• شرح مطلب
 • سایر مطالب

یکی از راههای پر کاربرد برای حجیم سازی لب و یا گونه و… تزریق ژل یا فیلر است. تزریق ژل اثر بخشی بالایی دارد و می تواند زیبایی صورت شما را دو چندان کند. تزریق ژل یکی از بهترین راهکارهای حجیم سازی است، ولی باید در نظر داشته باشید که دریافت نتیجه دلخواه بعد از تزریق ژل زمانی بوجود می آید که نکات مهمی که بعد از تزریق ژل وجود دارد را رعایت کنید.

ژل را در کدام نواحی تزریق می کنند؟

 • پروتز گونه
 • پروتز چانه
 • زیبا نمودن بینی بدون نیاز به عمل
 • افتادگی زیر چشم و یا فرورفتگی های آن قسمت ها
 • اصلاح خط اخم
 • پروتز لب
 • جوان سازی دست ها
 • حجم دهی صورت
 • پروتز باسن
 • خطوط لب
 • کناره های تحتانی بینی در دو طرف
 • پروتز واژن
 • و…

.

انواع ژل

ژل را می توان براساس کارایی به سه دسته تقسیم کنند که شامل:
ژل هایی که از اسید لاکتیک ساخته شده و دیر در پوست جذب می شود. مدت زمان تاثیرگذاری آن یک تا یک سال و نیم است اما یکی از عوارض آن گلوله شدن آن در زیر پوست می باشد.

 • ژل هایی وجود دارد که به کلاژن سازی زیر پوست کمک می کند و نتایج عالی را برای متقاضی به همراه می آورد.
 • ژل هایی که از ترکیبات اکرولیک ساخته شده و به راحتی جذب پوست نمی شود و ممکن است که به صورت گلوله گلوله زیر پوست نمایان شود. شایان ذکر است که بگوییم دکتر پوست از این نوع ژل ها کم تر استفاده می کند.

.

مراحل تزریق ژل

متقاضی در ابتدا باید در پی یافتن پزشک پوست خوب و همراه با دانش زیاد و یا متخصص زیبایی باتجربه باشد که مورد معاینه قرار گیرد.
سپس پزشک به بررسی پرونده سلامت و اینکه از داروی خاصی استفاده می کند یا خیر می پردازد.
بعد از مشاوره و انتخاب بهترین برند ژل توسط فرد، محل مورد نیاز برای تزریق را تعیین می کنند.
پزشک قبل از پروسه تزریق موضع را با پمادهای لیدوکائین بی حس می کند و با سوزنی نازک استریل شده، مواد را به زیر پوست منتقل می کند.
اگر متقاضی با یک جلسه به نتیجه دلخواه نرسد، ممکن است که پزشک تعداد جلسات را به دو و یا سه جلسه ادامه دهد. اما تفاوتی که در جلسه اول با دیگر جلسات وجود دارد، این است که در اولین مرحله، میزان موادی که تزریق می شود، بیشتر است و نتایج در همان جلسه به خوبی قابل ملاحظه است و در دیگر مراحل نتایج بسیار کم و خفیف ظاهر می شود.
.

مزایای تزریق ژل

 • با تزریق ژل نتایج بلافاصله قابل مشاهده است.
 • این پروسه به هیچ گونه دارو و یا پمادی نیاز ندارد.
 • مدت زمان تزریق ژل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می باشد و زمان بر نیست.
 • چون محل تزریق ژل را با پمادهای لیدوکائین بی حس می کنند در نتیجه هیچ گونه درد و ناراحتی ندارد.
 • میزان رضایت افراد از تزریق آن بسیار بالا می باشد.
 • نیاز به دوره نقاهت و یا بستری شدن را ندارد.
 • ژل مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکاست.
 • در صورت عدم رضایت فرد، برگشت پذیر می باشد.
 • این پروسه غیر تهاجمی است که از ایمنی بالایی برخوردار می باشد.

نکته: روش های زیبایی دارای مزایا و معایبی است که باتوجه به سلامت و وضعیت بیمار و همچنین ویژگی های او، در انتخاب بهترین برند و مواضع مورد نیاز، کمک شایانی به دکتر پوست و یا متخصص زیبایی جهت درمان و تزریق می کند.
.

مراقبت های قبل از تزریق ژل

امروزه روش های مختلفی جهت پر شدن گودی های صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از شرایط خاصی برخوردارند. تزریق ژل یکی از این موارد محسوب می شود و از طرفداران بسیاری نیز برخوردار است. ژل و انواع آن را می توان یکی از پر کننده های غیر طبیعی به شمار آورد که می بایست قبل از تزریق  آن افراد به چند نکته مهم توجه کنند.
انتخاب متخصص و دکتر مجرب، میزان انتظار بیمار و شخص متقاضی، نوع ژل مورد استفاده قرار گرفته شده، قیمت ژل، نواحی مورد نیاز برای تزریق ژل، مراقبت های قبل و بعد از تزریق و چندین مورد دیگر از جمله نکاتی است که افراد می بایست قبل از اقدامات اولیه به آنها توجه نمایند. رضایت فردی که ژل را به عنوان یک پرکننده انتخاب کرده است نیز موضوع مهمی است که به تخصص پزشک و نوع ژل به کار رفته شده بستگی دارد. در ادامه بیشتر به این موضوعات خواهیم پرداخت.
.

