علایم توریستی در نقشه به چه معنا هستند؟

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

علامت میراث باستانی

اگر  علامت زیر را در نقشه مشاهده کردید یعنی شما در حال نزدیک شدن به یک سایت توریستی و یا دهکده گردشگری هستید. این نماد از ترکیب دو رنگ قهوه ای و سفید نشان داده می شود اما توجه داشته باشید که این علامت در نقشه های گوناگون متفاوت است و در تصویر هم می بینید که عکس قهوه ای نیست و از رنگ های آبی و سفید تشکیل شده است. بنابراین تصویر زیر عکاسی را نشان نمی دهد و ارتباطی با اجازه عکاسی ندارد بلکه فقط نماد یک مرکز توریستی به شمار می رود.

علامت موزه روی نقشه

اگر علامت زیر را روی نقشه ای مشاهده کردید یعنی در حال نزدیک شدن به موزه هستید. این علامت در تمامی انواع نقشه ها یکسان است و می توان گفت که از شناخته شده ترین علائم مربوط به سفر روی نقشه است که بیشتر مسافران با آن آشنایی دارند. اگر دوست دارید این علامت را روی نقشه به صورت حقیقی مشاهده کنید کافیست که در گوگل شهر رم را سرچ کرده و کمی زوم کنید. این شهر پر از موزه است و می توانید هم علامت موزه و هم مراکز باستان شناسی را روی نقشه این شهر ببینید.

علامت پیاده روی روی نقشه

در بسیاری از کشورهای توریستی  یکی از جاذبه های طبیعت گردی شامل پیاده روی در جنگل ها و کوه های توریستی می شود. این جاده ها در اغلب مواقع دارای امکاناتی برای گردشگران هستند. اگر تور تایلند، تورگرجستان و یا کشورهایی با پتانسیل طبیعت گردی سفر کنید، از این علائم زیاد خواهید دید. در ایران نیز این علامت ها به چشم می خورند اما در تمامی مکان های مناسب برای پیاده روی آن را نمی بینید.

معنای علامت i در نقشه

حتما در ابتدای ورود به شهرها و مکان های توریستی علامت زیر را به وفور مشاهده کردید. این علامت به شما می گویند که به دفتر اطلاعات توریستی شهر نزدیک می شوید. در دفاتر اطلاعات گردشگری شما می توانید نقشه توریستی را تهیه کنید و یا اگر در خصوص نحوه دسترسی به مکان گردشگری اطلاعات مورد نیاز دارید، دریافت نمائید.

تفاوت علامت تلفن عمومی و تلفن آتشنشانی روی نقشه

این دو علامت عموما اشتباه گرفته می شود. اگر تلفن مستقیم در تابلو مشاهده کردید به این معناست که این تلفن فقط برای ارتباط گیری با آتشنشانی و یا گروه ایمنی است و امکان برقراری ارتباط با ارگان دیگری را ندارد. تلفن های عمومی ضروری شبیه به این اغلب رایگان هستند؛ اما اگر تلفن مورب در تابلو مشاهده کردید یعنی این تلفن قابل استفاده برای عموم می باشد.

 

علامت داروخانه و بیمارستان روی نقشه

اگر طی سفر نیاز به داروخانه داشتید می توانید به دنبال تابلویی به شکل زیر بگردید و یا در نقشه جستجو کنید. اگر نیاز به بیمارستان و مراکز درمانی دارید تابلو با علامت به علاوه نشان گر بیمارستان می باشد. عموما علامت H به صورت رنگ سبز و آبی نشان از مراکز درمانی دارد. به صورت کلی می توان گفت که این علامت نشان دهنده دارو و درمان است.

علامت محل مناسب کمپ در نقشه

اگر در صدد کمپ کردن در طبیعتی هستید که با ان منطقه آشنایی ندارید، کار درست این است که ابتدا ان ناحیه را روی نقشه چک کنید و ببینید که آیا یکی از علامت هایی که در عکس زیر وجود دارد در آن ناحیه هست یا خیر. خوشبختانه در بسیاری از مناطق ایران نیز از این علامت استفاده شده تا بتوانید از آنها کمک بگیرید اما هنوز هم بسیاری از مکان هایی که امکان کمپ در آنها هست چنین علامتی ندارند. این علامت در کشورهای توسعه یافته به درستی استفاده شده است و منبع بسیار خوبی هستند.

 

علامت کافی شاپ روی نقشه

علامتی که در تصویر زیر مشاهده می کنید نشانگر این است که در محل یک کافی شاپ یا قهوه خانه وجود دارد. این علامت برای کمپرها و کسانی که به صورت بک پکری سفر می کنند کاربرد زیادی دارد. این علامت هم به خوبی در نقشه ها و اماکن ایران به چشم می خورد و می توانید با دیدن آن به صحت وجود کافی شاپ اطمینان کنید.

