نگهداری لوازم آرایش

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

مواد آرایشی هم مانند برخی وسایل دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از مدت زمان معینی باید دو ریخته شوند.
مواد آرايشي و بهداشتي مثل مواد غذايي، زمان مصرف معيني دارند اما اگر اين مواد و وسايل در شرايط نامناسبي نگهداري شوند، زودتر از موعد فاسد و از رده خارج مي‌شوند بنابراين در اینجا نکاتی برای نگهداری بهتر لوازم آرایشی به شما پیشنهاد می کنیم.

سایه

اگرچه سایه های شکسته را می توان با استفاده از کمی الکل و صبر و حوصله زیاد دوباره به هم چسباند، ولی راه دیگری هم برای نجات آنها وجود دارد. باقیمانده سایه را بشکنید و آن را در یک ظرف کوچک قرار دهید. جالب است که سایه شکسته می تواند رنگ بیشتر و جذاب تری ایجاد کند.

شوت ها

شوت های روژگونه یکی از مهم ترین عوامل انتشار باکتری ها هستند. بنابراین لازم است آنها را حداقل دو بار در ماه تمیز کنید. برای این کار می توانید از شامپو استفاده کنید. شوت را خیس کنید، با شامپو بشویید و سپس آن را به مدت یک روز در جایی قرار دهید تا خشک شود.

لاک ناخن

اگر با گذشت زمان، لاک غلیظ شده و دیگر به خوبی قابل استفاده نیست، کمی رقیق کننده به آن بیفزایید و لاک را تکان دهید. بدین ترتیب می توانید برای مدتی دیگر از لاک استفاده کنید.

رژ لب

اگر رژ لب موردعلاقه تان تقریبا تمام شده و باقیمانده آن دیگر قابل استفاده نیست، آن را با جسمی کوچک خارج کنید، در یک ظرف کوچک قرار دهید و سپس ظرف را به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید. بدین ترتیب می توانید با استفاده از یک شوت کوچک، روژ لب را با هر رنگی که دوست دارید ترکیب کنید.

ریمل

شستن برس ریمل با آب یا الکل اشتباه بزرگی است، زیرا این مایعات، ترکیب شیمیایی ریمل را به هم می ریزند و موجب سوزش چشم می شوند. در عوض می توانید هر یک هفته یک بار برس را با دستمال پاک کنید تا تکه های اضافه ریمل از لا به لای آن خارج شوند.

موچین

برای داشتن ابروهای زیبا لازم است داشتن یک موچین خوب ضروری است. اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که موچین را بدون پوشش پلاستیکی اش رها می کنند. وقتی موچین باز رها شود، تیزی و ظرافت خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند موهای ریز را از زیر پوست خارج کند.

مداد چشم

گاهی مدادهای چوبی ترک بر می دارند و دیگر قابل تراشیدن نیستند. برای سالم نگه داشتن مدادها و نیز برای جلوگیری از آلوده شدن آنها، در مداد را همیشه روی آن قرار دهید.
اگر چند مداد را در کیفتان قرار می دهید و آنها را حمل می کنید، با یک نوار پلاستیکی مدادها را در کنار هم قرار دهید تا به راحتی شکسته نشوند.
.

آیا لازم است تمام لوازم آرایش مان را در یخچال نگهداری کنیم ؟

البته محصولاتی که مواد نگهدارنده ندارند، باید در جایی خنک مانند یخچال قرارداده شوند. همچنین ریمل‌ها و خط چشم‌های ضدآب و بادوام نیز باید در یخچال نگهداری شوند، زیرا این گونه محصولات حاوی مواد فرارند و گرمای هوا باعث تبخیر مواد فرار می‌شود.
اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید که درجه دما بیش از 40 درجه سانتی‌گراد است، کرم‌های مرطوب‌کننده‌تان را باید داخل یخچال نگاه دارید؛ وگرنه سه برابر سریع‌تر از وضع معمول به حالت ماندگی می‌رسند.
ویتامین‌هایC و E در مقابل گرما دوام ندارند؛ به همین دلیل، لوازم آرایشی حاوی این دو ویتامین را در یخچال قراردهید. اما اگر در دمایی مطبوع، بین 15 تا 21 درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنید، به طور کلی احتیاج چندانی به قراردادن لوازم آرایشی داخل یخچال نخواهید داشت. در این میان، به خاطر داشته باشید که محصولاتی که ماده اصلی تشکیل‌دهنده‌شان روغن و موم است را نباید در هوای سرد یخچال نگاه دارید.
روغن مایع داخل یخچال به جامد تبدیل می‌شود و به این ترتیب ماهیت آن محصول تغییر می‌یابد. پس آنها را در هوای سرد یخچال نگهداری نکنید.
در مقاله امروز با نکات نگهداری بعضی از مواد آرایشی که به دمای یخچال برای سالم ماندن نیاز دارند آشنا می شویم:

انواع لوازم آرایشی که باید در دمای یخچال قرار داده شوند:

لوازم های آرایشی طبیعی مانند محصولات امروزی نگهدارنده ندارند و نسبتاً عمر کوتاه تری هم دارند باعث رشد باکتری می شوند و بخاطر همین قضیه باید پس از باز کردن درب، آن ها را بلافاصله در یخچال قرار داد.
ماسک‌های صورت
طبق تحقیقات انجام شده در مورد ماسک صورت این بوده است که انواع ماسک ها اعم از مرطوب کننده، ترمیم کننده و در یخچال باشند بهتر است. به ویژه برای کسانی که دارای جنس پوست قرمز و حساسی هستند چون سرما باعث کاهش قرمزی و التهابات پوست می شود.
کرم ضد آفتاب
قرار دادن کرم ضدآفتاب روی میز توالت و در دمای اتاق خاصیت و SPF آن را نسبت به تابش اشعه ماورا بنفش خورشید به مروز زمان کم می کند.
کرم دور چشم
استفاده از کرم های دور چشم برای محافظت پوست دور چشم از کبودی و چروک است، حالا اگر چشمانتان حالت پف دارند کرم دور چشمتان را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود، وبعد مورد استفاده قرار دهید. در کل دمای پایین چه دمای آب برای شستشو باشد چه مواد آرایشی سرد باعث می شوند مویرگ های زیر چشم منقبض شوند و التهاب و پف چشم را کم می کند.
کرم‌ ضد جوش
شرایط نگهداری دمای استاندارد کرم های ضد آکنه در بروشور همراه با آن ذکر شده است عمل کردن به آن باعث می شود خاصیت درمانی این کرم ها از بین نرود.
خط چشم
اگر تبحر خاصی در کشیدن خط چشم های مایع ندارید می توانید از نوع مدادی آن برای کشیدن یک خط چشم تمیز و صاف استفاده کنید حتماً مداد چشم را تراشیده و به مدت ده دقیقه در دمای یخچال قرار دهید اگر هم زمان زیادی ندارید آن را در مدت کمتر در فریز بگذارید.
رژ لب و برق لب
برای اینکه رژلبتان شکل خودش را حفظ کند و بتوانید از آن به مدت طولانی استفاده کنید نباید آن را در محل های گرم قرار بدید گرما باعث خرابی روغن داخل رژلب می شود. نگهداری رژلب در محل های سرد و یا دور از گرما باعث دوام و آسیب ندیدن مواد شیمیایی آن می شود.
محصولات آرایش مایع
این مورد شامل محصولات مایع مثل ابزار آرایشی ابرو، ریمل، چشم و… می شود، عمر مفید این محصولات بعد از باز شدن درب آن ها به مرور کم می شود قرار گرفتن ریمل مژه در دمای بالا باعث رشد باکتری های در ریمل می شود پس برای جلوگیری و بالا بردن دوام آن را در یخچال نگهداری کنید.
لاک ناخن
دور نگه داشتن ناخن از گرما و نور خورشید باعث جلوگیری از کم شدن غلظت آن می شود، هنگامی ‌که لاک ناخن زیر نور خورشید و گرما قرار می‌گیرد، غلظت لاک ناخن کم می‌شود، حتی گاهی ممکن است دچار تغییر رنگ شود و رنگ واقعی خود را از دست بدهد پس اگر می خواهید مایع لاک شما رقیق بماند بهترین محل برای نگهداری آن ها در یخچال است.
 

