• شرح مطلب
  • سایر مطالب

داشتن صدای قوی و تقویت حنجره به معنای داشتن صدای پر طنین یا توانایی فریاد زدن و تولید صدای بلند نیست، بلکه در واقع داشتن حنجره و صدایی است پرقدرت و نیرو …صدایی که در اثر اجرا و استفاده خسته نشود و توانایی هایش را از دست ندهد. بسیاری افراد هستند که علی رغم داشتن صدای پرطنین و پرحجم، بعد از مدت زمانی آواز خواندن، تارهای صوتیشان از کار می افتد و توانایی انجام فعالیت بیشتر را ندارند. برعکس افرادی هم هستند که با وجود صدای کم حجم و نازک، دارای حنجره ای پرقدرت و توانایی اجرایی بسیار بالا هستند. به طوری که تارهای صوتی آنها این امکان را فراهم می کند تا بتوانند برای ساعت های متوالی و سالیان دراز آواز کار کنند.
.

• تقویت حنجره

⇠ پس خواننده خوب فردی می باشد که می تواند ساعت ها صدای خود را کنترل کند، بخشی از این ویژگی صرفا حاصل کسب تجربه طولانی مدت در اجرا کردن و بخشی دیگر به خصوصیت ها و ویژگی های فردی نظیر توانایی جسمانی، اندازه قفسه ی سینه و حجم شش ها، بزرگی حفره های بینی و دهان، حالت جمجمه و … بستگی دارد.
حنجره ی انسان و تارهای صوتی همانند سایر اعضا بدن به وسیله ماهیچه ها و عضلات عمل می کنند. همانطور که در هنگام ورزش، ابتدا بدن را گرم می کنند و بعد تمرین را به اوج می رسانند، در هنگام خواندن هم باید ابتدا عضلات حنجره گرم و نرم شود. اگر از همان اول با صدای بلند شروع کنید، مطمئن باشید که پس از مدت زمان اندکی تارهای صوتی شما آسیب خواهد دید.
.
در ادامه چند تمرین که پیش از آغاز خوانندگی بهتر است انجام بدهید را نام می بریم:
(حتی الامکان تمرینات زیر را جهت تقویت حنجره و صدای خود پیش از آغاز خوانندگی انجام دهید)

۱- فک پایینی را شل کرده سپس از راه دهان نفس های کوتاه و سریع کشیده و اندک اندک بر سرعت آن ها بیفزایید. این تمرین باعث قوی شدن عضلات زیر فک و اطراف گلو و شکم می شود. چون هنگام خواندن فشار زیادی به این عضلات وارد می شود.
*توجه *نفسها نباید از راه تنگی گلو باشد بلکه باید از پرده ی دیافراگم شکم باشد.

۲- چانه را به سینه چسبانیده به طوری که وزن سر، روی چانه بیفتد ، در این حالت چند مرتبه دهان را باز و بسته کنید طوری که سرتان همراه این حرکت بالا و پایین رود. سپس مدتی دهان را به حالت نیمه باز و راحت استراحت دهید.

۳- دست را زیر چانه گذاشته ( با تصور اینکه چیزی می جوید) دهان را مکرّر باز و بسته نمایید. این عمل را چندین بار تکرار کنید. این تمرین ( تمرین قبلی) باعث قوی شدن عضلات ناحیه چانه، شقیقه و گلو می شود.

۴- برای تقویت صدا نفس های عمیق بکشید، برای این تمرین کافی است هنگام بازدم هوا را آهسته و پی در پی بیرون دهید و واژه هایی مانند «آااااا، هوووو، هیییی» را تکرار کنید. عمل بازدم هرچه طولانی تر باشد بهتر است. این عمل را مرتب تکرار کنید تا صدایتان تقویت شود.

۵- برای کشیدن و خوب شدن صدا روش نوک زبانی هم مفید است. به این صورت که قسمت عقب زبان بی حرکت باشد. این حالت را می توانید با تلفظ حرفهایی مانند «ر، د، ن» و بقیه حرفهایی که از قسمت جلو زبان تلفظ می شوند، به صورت مسلسل وار ( د، د، د ) تکرار کنید.

منابع:
.http://www.manzome-music.com

تقویت حنجره
top