راهنمای اسپری روزانه ضد تعریق

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

به طور کلی دو نوع اسپری در بازار موجود هستند دئودورانت و اسپری های ضد تعریق.
ضد تعریق اندکی با دئودورانت متفاوت است اما به همان اندازه می­ تواند خوشبوکننده باشد چرا که میزان تعریق بدن شما را کنترل می ­کند و همچنین با داشتن رایحه های معطر باعث خوشبوتر شدن بدن شما می ­گردد. در واقع دئودورانت و ضد تعریق مانند یک لایه بر روی پوست شما قرار گرفته و با داشتن رایحه مطبوع بوی بد بدن شما را مخفی کرده و باعث می­ شود شما و یا دیگران دیرتر متوجه بوی نامطبوع شوید.
غدد تعریق در همه جای بدن وجود دارد و شما نیز می ­توانید از ضد تعریق ها در تمامی سطوح بدن استفاده کنید. اما افرادی که تعریق بیش از حد دارند بهتر است با مشورت پزشک ضد تعریق های درمانی را جایگزین ضد تعریق های معمولی کنند.
 

تفاوت اسپری ضد تعریق و اسپری خوشبوکننده

شناسایی انواع محصولات ضد تعریق به انتخاب و خرید هر یک کمک بسیاری می‌کند. مهم‌ترین نکته در خرید اسپری ضد تعریق تشخیص تفاوت آن از اسپری خوشبوکننده بدن است. تفاوت مهم این دو محصول که در هنگام خرید بایستی به آن توجه داشت، تفاوت عملکرد به دلیل نوع فرمولاسیون تشکیل دهنده آن‌ها است. در ترکیبات سازنده اسپری‌های خوشبو کننده بدن از مواد ضد تعریق استفاده نشده و این موضوع سبب شده تا این محصول تنها موجب خوشبو شدن بدن شده و عمل جلوگیری از تعرق را انجام ندهد، در حالی که در اسپری‌های ضد تعریق از موادی مانند آلومینیوم هیدروکسید استفاده شده که از تعرق بدن جلوگیری کرده و موجب بسته شدن این منافذ خواهد شد. اسپری‌های خوشبو کننده بدن کارکردی مشابه به عطر و ادکلن داشته و در تاثیری در کنترل عرق بدن ندارند اما اسپری‌های ضد تعریق علاوه برو ایجاد بوی خوش بر روی بدن تعرق افراد را نیز کمتر خواهد کرد.
 
 

نحوه استفاده صحیح از اسپری ضد تعریق

یکی از راهکارهای مهم برای بهتر نتیجه گرفتن در استفاده از اسپری‌های ضد تعریق، چگونگی استفاده از آن‌ها است. این چگونگی شامل محل و زمان استفاده از اسپری بوده که در ادامه نحوه صحیح آن را شرح خواهیم داد.  بهترین زمان مصرف اسپری‌های ضد تعریق بلافاصله پس از استحمام و قبل از خشک شدن بدن است. رطوبت موجود بر روی پوست بدن پس از حمام کردن همراه با موارد داخل اسپری جذب بدن شده و ساعات بیشتری خاصیت ضد تعریق بودن خود را حفظ می‌کند؛ این راهکار برای افرادی که میزان تعرق بیشتری نسبت به دیگران دارند مناسب‌تر است. همچنین می‌توان در صورتی که تعرق بسیاری ندارید قبل از خروج از منزل و یا انجام فغالیت‌های بدنی سنگین که منجر به تحریک غدد عرقی می‌شود از اسپری استفاده کرد. قسمتی از بدن که معمولا اسپری ضد تعریق بر روی آن اعمال می‌شود نواحی زیر بغل است. برای گرفتن نتیجه بهتر در کنترل تعرق به خصوص در آقایان بهتر است سایر نواحی مانند سینه و گردن و نواحی پشت بدن را نیز با استفاده از اسپری در برابر تعریق زیاد مصون نگه داشت. توجه داشته باشید میزان پاشش اسپری نباید بسیار زیاد باشد زیرا که به مرور زمان موجب سیاه شدن و خشک شدن پوست آن ناحیه می‌شود.
 

