• شرح مطلب
  • سایر مطالب

کامپوزیت دندان چیست ؟

یکی از خدماتی که در دندانپزشکی ها ارائه می شود کامپوزیت دندان می باشد.
کامپوزیت هم در دندانپزشکی زیبایی و هم در دندانپزشکی درمانی کاربرد دارد.
کامپوزیت در حقیقت یک لایه ای می باشد که بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد و موجب اطلاح بد رنگی های دندان، نامرتبی دندان ها و غیره می شود.
به دلیل کاربرد های بسیار کامپوزیت دندان ، این درمان در دندانپزشکی ها طرفداران بسیاری دارد.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

در دندانپزشکی ها عموما از کامپوزیت برای ترمیم دندان ها استفاده می شود اما علاوه بر آن برای اصلاح نامرتبی های دندان در شرایطی که بیمار تمايلى برای انجام ارتودنسی نداردو با كامپوزيت دندان ساختار دندان به خطر نمى افتد و در عين حال بد رنگی های دندان نيز اصلاح می شود.
دیگر موارد استفاده از کامپوزیت شامل: اصلاح دندان های کج، برطرف کردن لکه های روی دندان، ازبین بردن فاصله میان دندان ها، درمان دندان های آسیب دیده می شود.

مزایای کامپوزیت دندان

یکی از بهترین متریالی که در دندانپزشکی ها جهت ترمیم دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا مورد استفاده قرار می گیرد، کامپوزیت دندان است که دندانپزشک زیبایی بدون کمترین آسیبی می تواند آن را بر روی دندان ها قرار دهد و نتیجه ایده آلی برای بیمار ایجاد کند.
در حقیقت این درمان به دلیل این که آسیب کمتری به دندان ها وارد می کند مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.
 

معایب کامپوزیت دندان

معایب کامپوزیت دندان در مقایسه با دیگر درمان های دندانپزشکی بسیار محدود است به گونه ای که پس از درمان بیمار باید از دندان های خود به خوبی مراقبت کند.
رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین و اصلی ترین اقداماتی می باشد که افراد پس از درمان باید به آن توجه داشته باشند، این امر از وارد شدن آسیب به دندان ها پیشگیری می کند.
 

اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

  • در انتخاب کلینیک و دندانپزشک برای این درمان دقت کنید.
  • دندانپزشکی را انتخاب کنید که تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد.
  • درباره کامپوزیت دندان و نحوه انجام آن اطلاعات کافی به دست آورید.
  • نمونه کار های دندانپزشک را مشاهده کنید.
  • قبل از درمان با دندانپزشک خود یک جلسه مشاوره داشته باشید.

 

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

برخی از افرادی که برای درمان دندان های خود به ما مراجعه می کنند درباره تغییر رنگ کامپوزیت دندان سوال می کنند.
در پاسخ به سوال این دسته از افراد باید بگوییم، در صورتی که مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان به خوبی انجام شود احتمال این که با تغییر رنگ کامپوزیت مواجه شوید بسیار کم است.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

اگر دندانپزشکی با تجربه و ماهر برای درمان دندان های خود انتخاب کرده باشید و به مواردی که در مقالات پیشین ذکر کردیم به خوبی عمل کنید این روش از طول عمر بالایی برخوردار است. طول عمر لمینت های کامپوزیت به طور معمول 4 سال می باشد اما هرچقدر فرد بیشتر در بهداشت دندان خود بکوشد می تواند طول عمر لمینت دندان خود را افزایش دهد .گاز زدن غذا های سفت مانند ته دیگ و جویدن یخ از طول عمر لمینت کم خواهد کرد. البته اگر کامپوزیت دچار پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم آن وجود دارد.

قیمت کامپوزیت دندان

هزینه های درمانی سالیانه در حال تغییر است و این امر به تخصص و تجربه دندانپزشک، تعداد دندان هایی که به این درمان نیاز دارند، منطقه جغرافیایی و بسیاری از عوامل دیگر وابسته است که پس از مراجعه به دندانپزشک مشخص می شود.

