وام مسکن و نکات آن

وام مسکن و نکات آن

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری و یا خرید اوراق حق تقدم، باید در جریان نکات مهم و کلیدی زیر قرار بگیرند.

.

• استفاده هم‌زمان از وام جعاله

متقاضیان وام مسکن چه از طریق خرید اوراق حق تقدم و چه از طریق سرمایه‌گذاری در  صندوق مسکن یکم تسهیلات مسکن دریافت می‌کنند، می‌توانند به‌صورت همزمان از وام جعاله تعمیرات نیز بهره‌مند شوند. برای دریافت وام جعاله نیز باید اوراق تهیه کرد و مبلغ این وام تا پایان سال جاری، ۲۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد است که زمان بازپرداخت اقساط آن‌ که ماهانه حدود ۵۰۵ هزار تومان خواهد بود، ۵ ساله است.

.

• پرداخت اقساط به سه روش

افرادی که از طریق خرید اوراق حق تقدم موفق به دریافت تسهیلات مسکن می‌شوند، می‌توانند اقساط تسهیلات خود را به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای پرداخت کنند.

در روش ساده شما می‌توانید یک مبلغ ثابت را در طول مدت بازپرداخت اقساط بپردازید که رقم قسط اول با رقم قسط آخر کاملاً برابر است. در روش پلکانی سالانه و یا دوره‌ای اقساط از مبلغ کم شروع می‌شود و سال‌به‌سال (سالانه) و یا ۴ سال به ۴ سال (دوره‌ای) افزایش پیدا می‌کند که قسط‌های اول بسیار سبک است و با افزایش زمان این اقساط افزایش پیدا می‌کند.

.

• دریافت وام ساخت با اوراق حق تقدم

اوراق حق تقدم خریداری‌شده را می‌توان برای دریافت تسهیلات مشارکت ساخت مسکن نیز استفاده کرد. سازنده باید برای دریافت این تسهیلات، حساب‌جاری به نام خود در بانک افتتاح کند و بانک سهم خود را از شراکت (به‌صورت نقدی) طبق ضوابط و مقررات به این حساب واریز می‌کند. در انتهای قرارداد، بانک سهم خود را به شریک فروخته و او باید برای تسویه نقدی و یا تقسیط سهم‌الشراکه بانک (در صورت موافقت بانک) مراجعه کند.

رقم تسهیلات ساخت مسکن برای ساخت‌وسازهای سنتی، صنعتی و ساخت مسکن با تکیه بر فناوری‌های جدید ساختمانی در شهر تهران به ترتیب ۱۱۰، ۱۳۰ و ۱۵۰ میلیون تومان است و در سایر شهرها این تسهیلات بین ۹۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

.

• رابطه میزان تسهیلات با سن بنا

پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از محل سپرده‌گذاری حداقل یک‌ساله، برای آپارتمان‌های نوساز تا حداکثر ۱۵ ساله قابل پرداخت است و چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال گذشته باشد سقف وام اوراق بانک مسکن ۳۵ میلیون تومان است.

برای دریافت سقف تسهیلات از طریق خرید اوراق حق‌تقدم شرط سنی ۲۰ ساله تعیین‌شده است و آپارتمان‌های ۲۰ تا ۲۹ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه می‌توانند از وام اوراق تا سقف ۳۵ میلیون تومان استفاده کنند.

وام مسکن و نکات آن

• تکمیل امتیاز با خرید اوراق حق تقدم

اگر امتیاز مسکن یکم فردی به حدنصاب نرسیده باشد می‌تواند کمبود امتیاز خود را از طریق خرید اوراق جبران کند. در این حالت سقف وام نباید از سقف وام اوراق (۶۰ میلیون در تهران، ۵۰ میلیون در شهرهای بزرگ و ۴۰ میلیون در سایر شهرها) بیشتر شود

امتیاز تسهیلات مسکن به ازای هر شش ماه یک برابر متوسط موجودی حساب محاسبه می‌شود و روش محاسبه امتیاز تسهیلاتی بدین ترتیب است که متوسط موجودی حساب به ازای کمترین مانده در طی روز در نظر گرفته خواهد شد .

.

 •تسهیلات زوجین با خرید اوراق یک‌نفره

اگر زوجین قصد اخذ وام همزمان برای خرید خانه را داشته باشند و یکی از آن دو نفر دارای سپرده مسکن یکم باشد، نفر دیگر می‌تواند از محل اوراق وام خود را تأمین کند. در این حالت سقف وام در تهران ۱۳۰ میلیون (۸۰ مسکن یکم +۵۰ اوراق) در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون (۶۰ مسکن یکم + ۴۰ اوراق) و سایر شهرها ۷۰ میلیون (۴۰ مسکن یکم+۳۰ اوراق) است

.

• نحوه خرید و قیمت روز اوراق حق تقدم

متقاضیان استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توانند این اوراق را از طریق شرکت‌های کارگزاری فرا بورس و یا شعب بانک مسکن خریداری کنند. قیمت خرید و فروش هر سهم پنج میلیون تومانی اوراق حق تقدم با توجه به قیمت پایه روز قبل توسط فرا بورس تعیین و اعلام می‌شود. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد قیمت اوراق بانک مسکن می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری فرا بورس مراجعه و یا از طریق بخش قیمت اوراق تسهیلات مسکن کسب اطلاع کنید.

.

• خرید و فروش اوراق حق تقدم

اوراق موجود در بانک مسکن از تخصیص به سپرده‌گذاران حساب ممتاز به دست می‌آید که این سپرده‌گذاران، اوراق خودشان را جهت فروش به کارگزاری بانک مسکن ارائه می‌کنند و متقاضی دریافت تسهیلات با اوراق حق تقدم این اوراق را خریداری و بدون نوبت تسهیلات مسکن را دریافت می‌کند. در واقع پول ناشی از خریداری اوراق که وام‌ گیرنده پرداخت می‌کند به‌ حساب دارنده حساب ممتاز (اوراق) واریز خواهد شد و بانک مسکن یا کارگزاری نقش واسطه بین عرضه‌ کننده و تقاضا کننده را دارد

.

• نحوه فروش و یا پس دادن اوراق خریداری‌شده

متقاضی دریافت تسهیلات مسکن در صورتی‌ که پس از خرید اوراق از دریافت وام منصرف شود و قصد فروش و یا بازپس‌گیری پول خود را داشته باشد، امکان فروش اوراق خریداری‌شده و بازگشت پول تا ۴ ماه وجود نخواهد داشت و بعد از گذشت زمان تعیین‌شده می‌تواند اقدام کند.

.

• مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن

اخذ مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن در زمان تعویض وثیقه و یا هنگام انتقال مانده بدهی، از محل اوراق به‌شرط رعایت سقف‌های ۶۰ میلیون تومانی در تهران، ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومانی در سایر مناطق شهری امکان‌پذیر است

.
منابع:
.https://www.pelakyek.ir

وام مسکن و نکات آن
top