درد تاتو و نکات کاهش آن

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

به طور کلی قسمت هایی از بدن که بیشتر آسیب میبینن دارای رشته های عصبی بیشتری هستند. اگه دقت کرده باشید قسمت هایی از بدن مثل کف دست و انگشت ها خیلی حساس هستند و بنابراین خالکوبی و تاتو در این قسمت ها هم خیلی دردناک هست.
خالکوبی کردن در قسمت هایی از بدن که نزدیک به استخوان، تاندون و رشته های عصبی هست هم با درد زیادی همراهه به همین دلیله که شاید شما هم شنیده باشید خالکوبی روی مچ دست، مچ پا یا قفسه سینه یه تجربه دردناک و ناخوشاینده! و در مقابل خالکوبی و تاتو روی قسمت هایی از بدن که دارای چربی هست با درد و صدمه کمتری همراهه.
.

دردناک ترین و حساس ترین قسمت های بدن برای خالکوبی و تاتو

به طور کلی خالکوبی و تاتو کردن روی پوست با درد همراه هست اما سوالی که در این زمینه پیش میاد این هست که آیا درد تاتو در تمام قسمت های بدن یکسان هست؟ کدام بخش های بدن در هنگام خالکوبی درد بیشتری رو تحمل می کنند؟ در ادامه جواب این سوالات را بخوانید:
.

⇠ خالکوبی زیر بغل

زیر بغل یکی از دردناک ترین قسمت های بدن برای خالکوبی کردن یا تاتو هست. دردی که بعد از خال کوبی در زیر بغل تجربه می کنید بسیار شدید بوده و با درد سایر قسمت های بدن قابل مقایسه نیست! و معمولا تتو آرتیست ها و هنرمندانی که کار تتو انجام می دهند، خالکوبی زیر بغل رو توصیه نمی کنند!
.

⇠ تاتو روی قفسه سینه و بر روی دنده ها

قفسه سینه معمولا دومین محل دردناک برای تتو کردن هست. از اونجایی که پوست اطراف قفسه سینه بسیار نازک بوده و همچنین چربی کمتری در این بخش از بدن وجود داره، درد تاتو در این قسمت از بدن هم خیلی شدید هست. علاوه بر این، ممکنه بعد از هر بار نفس کشیدن و بالا و پایین رفتن قفسه سینه، درد خالکوبی در این بخش از بدن، شدت بیشتری پیدا کنه.
.

⇠ تاتو مچ و ساق پا

استخوان مچ پا و استخوان مفاصل دقیقا در زیر لایه های نازک پوست قرار دارند و به همین دلیل خالکوبی در این قسمت از پا هم با درد زیادی همراه هست. از نظر شدت درد میشه گفت درد خالکوبی مچ و ساق پا با درد خالکوبی قفسه سینه برابری می کنه و در یک حد و اندازه هستند.
.

⇠ تاتو بر روی کشاله ران

کشاله ران پر از تارهای عصبی هست و انجام تاتو و خالکوبی در این بخش از بدن باعث تحریک تارهای عصبی شده و به همین دلیل درد خیلی زیادی رو به همراه داره.
.

⇠ خالکوبی روی زانو و آرنج

آرنج و زانو قسمت هایی هستند که استخوان های بدن در زیر یک لایه پوست قرار دارند و اگر در این قسمت از بدن خالکوبی انجام بشه، ارتعاشات ناشی از خالکوبی بر روی استخوان آرنج و زانو، درد خیلی زیادی رو ایجاد میکنه.
.

⇠ تاتو پشت زانو

پشت زانو قسمت دیگری از بدن هست که در هنگان تاتو و خالکوبی درد خیلی زیادی رو به همراه داره. ناحیه پشت زانو دارای پوست شل و تارهای عصبی خیلی زیادی هست و به همین دلیل نسبت به سوزن ها تاتو حساسیت خیلی زیادی داره.
.