علامت صبحانه روی نقشه

اگر روی نقشه یا مکانی علامت زیر را مشاهده کردید به این معناست که در مکان مورد نظر فقط صبحانه ارائه می شود. در برخی از این مکان ها میان وعده هم می دهند اما منظور این است که برای ناهار و شام خدماتی ارائه نمی دهند. از این علامت بیشتر در هتل ها یا برای نشان دادن هتل ها استفاده می شود و منظور این است که با پرداخت هزینه اقامت آن هتل به شما یک وعده صبحانه می دهد و ناهار و شام و میان وعده با مسافر است و باید در جای دیگری آنها را میل کند.

علامت میراث جهانی یونسکو

اگر بخواهم به زبان ساده بیان کنم این تابلو نشان می دهد که نام جاذبه ای که در حال مشاهده آن هستید در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. میراث جهانی یونسکو همانطور که از نامش مشخص است یک فهرست است که در آن نام جاذبه هایی که ارزش بسیار بالایی دارند و متعلق به مردم همه دنیا هستند را در ان ثبت می کنند. پس اگر این علامت را جایی دیدید بدانید که از بهترین دیدنی های آن شهر یا روستاست و بازدید از آن را از دست ندهید.

علامت منطقه حفاظت شده روی نقشه

این علامت عموما در نزدیکی پارک های ملی و مناطق حفاظت شده محیط زیست گذاشته می شود که به معنای این است که منطقه تحت حفاظت محیط زیست می باشد. در این مناطق مقررات خاصی وجود دارد که بازدیدکننده ها ملزم به انجام آنها هستند و در صورت رعایت نکردن با آنها برخورد جدی خواهد شد.

علامت منظره روی نقشه

این علامت نشان می دهد که بهترین منظره از شهر را می توانید اینجا ببینید. این علامت در اغلب مواقع نشان دهنده بام شهر ها یا برج های بلند هستند برای مثال اگر روی نقشه دبی زوم کنید علامت بهترین منظره شهر را روی برج خلیفه خواهید دید و اگر روی نقشه تهران زوم کنید بام تهران و برج میلاد این علامت را دارند.

علامت غار روی نقشه

وجود علامت برای غار روی نقشه مهم است زیرا افرادی که با منطقه آشنایی ندارند به راحتی نمی توانند از وجود غارها مطلع شوند. در واقع بازدیدکننده ها با پرس و جو یا سرچ در اینترنت از موقعیت غارها مطلع می شوند حالا اگر اینترنت در دسترس نباشد و نتوانید از کسی هم سوال کنید فقط همین علامت هایی که در تصویر مشاهده می کنید کمک کننده هستند. شاید علامت غار از دشوارترین و مبهم ترین علامت ها روی نقشه باشد بنابراین بهتر است آن را به خاطر داشته باشید. توجه کنید که شکل آن در نقشه های مختلف کمی متفاوت است.

علامت آبشار در نقشه

این تابلو نشان می دهد که در منطقه خاص آبشار وجود دارد. این علامت به کسانی که برای پیاده روی به دامان طبیعت می روند کمک می کند بنابراین اگر اهل طبیعتگردی باشید با این علامت آشنا شوید. شاید تصور کنید که این علامت آسان است و با دیدن آن فورا متوجه منظور خواهید شد اما واقعیت این است که من روی برخی نقشه ها همین علامت را با کیفیت بد و شکلی زشت دیده ام که اگر تصویر زیر را ندیده بودم متوجه وجود آبشار نمی شدم.

علامت محل مناسب برای قایق رانی

اگر علاقه مند به قایق رانی هستید حتما به تابلو های راهنما توجه داشته باشید. اگر تابلوی زیر را مشاهده کردید یعنی این منطقه از آب و امکانات و شرایط آب وهوایی مناسب برای قایق رانی برخوردار است. این علامت هم در ایران زیاد به کار برده می شود و با دیدن آن می توانید به صحت موضوع اعتماد کنید و با خیالی آسوده به قایق رانی بپردازید. اگر جایی را می شناسید که از این علامت به اشتباه استفاده شده بود در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

به پرندگان غذا ندهید

در پارک های ملی، مناطق حفاظت شده و باغ وحش اگر چنین تابلویی دیدید به این معناست که به پرندگان و حیوانات غذا ندهید چرا که تحت حفاظت تخصصی قرار دارند. حتما می دانید که نباید به حیوانات حفاظت شده غذا داد زیرا به جای کمک به آنها سیستم غذایی‌شان را مختل کرده و جانوران را با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهید کرد.

.
منابع:
.https://www.findatour.co

علایم توریستی در نقشه به چه معنا هستند؟
top