توقعات و انتظارات واقعی قبل از تزریق ژل

یکی از نکاتی که افراد قبل از تزریق ژل می بایست به آن توجه کافی نمایند میزان انتظار و توقعات واقعی آن هاست. اگر قصد دارید از این روش برای زیباتر شدن چهره خود استفاده کنید توصیه می کنیم قبل از انجام آن تحقیقات لازم را به انجام برسانید. مشورت کردن و ارائه نظرات شخصی در رابطه با انتظارتان از نتیجه نهایی کمک فراوانی به رضایت شما پس از مراحل تزریق فیلر و ژل خواهد کرد.
اگر پیشنهادی در این زمینه دارید و یا چهره کسی را که این تزریق بر صورت او انجام شده می پسندید می توانید تصورات خود را برای دکتر و متخصص مورد نظر با صراحت کامل بیان کنید. مسلماً دکتر متخصص زیبایی در بهترین کلینیک تزریق ژل که شما به او مراجعه کردید اگر دارای سواد و تجربه کافی در این زمینه باشد کمک فراوانی به شما در رسیدن به نتیجه مثبت و رضایت بخش خواهد کرد. توصیه می کنیم واقع بین بوده و فراتر از واقعیت توقعات بی جا نداشته باشید. چهره هر فردی دارای ویژگی های مختص خود می باشد مسلماً نمی توان نتیجه مثبت برای فرد دیگر را ملاک بر نتیجه عالی تزریق ژل بر چهره شما دانست.
.

اطلاع ویژگی فیلر استفاده شده قبل از تزریق ژل

تزریق ژل دارای چند مرحله مهم است. مرحله اول تصمیم قطعی فرد متقاضی است که با انتخاب یک متخصص وارد مراحل اصلی می شود؛ اما بعد از اینکه توقعات و انتظارات خود را به متخصص مورد نظر ارجاع دادید می بایست قبل از انجام این تزریق تحقیقات کاملی را در رابطه با نوع ژل مورد استفاده توسط متخصص به انجام برسانید. می توانید در این زمینه با پزشک و متخصص مورد نظر مشورت کنید و ضمن مشاوره از قیمت و هزینه تزریق ژل مطلع شوید.
از او جویا شوید که چه نوع ژلی را برای شما انتخاب کرده و قصد تزریق آن را دارد. اطلاعاتی در رابطه با عوارض فیلر مورد نظر از متخصص خود دریافت نموده و از مدت ماندگاری آن نیز مطلع شوید. اگر به این موضوع وسواس دارید می توانید تحقیقات خود را وسیع تر کرده و از چند دکتر و متخصص دیگر اطلاعات لازم را جویا شوید. اینترنت نیز فضای مناسبی جهت کسب اطلاعات لازم در رابطه با انواع ژل و ویژگی های آن هاست که می توانید از طریق آن نیز به اطلاعات مناسبی دست یابید.
.

بررسی سوابق پزشکی قبل از تزریق ژل

یکی از مهم ترین موضوعاتی که افراد می بایست قبل از تزریق ژل و انواع پر کننده باید به آن توجه کافی نمایند سوابق متخصص و پزشکی است که قرار است این مهم را به او بسپارند. امروزه تعداد مراکز و افرادی که به کارهای زیبایی از جمله تزریق فیلر و ژل می پردازند کم نیست و روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود. برخی از این افراد بدون این که مسیر مناسبی را جهت آموزش جراحی زیبایی طی کنند با افتتاح مکانی به این کار اقدام می کنند.
بسیاری از افرادی که به آنها مراجعه می کنند دلیل خود را هزینه مناسب تزریق ژل اینگونه از مراکز عنوان می کنند بدون توجه به این نکته که امکان آسیب های جدی با تزریق نادرست ژل و هر گونه پر کننده وجود دارد که باعث می شود هزینه های سنگین ترمیم و درمان های بعدی باعث پشیمانی آنها شود. یک پزشک متخصص می بایست از سواد و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد. می توانید این مهم را از طریق مراجعه کنندگان و میزان رضایت آن ها مطلع شوید.
.

