• شرح مطلب
 • سایر مطالب

لمینت دندان چیست؟

یک پوسته نازک از جنس پرسلن که دارای ضخامت ۰/۳ تا ۰/۷  میلیمتر است  و بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و  در ساخت آن ها از مواد رنگ دندان استفاده می شود.این پوسته ها روی سطح جلویی دندان ها نصب می شوند و رنگ، شکل، اندازه و طول دندان را تغییر می دهند و ظاهری زیبا را برای دندان هایتان به ارمغان می آورند.سمت جلوی دندان برای تصحیح رنگ دندان و شکل و فرم بر روی دندان قرار می گیرد
 

مراحل انجام لامینت:

 1.  تراش دندان ( در بعضی مواقع بدون تراش انجام میشود )
 2. قالب گیری از دندان ها و فرستادن به لابراتوار برای ساختن لمینت ها
 3. چسباندن لمینیت ها با چسب مخصوص ( سمان دوال کیور لمینیت ) به دندانها

لامینت بدون تراش دندان:

برای افرادی مناسب است که نمی خواهند رنگ دندانهایشان بعد از گذاشتن لامینت زیاد تغییر دهند  ، رنگ دندان‌هایشان زیاد تغییر نمی کند و نمی خواهند دندان‌هایشان بعد از لمینت سفید تر از دندان های قبلی باشد و کسانی که دارای ضخامت و قطر کم دندان هستند بعد از انجام لامینت می‌خواهند دندان های درشت تر باشد کسانی که عقب جلو بودن دندان و چرخش دندان به چپ و راست را ندارند

ماندگاری و طول عمر لمینت:

ماندگاری بسیار بالایی دارد بین ۱۰ تا ۱۵ سال ( حتی با رعایت بهداشت و توصیه دندانپزشک خیلی بیشتر )

آیا لمینت به دندان طبیعی آسیب می زند؟

خیر ، لمینت به دندان طبیعی آسیبی نمی رساند اگر توسط دندانپزشک مجرب و با سمان مناسب و با کیفیت به روی دندانها چسبیده شود
اگر تمامی خلل و فرج دندانهای لمینیت شده پوشانده شده باشند و با جدی گرفتن توصیه های دندانپزشک زیبایی پس از اتمام چسباندن لمینیت ها توسط خود بیمار و رعایت بهداشت مناسب انجام شود ، نه تنها به دندانها آسیب نمی رساند بلکه در بسیاری از کیسها باعث جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان و تجلیل لثه و عاج و مینای دندانها می شود

مزیت های لمینت دندان

 • رنگ سفید تر و زیباتر نسبت به کامپوزیت
 • ماندگاری بیشتر به کامپوزیت دندانی
 • مرتب سازی بیشتر دندان ها
 • شاین بیشتر ( براقی )
 • جلوگیری از تحلیل ریشه و پوسیدگی دندان
 • دباند شدن کمتر نسبت به کاپوزیت ( کنده نشدن )
 • استحکام بیشتر ( نشکستن )
 • ماندگاری رنگ بیشتر ( به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهد )

معایب لمینت دندان

 • تنها عیب انجام لمینت برای دندان های سالم و مرتبی است که زیبایی و ردیفی خود را دارند ، اما مراجعه کننده بر خلاف نظر دندانپزشک اسرار به لمینیت کردن دندانهای خود دارد
 • نسبت به کامپوزیت گرانتر است

روند جاگذاری لامینت دندان

 • شستشوی دندان  توسط دندانپزشک
 • اچ کردن دندان ( نفوذ پذیر کردن دندان )
 • باندینگ زدن به دندان ها ( چسب مخصوص دندان )
 • بعد از آماده سازی لمینت قرار دادن لمینت توسط دندانپزشک با سمان دوال کیور به دندانها
 • کیور کردن لمینت به دندان (تاباندن اشعه برای سفت کردن لمینت)

نکات مهمی که باید قبل از لامینت دندان بدانید

ساخت لمینیت  ۷ الی ۱۰ روز زمان میبرد تا زمان تحویل لمینیت بر روی دندان های تراشیده شده ، لمینیت موقت ساخته می شود تا از حساس شدن دندانها جلوگیری کند و همچنین تا تجویل لمینیت ها دندانها ظاهزی مناسب داشته باشد اما ممکن است دندان ها تا زمان تحویل لمینت مقداری حساس شود

مراقبت های بعد از لمینت دندان

این بسیار مهم است که اقدامات روزانه بهداشتی را جهت مراقبت از دندان های لمینت شده خود و جلوگیری از بروز آسیب به آن ها انجام دهید تا به زودی نیاز به تعویض آن ها نداشته باشید. کاربردی ترین و موثرترین روش ها برای این کار نیز موارد زیر هستند:

 • اجتناب از مواد غذایی محکم و سفت: درست همچون دندان های طبیعی، اجتناب از غذاهای سفت و اشیا دیگر می تواند از لب پر شدن و ترک خوردن روکش های ونیر جلوگیری کند. برخی افراد به دلیل استرس اجسام و لوازم مختلفی را می جوند، اما قرار دادن فشار در یک نقطه برای دفعات مختلف می تواند در نهایت منجر به ترک خوردن روکش ونیر شود.
 • غذاهای چسبناک: جویدن غذاهای چسبناک نظیر شیرینی می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان های طبیعی شود و همچنین فشاری بر روی روکش های ونیر وارد کند که در نهایت باندینگ با مشکل مواجه می گردد.
 • مراقبت و بهداشت روزانه: روکش های ونیر به خوبی می توانند رسوب باکتری ها، تارتار و پلاک را بر روی خود انباشته کنند. حتما به صورت روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و دهان خود را شست و شو دهید تا بدین ترتیب دهانتان از باکتری های مخرب تخلیه شود و بدین ترتیب مشکل عفونت به وجود نیاید.
 • جلسات ملاقات با دندانپزشک به شکل سالانه: رفتن به تمامی جلسات معاینه و بررسی توسط دندانپزشک (دو بار در سال پیشنهاد می شود) به پزشک شما کمک می کند تا بتواند نشانه های مربوط به خرابی روکش های ونیر پورسلین را بررسی کند تا قبل از نیاز به تعویض مشکلات احتمالی برطرف گردند.

مراقبت از لمینت دندان

کار خاصی نمی توان برای مراقبت ویژه از ونیر انجام داد. با این حال فکر نکنید این روکش ها از خودشان محافظت می کنند. حتما باید در روز دو بار نخ دندان کشیده و مسواک بزنید تا پلاک، باکتری ها و ذرات غذا را حذف کنید. یک پوسیدگی و حفره در زیر روکش های ونیر می تواند ساختار اصلی ونیر ها و سلامت دهان و دندان هایتان را به خطر بیاندازد.

طول عمر لمینت دندان

روکش لمینت یک راهکار زیبایی در دندانپزشکی است که برای دلایلی مختلف کاربرد دارند. آن ها از نظر زیبایی عالی هستند. طبیعی به نظر می رسند. در مقابل لک مقاومت دارند. مشکلات زیادی را حل می کنند. لمینت ها بسیار با دوام هستند.

دندان ها فشار زیادی را تحمل میکنند و کار زیادی را هر روز انجام می دهند. ونیر ها می توانند تا سال ها جویدن و گاز زدن را تحمل کنند. با این که ونیر ها از جنس پورسلین بسیار باریک هستند، این مواد مستحکم هستند و دوام زیادی دارند. در زمینه درمان زیبایی حوزه دندانپزشکی، ونیر های پورسلین در بالاترین درجه محبوبیت و موفقیت قرار دارند.

چه چیزی می تواند باعث دوام لمینیت شود؟

استفاده از کامپوزیت در لمینیت های سرامیکی دلیل مقاومت بالای آنهاست. پورسلین با کیفیت برای هر ونیر ساخته می شود. با این که این مواد شبیه به شیشه هستند، دوام آن ها ثابت شده است. این روکش ها مقاومت خوبی در برابر ساییدگی، استحکاک و تغییرات دمایی دارند. حتی داغ ترین فنجان قهوه و یا سردترین میلک شیک نمی تواند پایه ونیر ها در دهان را با خطر مواجه کند.
افرادی که از ونیر استفاده میکنند از لحاظ زیبایی نیز هیچ مشکلی نخواهند داشت. این روکش ها مزایای مختلفی دارند که یکی از آن ها امکان انتخاب میزان شفافیت و سایه آن ها است تا شباهت زیادی به دندان های طبیعی شما داشته باشند. همین قابلیت شخصی سازی، ونیر ها را برای هر فردی مناسب کرده است.

طول عمر لمینت های چینی

ونیر معمولا تا ۱۵ سال دوام دارند اما برای برخی این میزان طولانی تر بوده و با مراقبت خوب از دهان و دندان کمتر نمی شود. همچنین رفتن به جلسات معاینه می تواند کمک زیادی به شما بکند. با این حال استثناهایی نیز وجود دارند، به عنوان مثال تصادف با ماشین، برخورد و یا موارد دیگری که منجر به شکستن، لب پر شدن و دیگر آسیب ها به ونیر می شوند. مصدومیت های مربوط به ورزش نیز معمولا می توانند در این زمینه عامل اصلی باشند.

همچنین بخوانید: 

دلیل کنده شدن لمینت دندان

روکش های ونیر از جنس پورسلین (یا همان لمینیت دندان) با دوام ساخته می شوند و می توانند فشاری که افراد به صورت میانگین در طی روز بر روی دندان ها می آورند ( اعمالی از قبیل جویدن، نوشیدن و غیره) را تحمل کنند. با این حال دلایل و علل مختلفی وجود دارد که در اثر آن ها ممکن است روکش های ونیر در هر زمانی پس از اتمام پروسه درمانی با مشکل مواجه گردند. البته برخی از این عوامل را می توان راحتتر از موارد دیگر پیشگیری کرد:

 • گاز زدن غذا و اشیا سخت: گاز زدن اشیا یا مواد غذایی سخت نظیر چنگال، به خصوص به شکل مکرر، می تواند به راحتی در اثر فشار زیاد منجر به شکسته شدن روکش های ونیر شود
 • حادثه در اثر افتادن و زمین خوردن: افرادی که مشکل آسیب دیدگی دهان در اثر زمین خوردن یا افتادن را دارند ممکن است با شکسته شدن روکش ونیر و همچنین آسیب دیدن دندان زیرین مواجه شوند.
 • کشیدن دندان ها بر روی هم: اگر در طول روز به خاطر استرس دندان های خود را به روی هم می کشید و یا طبق عادت در شب ها این کار را انجام می دهید باید بدانید که فشار اضافه در اثر این کار می تواند منجر به شکستن و ترک برداشتن روکش های ونیر شود.
 • عقب نشینی لثه ها و ساییدگی دندان: گذشته از عوامل بیرونی، عقب نشینی لثه ها و فرسایش طبیعی دندان ها در طول مدت می تواند منجر به تغییر رنگ دندان و همچنین کوچک شدن روکش های ونیر شود.

دیگر علل مربوط به روکش های ونیر آسیب دیده می تواند در اثر خطاهای حین نصب و قرار دادن روکش ها بر روی دندان توسط دندانپزشک باشد. از جمله این موارد باید به عوامل زیر اشاره کرد:

 • باندینگ ضعیف: گاهی اوقات، این احتمال وجود دارد که روکش های ونیر به شکل کامل و در اثر عدم باندینگ و چسباندن نامناسب در حین نصب کنده شوند.
 • اندازه نامناسب: کسانی که روکش های ونیر پورسلین آن ها کوچک یا بزرگتر از حالت ایده آل باشد ممکن است در اثر نامناسب و غیر دقیق بودن عادت گاز زدن خود متوجه ساییدگی روکش ها شوند.

خرابی و مشکلات مربوط به این روکش ها ممکن است در اثر هر اتفاق و تصادفی رخ دهند اما احتمال بروز بیشتر این آسیب دیدگی ها را می توان با مراقبت از دهان و دندان ها و همچنین جایگذاری روکش توسط یک دندانپزشک زیبایی حرفه ای و آموزش دیده کاهش داد.

تعویض لمینت دندان

تعویض لمینت شباهت زیادی به قرار دادن روکش های جدید دارد. اگر آسیب دیدگی شدیدی برای دندان های فرد رخ نداده باشد، قرار دادن روکش های جدید تنها به دو جلسه معاینه دندانپزشک در مطب نیاز دارد.

 1. برداشتن کامپوزیت دندان های جلو: ابتدا دندانپزشک یا متخصص زیبایی شما باید روکش های قدیمی را از جای خود خارج کند. بدین منظور آن ها باید با دقت پورسلین قدیمی را از زیر جدا کنند تا دندان طبیعی شما در زیر آسیبی نبیند.
 2. آماده سازی دندان ها: سپس دندانپزشک باید با تمیز کردن و صاف کردن سطح دندان، آن را جهت اتصال به ونیر های جدید به کمک چسب مخصوص آماده کند.
 3. گرفتن نمونه و قالب: قالب های مختلف از دندان های طبیعی شما تهیه می شود تا مدل هایی برای طراحی روکش های ونیر موقت و دائمی وجود داشته باشد و اطمینان داشته باشند که به خوبی روی دندان ها سوار خواهند شد.
 4. نمونه خط گاز: انجام این کار می تواند شما از این موضوع مطمئن کند که روکش های ونیر در اثر عادات روزمره گاز زدن و جویدن ساییده نمی شوند و همچون دندان های طبیعی کارکرد دارند.
 5. روکش های ونیر موقت: با استفاده از قالب های وکس، روکش های موقتی ونیر تهیه می شوند تا زمانی که روکش های دائمی پورسلین آماده شوند در دهان قرار دهید.
 6. باندینگ: پس از این که لمینیت دندان شما آماده شد، متخصص لمینیت آن ها را به صورت تکی بر روی دندان ها باندینگ خواهد کرد تا دوباره لبخندی زیبا داشته باشید!

بهترین متخصص تعویض لمینت دندان

اگر برای گذاشتن اولین روکش های ونیر پورسلین خود به مطب یک دندانپزشک عمومی مراجعه کرده اید، بهتر است جهت تعویض آن ها به سراغ دندانپزشک زیبایی بروید، به خصوص اگر مشکل از قرار دادن و باندینگ اولیه روکش بوده باشد. دندانپزشک زیبایی به شکل حرفه ای آموزش دیده است تا در درمان خاص نظیر ایمپلنت دندان برای بهبود کارکرد و زیبایی مشغول به کار باشند. با این که روکش های ونیر تنها در دو جلسه طراحی و جایگذاری میشوند، اما به اندازه گیری دقیق و تکنیک مناسب نیاز دارند تا یک محصول حرفه ای طراحی شود. همچنین طراحی روکش هایی مشابه با دندان های طبیعی به یک متخصص نیاز دارد تا لبخندی طبیعی برای شما به ارمغان آورد.
.
منابع:
.http://badarman.com
.https://drmiladafshar.com