شرایط نگهداری از لوازم آرایش

چیزی که در ابتدا برای خرید لوازم آرایشی باید به آن توجه داشته باشید، مدت زمان تقریبی انقضای محصول است. در واقع شما در ابتدا لازم است تا به تاریخ تولید و انقضای محصولی که قرار است خریداری کنید، توجه نمایید. اما ممکن است مدت ها از خرید یکی از لوازم آرایش شما گذشته باشد، چاره چیست؟
یکی از شرایط نگهداری از لوازم آرایش این است که شما لوازم آرایشی خود را روی زمین بچینید و آن هایی را که تاریخ انقضایشان سرآمده، دور بریزید. توجه داشته باشید که لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته، می توانند آسیب های جدی به پوست و چشم و هرجایی که از آن ها استفاده می کنید، بزنند. درواقع بروز حساسیت ها، خارش های شدید، قرمزی چشم و … همگی از عوارض استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته است.
حتما می دانید که تاریخ انقضای هر لوازم آرایشی روی آن نوشته شده است. نمی توانید این تاریخ را بیابید؟ تاریخ انقضا اغلب در کنار و یا روی علامتی شبیه به قوطی باز درج شده اند. به عنوان مثال ممکن است شما با چیزی شبیه به M 36 مواجه شوید. این به چه معنی است؟
این علامت به این معنی است که پس از باز کردن محصول، تنها تا ۳۶ ماه قابل استفاده خواهد بود و پس از گذشت این مدت زمان، این لوازم آرایشی باید دور انداخته شود.
یکی دیگر از شرایط نگهداری از لوازم آرایش این است که برای جلوگیری از فراموش کردن تاریخ انقضای آن ها، با یک ماژیک دور این علامت را خط بکشید تا هر بار توجه شما به آن جلب شود.
در صورتی که این علامت روی محصول وجود نداشت، شما می توانید تاریخ انتقضا را روی بسته بندی بیابید.

اگر تاریخ انقضا روی محصول به هیچ صورت وجود نداشت، چه کنیم؟

به طور کلی می توانیم زمان تقریبی تاریخ انقضای لوازم آرایشی را به شرح زیر تعریف کنیم:

 • کرم های لوسیون بدن: بین ۹ الی ۱۲ ماه
 • کرم های صورت: کاسه ای ها تا ۹ ماه
 • کرم های صورت به شکل پمپی یا تیوپی تا ۱۲ ماه
 • کرم های روز و شب: بین ۶ الی ۹ ماه
 • ماسک ها بین ۶ الی ۹ ماه
 • کرم پودر تا ۱۲ ماه
 • سایه چشم تا ۳ ماه
 • لاک ها تا ۲ سال
 • رژ گونه و پنکیک ها تا ۳ سال
 • مدادهای ابرو و مدادهای چشم جامد تا ۲ سال
 • رژ لب و مداد لب تا ۲ سال
 • پاک کننده های آرایشی بین ۶ الی ۹ ماه
 • ریمل و خط چشم مایع تا ۶ ماه
 • عطرها تا ۳ سال
 • کرم های ضدآفتاب بین ۱ الی ۳ سال

شرایط نگهداری از لوازم آرایش چیست؟

برای آنکه بتوانید بیشترین استفاده را از لوازم آرایشی خود کنید، می توانید به این نکات توجه نمایید:
لوازم آرایشی را حتما در جای خشک و خنک نگهداری کنید. همچنین لازم است تا آن ها از نور و رطوبت در امان باشند. بهترین مکان ها برای نگهداری از لوازم آرایشی درون یخچال و یا درون کمد است.
بعد از استفاده از لوازم آرایشی، حتما درب آن ها را به سرعت ببندید تا خشک نشوند. همچنین با این کار از نشستن آلودگی روی آن ها جلوگیری خواهید کرد.
قلموی لوازم آرایشی را حتما تمیز نگهدارید. همچنین توجه داشته باشید که این قلموها نباید توسط چند نفر مورد استفاده قرار گیرند.
 
.
منابع:
.https://mag.arayeshyab.com
.https://www.beytoote.com
.https://www.almasneshansalon.com