بلیچینگ دندان

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

بلچینگ دندان یکی از پرطرفدارترین روش های سفید کردن و جرم گیری دندان ها در بین همه افراد است، ولی باید در نظر داشته باشید که عوارض بلیچینگ زمانی به صفر می رسد که حتما تحت نظر جراح و دندانپزشک خوب و با تجربه انجام گیرد.
اگر می خواهید سفیدی دندان هایتان را در مدت بیشتری حفظ نمایید حتما باید مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان را رعایت کنید. بلیچینگ هم مانند تمام اعمال زیبایی نیاز به مراقبت دارد. خصوصا با توجه به اینکه اگر مراقبت های لازم انجام نشود نتیجه رضایت بخش نخواهد بود و موجب نارضایتی بیمار می شود.

بعد از بلیچینگ دندان چه مراقبت هایی لازم است؟

پس از بلیچینگ دندان، پزشک یک جفت سفارشی را به شما خواهد داد تا با خود به منزل برده و بتوانید با کمک آن لبخند درخشان خود را حفظ کنید. در صورتی که متوجه شدید که دندان‌هایتان به درخشندگی مورد علاقه شما نیست، می‌توانید از این جفت تری روی دندان‌های خود استفاده کنید. می‌توانید برای چند روز پشت سر هم از این تری‌ها استفاده کنید، مقدار خیلی کمی از ژل سفید کننده را روی تری بمالید و آنها را برای یک یا دو ساعت روی دندان‌های خود بگذارید. بیشتر مردم این کار را هر چهار یا شش ماه انجام می‌دهند، سفید کردن دندان پروسه‌ای عالی است که نتایج فوق‌العاده و بادوامی به دست خواهد داد، مخصوصاً اگر از اقدامات پسامراقبتی خاصی که پزشک توصیه خواهد کرد پیروی کنید. اگر روی لبخندی سفیدتر و درخشان‌تر حساب کرده‌اید، پس منطقی به نظر می‌رسد اگر بخواهید لبخند خود را به همان شکل نگاه دارید.

دستورالعمل ها و پرهیز غذایی لازم بعد از بلیچینگ و سفید کردن دندان

لطفا از این دستورالعمل‌های پسامراقبتی پیروی کنید تا به دوام طولانی مدت سفیدی دندان‌هایتان کمک نمایید.
تا 24 الی 48 ساعت پس از بلیچینگ دندان از رژیم غذایی سفید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که پس از بلیچینگ دندان، منافذ مینای دندان کاملاً باز هستند و در این حالت به شدت در برابر انواع لکه‌ها آسیب پذیرند. وقتی که این منافذ بسته شدند، که معمولاً تا 24 الی 48 ساعت پس از بلیچینگ طول می‌کشد، می‌توانید به عادت غذایی سابق خود بازگردید.

 • نوشیدنی‌های بدون رنگ: آب، آب گازدار
 • نوشیدنی‌های غیر مجاز: لیموناد، آب پرتقال، هرگونه آبمیوه یا سبزیجات اسیدی، چای و قهوه، نوشیدنی کولاس و سایر نوشیدنی‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی‌زا
 • نوشیدنی‌های الکلی بدون رنگ: شیر
 • غذاهای مجاز: مرغ، بوقلمون، ماهی سفید، برنج سفید، پاستای سفید، سس سفید، گل کلم، پنیر دلمه شده، سیب‌زمینی (بدون پوست)، موز
 • غذاهای غیر مجاز: سعی کنید از مصرف تمام غذاهای رنگی پرهیز کنید. هرچه رنگ غذا بیشتر باشد، احتمال باقیماندن لکه روی دندان‌های شما بیشتر است: هویج و پرتقال، در میوه‌ها و سبزیجات، بروکلی، اسفناج، سبزیجات سبز، شکلات، نان گندم، گوجه و سس قرمز، سس ماکارونی، چغندر، کره و مارگارین.
 • قطع مصرف سیگار: مصرف مکرر نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن پیاپی می‌تواند تأثیر سفیدکنندگی دندان‌ها را برعکس کند. بسیاری از نوشیدنی‌های الکلی همچون شراب حاوی تانن هستند که می‌تواند باعث لک شدن دندان‌ها شود. همین موضوع در مورد نیکوتین موجود در تنباکو نیز صادق است. اگر نمی‌توانید بطور کلی عادت نوشیدن و سیگار کشیدن را کنار بگذارید، حداقل سعی کنید آن را در حد متعادل نگاه دارد یا تکرار آن را کاهش دهید.
 • استفاده از رژ لب‌های ضد لک: از رژ لب‌های ضد لک استفاده کنید، تا مانع از چسبیدن رژ لب به دندان‌های خود شوید، زیرا رژ لب می‌تواند باعث لک شدن دندان‌ها شود.

