف به راحتی رد می شوند.

⇠ اگر پارچه های شما کمی ضخامت دارد از نخ ابریشم 50 یا نخ پنبه ای با روکش پلی استر استفاده کنید.
اگر پارچه شما ضخیم است، از نخ پنبه روکش پلی استر یا پنبه ای 40 تا 50 استفاده کنید.

⇠ نخ های ابریشمی 50 برای پارچه های ضخیم هم می تواند کارآمد باشد.

.

منابع:

.https://hesekhoob.com
.https://vadiye.com
.https://golldookht.com

کارت ویزیت مجازی آنلاین
آگهی های ثبت شده

کسب و کارها و مشاغل