⇠ خالکوبی باسن

از اونجایی که استخوان لگن دقیقا در زیر پوست قرار داره، خالکوبی بر روی باسن هم با درد زیادی همراه است. این درد در افرادی که دارای پوست نازک بوده و چربی کمی در اطراف باسن دارند، بسیار بیشتر خواهد بود.
.

⇠ تاتو روی گردن، ستون فقرات و پشت بدن

از آنجایی که گردن و ستون فقرات جز حساس ترین قسمت های بدن هستند، خالکوبی روی گردن و ستون فقرات از جمله دردناک ترین خالکوبی ها شناخته شده است.
.

⇠ تاتو سر، صورت و گوش

درست مانند گردن، سر و صورت و گوش هم دارای تعداد زیادی تارهای عصبی هستند و همچنین چربی زیادی هم در این قسمتها وجود نداره و به همین دلیل ممکن هست در هنگام خالکوبی کردن تحریک شده و درد زیادی به همراه داشته باشه.
.

⇠ تاتو لب ها

لب و پوست اطراف آن نیز دارای پوست حساس بوده و تارهای عصبی خیلی زیادی در زیر پوست این قسمت وجود داره و مسلما خالکوبی کردن روی لب هم با درد زیادی همراه هست و ممکنه با تورم، کمبودی و حتی خون ریزی مواجه بشید.  ( معرفی و بررسی برترین کانسیلرهای پوشش خالکوبی و لکه های مادرزادی )
.

⇠ پلک و اطراف چشم

پوست اطراف چشم و پلک ها نیز بسیار ظریف و حساس بوده و ممکن هست در هنگام خالکوبی کردن درد خیلی زیادی رو در این قسمت از صورت تجربه کنید.
.

کدام قسمت های بدن برای خالکوبی کردن درد خیلی کمی دارد؟

قسمت هایی از بدن که دارای پوست محکم و سفت هستند، معمولا کمترین میزان درد رو تجربه خواهند کرد. این قسمت های بدن معمولا دارای تارهای عصبی خیلی کمی بوده و به استخوان هم نزدیک نیستند. درد خالکوبی در این قسمت های بدن که در ادامه معرفی کردیم کم و متوسط هستند:
.

⇠ قسمت بالا و بیرون ران

این قسمت از پا معمولا دارای چربی زیاد و رشته های عصبی خیلی کمی هست و به همین دلیل در هنگام خالکوبی کردن درد خیلی کمی خواهید داشت.
.

⇠ ساعد دست

ساعد دست دارای تعداد زیادی عضله و پوست ضخیم هست و معمولا تارهای عصبی خیلی کمی هم در این قسمت از دست وجود داره و به همین دلیل خالکوبی روی ساعد دست درد کم و متوسطی خواهد داشت.
.

⇠ قسمت بیرونی شانه

قسمت بیرونی شانه دارای پوست ضخیمی بوده و تعداد کمی تارهای عصبی در این بخش از بدن وجود داره و به همین دلیل قسمت بیرونی شانه به عنوان کم دردترین قسمت از بدن برای انجام خالکوبی تبدیل شده است.
.

⇠ بالا و پایین کمر

خالکوبی کردن بر روی قسمت بالایی و پایینی کمر معمولا با درد کم و متوسطی همراه هست. زیرا پوست این قسمت از بدن دارای پوست ضخیم هست و هرچه خالکوبی که انجام می دهید، از استخوان ها و تارهای عصبی موجود در ستون فقرات دور تر باشه، احساس درد هم کمتر خواهد بود.
.