 

نکاتی برای برطرف کردن حساسیت پس از درمان بلیچینگ

آیا حتی فکر نوشیدن یک لیوان آب یخ باعث لرزیدنتان می‌شود؟ آیا حتی از فکر گاز زدن یک بستنی به خود می‌لرزید؟ اگر دندان‌هایتان را سفید کرده باشید، خواهید دانست که حساسیت دندان می‌تواند گاهی اوقات یکی از عوارض جانبی موقتی این درمان باشد، ولی حتی برای مدت کوتاه نیز بسیار زجر آور است. برای کاهش این ناراحتی که ممکن است پس از درمان حس کنید، در ادامه چند عدد از طلایی‌ترین نکات را برای برطرف کردن حساسیت پس از سفید کردن دندان آورده شده تا مطمئن شویم که دندان‌های سفید خود را بدون لرزیدن از فکر چیزهای سرد با اعتماد به نفس به رخ دیگران بکشید.

 • سعی کنید پس از درمان بلیچینگ کمی مقاومت در برابر حساسیت ایجاد کنید، از طریق مسواک زدن با خمیردندان‌ها یا ژل‌های مناسب دندان‌های حساس – سعی کنید این کار را یک هفته پیش از شروع درمان انجام دهید. این کار احتمال به از بین رفتن تمام احساس ناراحتی کمک نمی‌کند ولی قطعاً به کمینه شدن آن کمک خواهد کرد.
 • پس از درمان، هنگامی که حساسیت دندان‌ها در بیشترین حد خود قرار دارد، از خمیردندان‌های تجویز و/یا ژل‌های مخصوصی استفاده کنید که برای برطرف کردن حساسیت طراحی شده‌اند. در بیشتر موارد، حساسیت دندان نهایتاً 48 ساعت پس از بلیچینگ باقی می‌ماند و بعد از آن می‌توانید از خمیردندان‌های معمولی خود استفاده کنید.
 • در هنگام مسواک زدن، آرام مسواک بزنید. از مسواک‌هایی استفاده کنید که پرز نرم دارند و همچنین از آب ولرم بجای آب سرد استفاده کنید تا کمی از حساسیت دندان‌هایتان کاسته شود.
 • پزشک نیز احتمالاً توصیه خواهد کرد پس از مسواک زدن بگذارید تا چند دقیقه خمیردندان روی دندان‌هایتان باقی بماند تا فرصت بیشتری برای اثرگذاری داشته باشد.
 • در هنگام استفاده از کیت‌های خانگی سفید کننده، تا 20 دقیقه پس از سفید کردن دندان‌ها در داخل تری‌ها از خمیردندان دندان‌های حساس استفاده کنید. این کار می‌تواند بطر خارق العاده‌ای حساسیت دندان‌ها را کاهش دهد.
 • برای چند روز پس از درمان، سعی کنید از نوشیدنی‌های گرم و سرد استفاده کنید – ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا از نوشیدنی‌های داغ همچون چای و قهوه بطور کلی پرهیز کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث ایجاد لکه روی دندان‌های تازه سفید شده شوند.
 • شاید برایتان راحت‌تر باشد تا از طریق نی بنوشید، زیرا با این کار نوشیدنی از بیشتر بخش‌های دندان‌هایتان گذشته و در برابر این درد موقتی باعث تسکین اندکی خواهد شد.
 • اگر هنوز هم از حساسیت بیش از حد دندان‌ها رنج می‌برید یا احساس می‌کنید که ناراحتی دندان‌هایتان بیش از 48 ساعت طول کشیده، با ما در این مورد صحبت کنید. ما می‌توانیم توصیه‌هایی به شما داشته باشیم تا مقدار زمان دوام درمان یا تعداد دفعات انجام درمان را کاهش داده یا راه‌حلی برای برطرف کردن مشکل شما پیدا کنیم.
 • اگر از کیت سفید کننده خانگی استفاده می‌کند و پزشک استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده حرفه‌ای را توصیه کرده است، می‌توانید از این تا 30 دقیقه در روز استفاده کنید، ولی اگر احساس می‌کنید این مقدار خیلی زیاد است، براحتی می‌تواند تعداد دفعات یا مدت آن را کاهش دهید. برای مبارزه با حساسیت دندان، می‌توانید کمی از خمیردندان سفید کننده خود را نیز پس از درمان داخل تری بریزید.
 • اگر نمی‌توانید احساس ناراحتی دندان را تحمل کنید، مسکّن‌هایی که حاوی ضدالتهاب‌ها هستند همچون ایبوپروفن می‌تواند در مدیریت درد کمک کند ولی باید پیش از مصرف هر نوع داروی مسکّن با پزشک خود مشورت کنید.

.
منابع:
.https://www.dr-shamshir.com

کسب و کارها و اصناف
فهرست

مراکز و مشاغل