تشخیص بیماری ها از روی چشم

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب
https://netnevesht.com/wp-content/uploads/2016/11/%DA%86%D8%B4%D9%85-2.jpg
اگر شما میتوانید ببینید از قدرت چشمان شماست اما این تنها توانایی عضو مهم شما نیست ،چشمان شما برایتان کارهای زیادی انجام میدهد ،آنها اساسا شما را در سراسر جهان هدایت و راهنمایی میکند،به شما میگویند که چه چیزهایی چه رنگی هستند و کلی چیزهای دیگر….. اما این فقط به این معنی است که چشمان شما میتواند یک چیز یا بیشتر درباره سلامتیتان به شما بگوید،به خصوص اگر شما به تازگی کمی در عملکرد آنها به مشکل برخورده اید. اگر شما متوجه بعضی از این علائم عجیب و غریب شدید،ممکن است که چشمهایتان سعی داشته باشند به شما چیزی را بفهمانند و با استفاده از آن ها بتوانید به تشخیص بیماری از روی چشم بپردازید.
.

1-لکه های سفید :

اگر شما از لنزهای طبی استفاده میکنید،ممکن است چند لکه سفید روی قرنیه (لایه روشن روی جلوی چشم خود) را مشاهده کنید ، این میتواند نشانه ای از عفونت قرنیه باشد،و نشان دهنده آسیب چشم،توسط یک جسم خارجی است اگر این مشکل با درد و التهاب همراه باشد،حتما یک قرار ملاقات تنظیم کنید و به چشم پزشکی بروید.
نگران نباشید!
این یک اتفاق شایع است.فقط احتمالا باید چند روز استفاده از لنز هایتان را متوقف کنید.
.

2. پریدن پلک :

اگر متوجه شدید که پلک شما بدون اراده شما میپرد یا تکان میخورد و با اینکه سعی در نگه داشتن آن دارید ولی این حالت ادامه دارد ، سعی کنید ریلکس کنید و اندکی زمان به استراحت اختصاص دهید. این نشانه ای است که شما ممکن است تحت فشار زیادی قرار دارید. یک دوش بگیرید، یک کتاب بخوانید و زود به رختخواب بروید.
.

3- تاری دید :

این البته میتواند نشان دهنده این باشد که شما بینایی ضعیفی دارید اما اگر این دیو مبهم پایدار باشد،میتواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر مانند:دیابت باشد. بر اساس یک مطالعه در انجمن آمریکایی ، 73 درصد از مردمی که مبتلا به دیابت هستند، گفته اند:که دچار اختلال در بینایی شده اند و تار میبینند ؛ مانند:آب مروارید یا دژنر اسیون ماکولا باشد.
.

4-یک حلقه سفید :

رایج ترین مشکل در افراد سالخورده،این است که گاهی اوقات یک حلقه سفید در اطراف عنبیه آنها ظاهر میشود،که میتواند نشانه ای از کلسترول و تری گلیسیرید بالا باشد اگر شما هم این مشکل را دارید،در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته هستید.پس اگر متوجه حلقه سفید شدید،با پزشک چشم خود تماس بگیرید.
.

5- خشکی چشم ها :

اگر چشم های شما همیشه فوق العاده خشک هستند،میتواند نشانه ای از سندروم چشم خشک باشد که به دلیل نداشتن رطوبت کافی در چشم میباشد.شما میتوانید برخی از قطره های چشمی را از داروخانه ها تهیه کنید.و یا برای گرفتن نسخه پیش دکتر خود بروید و داشتن خشکی چشم میتواند به معنی داشتن آلرژی باشد.

.

6- لکه زرد چشم :

اگر شما به طور ناگهانی یک لکه زرد یا برآمدگی در گوشه ای از چشم خود دیده اید،ممکن است زمان زیادی را در زیر آفتاب گذرانده باشید.که پینگوکولا نامیده میشود و میتواند هر گونه عوارض جانبی خورشیدی ایجاد کند. به چشم پزشک مراجعه کنید و همچنین از عینک های آفتابی استفاده کنید که در برابر UV محافظت میکند.
.

7-زرد شدن،سفیدی چشم :

اگر سفیدی چشم هایتان،زرد شده است،در ابتدا میتوانید از آن بترسید.این زردی احتمالا به دلیل این است که،زمانی کبد شما قادر به فیلتر کردن سلول ها نبوده است و یک ترکیب زرد به نام بیلی روبین را وارد چشم هایتان کرده است این زردی میتواند نشانگر یک عفونت در کبد شما باشد.بنابراین اگر به این نتیجه رسیدید،حتما با پزشک مشورت کنید.
.

8- چشمان اشک آلود :

همه روز با کامپیوتر کار میکنید؟
تلویزیون زیاد نگاه میکنید؟
زمان زیادی را صرف چت کردن میکنید؟
تماشا کردن این صفحه ها میتواند منجر به اشک آلود شدن چشمان شما شود ؛ فقط سعی کنید که دراز بکشید و کمی گوشی و وسیله های این چنینی را خاموش کنید.

.

9- چشمهای قرمز از خون :

اگر شما میتوانید رگ های خونی پاره شده است را ببینید،نگران نباشید این اتفاق رایج است گاهی اوقات این چیزی شبیه سرماخوردن است،وقتی شما زیاد سرفه میکنید.و یا زمانی که شب دیر میخوابید و باعث میشود که چشمان خود را برای مدت طولانی باز نگهدارید.

.

10 – لکه شناورهای چشم :

آیا شما این حس را می شناسید که وقتی به طور ناگهانی یک چیزهای لکه مانند که در اطراف در حال حرکت هستند، می بینید؟ احتنالا میشناسید، زیرا این یک چیز بسیار معمول و طبیعی است و فقط گاهی اتفاق می افتد. با این حال، زمانی باید نگران باشید که این لکه های شناور را تمام وقت ببینید؛ این ممکن است نشانه ای از پارگی شبکیه یا حتی جدا شدگی شبکیه باشد.

.

11- پف و قرمزی چشم :

اگر آنها علائم دیگری مثل خارش و…نداشته باشند.احتمالا واقعا خسته هستید وبه خواب نیاز دارید پس به رختخواب بروید.
.

دیگر علائم مشاهده شده در چشم و معانی آن ها

1. چشم های برامده و بیرون زده می تواند نشانه ای از بیماری های چشمی مربوط به غده تیروئید باشد. غده تیروئید می تواند منجر به یک نوع بیماری خود ایمنی باشد که باعث تورم عضلات و بافت چشم می شود.

2. چشم زرد ممکن است نشانی از بیماری های کبدی باشد. به علاوه هپاتیت و سیروز هم می توانند سفیدی چشم را زرد کنند.

3. قرمزی، درد و التهاب چشم می تواند نشانه ای از گروه بیماری های اسکلریت باشد. این بیماری ها تعدادی از بیماری های خود ایمنی از جمله لوپوس، آرتریتروماتوئید و بیماری تیروئید است.

4. اسپاسم چشم یا پریدن چشم یک عارضه ی آزار دهنده است که توسط انقباضات عضلات پلک و به دلیل تحریک فیبر های عضلانی ایجاد می شود. علت زمینه ای این بیماری تقریبا همیشه خوش خیم بوده و گاهی مربوط به موادری مثل استرس و خستگی یا رسوب کافئین است.

.
منابع:

.https://7ganj.ir
.http://namnak.com
.https://www.isna.ir