• مراقبت بعد از کامپوزیت دندان در کوتاه مدت

1. انتخاب ونیر
کامپوزیت ونیر تنها یکی از روش هایی است که پزشک شما می تواند آن را به کار برده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. این نوع از کامپوزیت، برای نواحی که کمتر در معرض گاز گرفتن و جویدن مواد غذایی است مانند دندان های پیشین و آن هایی که نیاز به ترمیم جزئی دارند؛ نتیجه بخش است. اگر آسیب دیدگی دندان شدید باشد یا ناحیه مورد نظر یکی از دندان های آسیاب باشد که بیشتر در معرض فشار و جویدن قرار دارند، بهتر است طبق نظر پزشک از ونیر سرامیکی یا تاج دندان استفاده کنید که هر دو برای ترمیم آسیب های زیاد مناسب هستند.
2. احتیاط در به کار بردن کامپوزیت پیش از اتمام بی حسی
اگر پزشک در طول جلسه، ناحیه درمان شده را بی حس کند، بیمار نیز باید بعد از درمان تا زمانی که بی حسی برطرف شود در اموری مانند گاز زدن و جویدن احتیاط کند. رفع بی حسی، یک تا دو ساعت طول خواهد کشید؛ بنابراین بهتر است طی این مدت از مایعات و غذاهای سرد استفاده کنید تا به کامپوزیت دندان آسیبی وارد نشود.
3. اصلاح نحوه قرارگیری کامپوزیت
طی مرحله باندینگ، رزین کامپوزیت بر شکستگی یا ترک های دندان شما اعمال می شود و بعد از مدتی سفت شده و شکل دندان شما را می گیرد. اما قبل از این که پزشک کار خود را شروع کند، دندان باید کاملا خشک باشد تا مواد رزینی به خوبی روی آن بچسبد. این عمل با ابزاری شبیه به درمل «dermel» انجام می شود که ممکن است کمی حساسیت در دندانهای شما به وجود بیاورد. با توجه به شدت آسیب، پزشک، ناحیه درمان شده را بی حس می کند تا بیمار درد و ناراحتی چندانی احساس نکند.
همیار پزشک هم در طول این مدت رزین را ترکیب می کند تا با دندان بیمار هم رنگ شود. بعد از خشک شدن سطح دندان، رزین روی دندان اعمال شده و با دقت فرم دهی می شود. این مواد با اشعه مخصوصی محکم شده و بعد، پزشک برای این که هیچ مازاد یا تیزی در دندان نماند از شما می خواهد که چندین بار دندان مورد نظر را در دهان باز و بسته کنید. این عمل تا زمانی ادامه پیدا می کند که ترمیم به خوبی روی دندان های شما قرار بگیرد.
البته در پایان جلسه درمانی، قدرت گاز زدن با ونیر کامپوزیت توسط پزشک سنجیده می شود. اما برای برخی بیماران که در درمان آن ها از بی حسی استفاده شده، امکان دارد نحوه گاز زدن به درستی احساس نشود. به یاد داشته باشید قبل از رفع بی حسی دندان کامپوزیت شده، نباید جسم سختی با آن برخورد کند. بعد از رفع بی حسی، به آرامی قدرت گاز زدن دندان را تست کنید.
4. برطرف کردن مشکلات جزئی
در صورت بروز مشکل در کامپوزیت ونیر طی چند روز اول بعد از اصلاح طرح لبخند، به پزشک خود اطلاع دهید تا بلافاصله اصلاحات جزئی مورد نیاز را انجام دهد. به عنوان مثال اگر در کامپوزیت ونیر های خود، احساس تیزی می کنید و یا در جویدن مواد احساس عجیب و غیر عادی دارید باید با پزشک خود در میان بگذارید. ضعف کامپوزیت ها و عدم رسیدگی به آنها، نه تنها لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه باعث ایجاد درد و ناراحتی در بلند مدت خواهد شد.