درد تاتو لب و درد تاتو چشم

همونطور که قبلا گفته شد لب ها و چشم ها جز مناطق حساس بدن برای خالکوبی هستند و اگه قراره خالکوبی هایی در این قسمت ها انجام بشه حتما باید تحت نظر یه فرد متخصص در این زمینه باشه که تمام موارد بهداشتی رو رعایت می کنه و دقت زیادی در این زمینه داره.
تاتو لب معمولا با در خیلی زیادی همراه هست. چون که لب و پوست لب دارای رشته های عصبی خیلی زیادیه و تاتو کردن روی لب باعث ایجاد تورم، قرمزی و در برخی موارد خونریزی هم میشه. بعد از تاتو لب باید مراقبت زیادی از لب ها انجام بدید تا لب ها حالت طبیعی داشته باشن. دور بودن از نور مستقیم نور خورشید، دور بودن از ماندن در آب به مدت طولانی، پرهیز از خوردن غذاهای تند، قرار نگرفتن در معرض حرارت مستقیم و … همگی مراقبت هایی هستند که باید بعد از تاتو لب انجام بدید.
پوست پلک و اطراف چشم هم دارای رشته ای عصبی بسیار زیادی هست و همچنین این قسمتها پوست خیلی نازکی داره و اگه تاتو یا خالکوبی با دقت و معارت زیادی انجام نشه ممکنه صدمات و آسیب های جبران ناپذیری رو ایجاد کنه. به دلیل حساس بودن پوست اطراف چشم و پلک ها خالکوبی روی این قسمت ها هم دارای درد زیادی هست. ( همه چیز درباره روش پاک کردن تتو با لیزر )
.

بی حسی برای تاتو

بی حس کننده های مختلفی وجود دارند که میتونن احساس درد رو در طی مراحل خالکوبی و تاتو کمتر کنن. این بی حسی ها معمولا به صورت اسپری، پماد، کرم، ژل و … روی قسمتی از پوست که قراره تاتو یا خالکوبی بشه زده میشه و با بی حس کردن موضعی پوست، مانع رسیدن گیرنده های درد می شن  و درد ناشی از این کار رو قابل تحمل و کم می کنند. لیدوکائین یکی از سریع ترین بی حس کننده های پوستی که معمولا برای تتو، هاشور و خالکوبی استفاده میشه و عوارضی هم برای پوست نداره.
.

چگونه درد تاتو را کم کنیم

این واقعیت برای همه روشنه که خالکوبی و تاتو درد زیادی به همراه داره اما می تونید با رعایت کردن چند نکته این دردها رو تا حد ممکن کمتر و قابل تحمل تر کنید.
1. قبل از شروع خالکوبی مقدار زیادی آب بنوشید. بهتره از شب قبل مقددار زیادی آب بنوشید. هیدارته بودن بدن کمک میکنه تا پوست راحتتر رنگ خالکوبی رو بپذیره  و همچنین فرایند خالکوبی سریع تر میشه.
2. قبل از رفتن به جلسه خالکوبی صبحانه کامل بخورید. شما باید استقامت و تحمل زیادی داشته باشید پس بهتره مقدار زیادی گلوکز در وعده صبحانه داشته باشید و در مدت زمان خالکوبی انرژی خوبی داشته باشید تا بتونید درد را به خوبی تحمل کنید.
3. استراحت کافی داشته باشید. خالکوبی کردن انرژی زیادی رو از شما میگیره پس بهتره به خوبی استراحت کنید و اگه خسته و بی حال هستید به سراغ خالکوبی و تاتو نرید چون که در این حالت تحمل درد در بدن خیلی کم میشه و نتیجه کار هم ممنکنه خوب نباشه.
4. در طول مدت خالکوبی بهتره حواس خودتون رو از این کار پرت کنید. به موسیقی گوش بدید، مکالمه داشته باشید و یا با انجام هر کار دیگه ای دقت خودتون رو از مراحل انجام خالکوبی بردارید! با این کار احساس درد کمتری خواهید داشت.
5. قبل از انجام خالکوبی از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. چونکه این نوشیدنی ها خون رو رقیق می کنند و توانایی طبیعی بدن برای التیام زخم ها و عفونت های ناشی از خالکوبی رو کاهش میدن.
6. اگر بیمار هستید و داروهای خاصی مصرف میکنید بهتره خالکوبی انجام ندید.
.
منابع:
.https://www.zibamoon.com