نکات مهم قبل از تزریق ژل

در چند بحث قبلی به چند نکته مهم و اساسی در رابطه با تزریق ژل پرداختیم. اگر تمایل دارید این نوع جراحی زیبایی را به انجام برسانید قبل از انجام آن به چند نکته دیگر توجه نمایید.
نوشیدن آب کافی قبل از تزریق را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
از انجام این کار در سالن های زیبایی و مراکز نامعتبر جدا خودداری کنید.
برای جلوگیری از تشدید کبودی توصیه می کنیم قبل از تزریق ژل از خوردن مسکن هایی مانند ایبوپروفن و آسپیرین خودداری کنید.
تنها براساس قیمت فیلر و ژل به انتخاب آن اقدام نکنید.
.

نکات مهم بعد از تزریق ژل یا فیلر

 • در ابتدا شما باید به یاد داشته باشید که تزریق ژل یک روند ساده است که حتما باید توسط متخصص انجام شود. معمولا قبل از تزریق ژل از بی حس کننده لیدوکائین استفاده می کنند، چرا که تزریق ژل در لب ممکن است با کمی درد همراه باشد. نکته ای که دراین میان باید به یاد داشته باشید این است که در صورتی که به ئلیدوکائین حساسیت دارید این موضوع را حتما به  پزشک خود گوشزد کنید.
 • اگر ژل هیالورنیک تزریق می کنید، می توانید بلافاصله بعد از تزریق نتیجه را ببینید که البته باید در نظر داشته باشید در این صورت برای رسیدن به فرم واقعی و کاهش ورم به دو هفته زمان  نیاز دارید.
 • بعد از تزریق ژل هیالورنیک شما به استراحت نیازی ندارید و به راحتی می توانید کار های خود را انجام دهید و به زندگی روزمره خود ادامه دهید. نکته دیگر در مورد این ژل ها این است که این ژل ها معمولا کبودی ندارند و در صورتی که کبودی در اثر تزریق این ژل ها مشاهده شد، این  کبودی در بین 1 تا 7 روز از بین خواهد رفت.
 • بعد از تزریق ژل در لب ممکن است احساس کنید در لب های شما توده هایی وجود دارد که باعث عدم تقارن لب ها شده است، در این صورت  اصلا به  لب ها دست نزنید و به  آن زمان  بدهید تا بعد از یک یا دو هفته به  طور کلی عدم تقارن از بین برود. در صورتی که مورد ذکر شده ادامه پیدا کرد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

.

نکات مهم کلی در خصوص تزریق ژل یا فیلر

 • از آنجایی که در بازار ایران تقلب زیادی وجود دارد شما باید در نظر داشته باشید که حتما در مورد ژل مورد نظر خود و برند آن تحقیق کنید. از طرفی اگر قصد تزریق ژل دارید، کیفیت و نتیجه را فدای قیمت نکنید، چرا که ژل های بی کیفیت می توانند ضررهای زیادی به شما بزند. این  حق شماست که از نام ژل تزریق شده در لب یا سایر قسمت های صورتتان خبر داشته باشید.
 • در بعضی موارد تزریق ژل بیشتر از یک جلسه طول می کشد، در این صورت  پزشک شما باید ژل مورد نظر را به شما بدهد تا در خانه نگهداری کنید. در این  صورت ژل مورد نظر را در یخچال (نه فریزر) قرار دهید.
 • گاهی این نگرانی وجود دارد که بعد از این که مدت دوام  ژل به پایان رسید، فرم لب ها بهم بخورد. همچنین شما باید به یاد داشته باشید که اگر از ژل های هیالورنیک استفاده کنید در محل تزریق کلاژن نوع 1 تولید می شود که این موضوع باعث می شود که لب های شما بعد از تمام شدن دوام ژل به حالت قبلی بازگردد یا ظاهری بهتر از قبل پیدا کنند.
 • تا هشت ساعت پس از تزریق ژل بهتر است از دست زدن به ناحیه تزریق خودداری کنید. پس از گذشتن این زمان می توانید صورتتان را با آب و صابون بشویید.
 • بعد از کیفیت ژل تزریق شده، مهارت پزشک تزریق کننده بسیار مهم است و شما باید تا زمانی که از کیفیت کار یک پزشک مطمئن نشده اید تزریق ژل را انجام ندهید. بهترین راه برای مشاهده کیفیت کار یک متخصص تزریق ژل، مشاهده ی نمونه کارهای اوست.
 • ژل‌هایی که از جنس هیدروکسی آپاتایت هستند و معروف‌ترین آنها ردیس Radiesse است اصلا برای تزریق در لب مناسب نیستند.
 • در صورتی که در زمان تزریق ژل برای شما مشکلی پیش بیاید، اگر ژل تزریق شده هیالورونیک اسید باشد، درمان آن مشکلی ندارد، ولی ژل های دیگر درمان عوارض را سخت می کنند.

.
منابع:
.https://www.marjanhadad.com
.http://drzamaninia.ir
.https://www.clinichairtransplantation.com