• مراقبت بعد از کامپوزیت دندان در بلند مدت

1. حفظ بهداشت دهان و دندان
حفظ بهداشت دهان و دندان از روش هایی است که نه تنها بعد از کامپوزیت بلکه در طول زندگی به منظور سالم نگه داشتن سایر دندان ها هم لازم است. بنابراین حتما روزانه دو بار دندان خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهانشویه های مناسب نیز به استحکام ونیر کامپوزیت و لثه و دندان های شما کمک می کند.
2. رعایت رژیم غذایی مناسب دندان ها
از مصرف مواد غذایی که ممکن است موجب لکه دار شدن دندان هایتان شود؛ اجتناب کنید. با توجه به امکان رنگ پذیری جنس کامپوزیت، پزشک شما را از مصرف مواردی مانند شراب، چای، توت ها، نوشیدنی های رنگی و شکلات یا سس های رنگی منع کند. همچنین، مصرف دخانیات یا جویدن محصولات حاوی تنباکو باعث تغییر رنگ کامپوزیت ها به زرد یا قهوه ای می شود. متاسفانه بلیچینگ یا سفید کردن دندان روی کامپوزیت تاثیری ندارد پس بهتر است مراقب باشید تا کامپوزیت ها تغییر رنگ ندهند.
3. عدم استفاده از کامپوزیت ونیر به جای ابزار
 کامپوزیت های دندان بسیار ظریف هستند و اگر به درستی از آنها استفاده نکنید؛ ضعیف تر خواهند شد. جویدن ناخن، مداد، یخ و دیگر موا غذایی سخت به ونیرهای کامپوزیت آسیب جدی وارد می کند و ممکن است موجب شود سریعتر ترک خورده و بشکنند. بنابراین از به کار بردن کامپوزیت دندان به جای ابزار خودداری کنید.

چگونه طول عمر کامپوزیت ونیر را افزایش دهیم؟

کامپوزیت دندان آسیب پذیرتر از سایر روش ها مانند ونیر سرامیکی یا تاج دندان است. به همین دلیل برای طبیعی و سالم تر باقی ماندن آن، لازم است که در مراقبت های اولیه آن اهمال نکنید تا زیبایی خود را از دست ندهد. بنابراین برای افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر باید مراقبت بعد از کامپوزیت دندان را جدی بگیرید:
– مسواک زدن: یک بار صبح و یک بار در شب، دندان های خود را با خمیر دندان های حاوی فلوراید مسواک کنید تا از تمیز ماندن آن مطمئن شوید و هر 3 یا 4 ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید.
– نخ دندان: وقتی از نخ دندان استفاده می کنید، آن را وارد لثه کرده و تمام پلاک های موجود را از آن خارج کنید، سپس سراغ دندان بعدی بروید.
– خوردن آب بعد از هر وعده غذایی: خوردن آب بعد از هر وعده غذایی دهان شما را تمیز و سالم نگه می دارد. چون آب، غذای باقی مانده در دهان را شسته و مقدار اسید آن را کاهش می دهد.
– عدم مصرف چیز هایی که دندان را لکه دار می کند: مصرف دخانیات یا جویدن محصولات حاوی تنباکو مانند سیگار باعث زرد شدن دندان و کامپوزیت ها می شود. خوراکی هایی مانند شکلات های حاوی رنگ خوراکی، شراب قرمز، چای و قهوه هم باعث تغییر رنگ آن ها می شود. در صورت مصرف هر یک از آن ها باید گفت که قطع کردن مصرف آن ها به نفع شما خواهد بود.
– عاداتی که منجر به در آمدن رزین کامپوزیت می شود: جویدن ناخن، مداد یا اشیا دیگر می تواند با گذشت زمان موجب افتادن کامپوزیت ونیر و آسیب دیدن مینای دندان شود. رزین کامپوزیت بسیار آسیب پذیر است پس، بهتر است عاداتی را که به کامپوزیت ونیر آسیب می رساند؛ ترک کنید.

آیا مراقبت بعد از کامپوزیت دندان با ونیر سرامیکی متفاوت است ؟

کامپوزیت دندان برای افرادی که دندان های ضعیف یا شکسته دارند؛ گزینه بسیار مناسبی است. در مقایسه با دیگر خدمات زیبایی مانند ونیر سرامیکی، این روش سریع تر انجام شده و نتایج رضایتبخشی دارد. اما فکر نکنید که ونیرهای کامپوزیت نیاز به مراقبت ندارند. بی توجهی و عدم مراقبت از آنها منجر به شکستگی کامپوزیت، خود دندان یا آسیب به عصب آن خواهد شد. کامپوزیت دندان یکی از بهترین گزینه ها برای درمان دندان های ضعیف و شکسته یا لک دار شده است. چون هم قیمت کمتری نسبت به ونیر سرامیکی دارد و هم در سریع ترین زمان بدون نیاز به بی هوشی بین 30 تا 60 دقیقه انجام می شود.
هرچند کامپوزیت، در مقایسه با ونیرهای سرامیکی، گزینه ارزان تری است که از لحاظ اقتصادی به نفع شما خواهد بود؛ اما دندان های کامپوزیت شده نیازمند مراقبت های بیشتری هستند. مواد کامپوزیت دندان طوری ترکیب می شود که به خوبی با دندان سازگار خواهد شد. اما بعد از انجام کامپوزیت، پزشک برخی دستورالعمل هایی را جهت مراقبت از دندان ها به شما خواهد داد تا طول عمر آن ها را حدالامکان بالا ببرید.
داشتن احساس عجیب بعد از مرحله باندینگ عادی است. از آن جایی که دهان در مورد تغییرات، بسیار حساس است، ممکن است درمورد رزین ها کمی احساس اضافگی در دندان ها داشته باشید که به مرور زمان بهتر خواهد شد. کامپوزیت دندان مقاومت ونیر سرامیکی را ندارد اما بسته به ناحیه ای از دهان که فشار به آن وارد می شود یا نحوه استفاده از آن، امکان ماندگاری آن تا 10 سال نیز وجود دارد. فراموش نکنید که رعملیاتنگ پذیری کامپوزیت دندان از ونیر لمینیت بیشتر است و سفید کردن دندان ها نیز بر آن تاثیری نخواهد داشت. بنابراین بهترین روش مراقبت از کامپوزیت ونیر، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک های مخصوص است.
همچنین با توجه به اینکه کامپوزیت دندان نسبت به ضربه حساس است و احتمال شکستن آن بسیار بیشنر از ونیر لمینت است؛ برای افزایش هر چه بیشتر طول عمر کامپوزیت ونیر از برخورد اجسام سخت با دندان جلوگیری کنید.

آیا کامپوزیت دندان نیاز به مراقبت ویژه ای دارد؟

اگر ونیر کامپوزیت توسط پزشک متخصص روی دندان ها نصب شود؛ نیاز به مراقبت ویژه ای نخواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به کامپوزیت دندان از حرفه ای بودن دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید. فرم دهی ونیر کامپوزیت روی دندان ها نیازمند مهارت و تجربه بالای دنداپزشک است و برای نتیجه گیری بهتر لازم است دندانپزشک از تبحر کافی برخوردار باشد. اگر نسبت به انتخاب دندانپزشک تردید دارید؛ در جلسات مشاوره از پزشک بخواهید که عکس های قبل و بعد از درمان بیمارانش را به شما نشان بدهد.
با اینکه کامپوزیت ونیر، سریع ترین و بی درد ترین روش درمانی است که لبخند شما را اصلاح می کند؛ اما برای برطرف کردن تمام عیوب ظاهری دندان مناسب نیست. بنابراین دندانپزشک باید تشخیص دهد که دندان های شما به خوبی با کامپوزیت دندان ترمیم می شوند و به شما توصیه می کند که چگونه در مراقبت از آن ها با ملاحظه تر و حساس تر باشید. پس در انتخاب پزشک و کلینیک دقت بیشتری داشته باشید.
به طور کلی می توان گفت، ونیر کامپوزیت نیاز به مراقبت ویژه ای ندارد. مواد آن به خوبی با دندان هم رنگ می شود و ظاهری زیبا تر از دندان طبیعی برای شما خلق می کند. بهترین مراقبت بعد از کامپوزیت دندان، مسواک زدن دندان ها روزی دو بار، استفاده از نخ دندان روزانه یک بار، استفاده از دهانشویه و انجام چکاپ ها هر 3 تا 6 ماه یکبار است. فراموش نکنید خوردن آب بعد از هر وعده غذایی مواد باقی مانده در دندان و میزان اسید موجود در دندان را هم کاهش خواهد داد که به سفید ماندن ونیر کامپوزیت کمک می کند. اگر بعد از انجام کامپوزیت، هنگام جویدن مواد غذایی احساس غیرعادی داشتید یا بخشی از دندان شما تیزتر بود، سریعا با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز کامپوزیت ترمیم یا تعویض شود.

.
منابع:
.https://karajdentalclinic.com
.https://www.drbehnazmoradi.ir
.https://www.drmohammadi.com