روش تشخیص اسپری ضد تعریق مناسب

برای خرید اسپری ضد تعریق مناسب بهتر است تعدادی نکته در این رابطه را رعایت کنید. نکته اول خرید محصولی با کیفیت و شناخته شده از فروشگاهی معتبر است. با خرید از فروشگاه ایرانوس می‌توانید اسپری ضد تعریقی با کیفیت و اصل را خریداری کرده و از تاثیر آن بر روی بدن خود اطمینان داشته باشد.  نکته دوم برای تشخیص اسپری مناسب توجه به ترکیبات سازنده محصول و مشخصات آن است. بهتر است اسپری خریداری شده شامل ترکیباتی مانند  نمک های آلومینیوم باشد تا علاوه بر کنترل تعرق، باعث بروز حساسیت نیز در افراد نشود، وجود موادی مانند پارابن و الکل در ترکیبات تشکیل دهنده اسپری چندان مطلوب نبوده و ممکن است بر اثر استفاده از چنین محصولی پوست دچار خشکی و التهاب بیش از حد شود. مشخصات درج شده بر روی اسپری نیز اهمیت بسیاری دارند، یکی از مشخصات مهم اسپری ضد تعریق مقدار تاثیرگذاری آن بر روی تعرق بر اساس ساعت است. بسیاری از اسپری‌ها در مدت 24 ساعت تاثیر خود را حفظ کرده و تعدادی از آن‌ها تا 72 ساعت نیز حتی تاثیر خود بر روی بدن خواهند گذاشت، بنابراین توجه به این موضوع نیز در خرید اسپری ضد تعریق اهمیت دارد.

نحوه استفاده

اسپري‌هاي ضدعرق براي پيشگيري از تعريق توليد شده‌اند نه براي جلوگيري از عرق کردن لباس‌ها! به‌همين‌‌دليل اگر مي‌خواهيد نتيجه مطلوبي از عملکرد اين محصولات بگيريد، بايد آنها را مستقيم روي پوست بدنتان اسپري کنيد زيرا آغشته کردن لباس به اسپري‌هاي ضدعرق، تاثيري در پيشگيري از عرق کردن يا حتي پيشگيري از بدبو شدن ناحيه زير بغل ندارد. البته مي‌توانيد اسپري‌هاي خوشبوکننده را مستقيم روي پوستتان نزنيد و آنها روي لباستان اسپري کنيد اما برخي از اين اسپري‌ها، حاوي ترکيب‌هايي هستند که تماس مستقيم آنها با پارچه لباس، باعث ايجاد لکه روي آن مي‌شود. بهتر است اين را هم بدانيد که قبل از استفاده از انواع خوشبوکننده يا ضدعرق اسپري‌ها،‌ پوست بدنتان بايد کاملا خشک و تميز باشد.
 

بهترين زمان استفاده

بهترين زمان استفاده از اسپري‌هاي ضدعرق براي افرادي که زياد عرق مي‌کنند، وقتي است که از حمام خارج شده‌اند و بدنشان کاملا تميز است و هنوز عرق نکرده اما افرادي که زياد عرق نمي‌کنند و عرقشان هم بدبو نيست، بلافاصله پس از حمام کردن نيازي به استفاده از اسپري ندارند. آنها مي‌توانند قبل از خروج از منزل، کمي اسپري خوشبوکننده بزنند تا هم خودشان و هم لباس‌هايشان بوي ملايم و مطلوبي بگيرد. حواستان باشد اگر زياد عرق مي‌کنيد و عرقتان هم بدبو است، به‌هيچ‌وجه بعد از اينكه عرق کرديد و بدنتان بو گرفت، از اسپري‌هاي ضدعرق يا خوشبوکننده استفاده نکنيد. اين کار نه‌تنها بوي عرق را از بين نمي‌برد، بلکه باعث تند و بدبوتر شدن بدنتان هم مي‌شود. اگر عرق کرده‌ايد و وقت استحمام هم نداريد، ابتدا عرق زير بغل خود را با يک دستمال کاغذي مرطوب پاک کنيد، سپس پوستتان را با دستمال ديگري خشک کنيد و بعد از آن، کمي اسپري ضدعرق بزنيد. اسپري‌هاي ضدعرق، حاوي مواد خوشبوکننده هم هستند و نيازي به استفاده جداگانه از اسپري‌هاي خوشبوکننده براي کساني که از ضدعرق‌ها استفاده مي‌کنند، نيست. يک نکته ديگر اينکه بدن ما در طول خواب شبانه، فعاليت خاصي ندارد و به‌همين دليل هم عرق چنداني نمي‌کند بنابراين بهتر است حتي در صورت استحمام شبانه، کمي به پوستتان استراحت بدهيد و آن را پيش از خواب آغشته به انواع مام و اسپري نکنيد. مي‌توانيد مام‌ها و اسپري‌هاي ضدعرق را بلافاصله پس از بيدار شدن از خواب، استفاده کنيد.

 
موارد منع مصرف‌

هرچند استفاده از اسپري‌هاي ضدعرق و خوشبوکننده بدن براي تمام افراد در گروه‌‌هاي سني و جنسي مختلف مجاز است، اما محدوديت‌هايي هم در استفاده از اين محصولات براي برخي از افراد وجود دارد. مثلا اگر اولين مرتبه پس از استفاده از يک نوع اسپري خاص، دچار خارش پوستي شديد، بايد بدانيد که به ترکيب‌هاي موجود در آن محصول خاص، حساسيت داريد و بايد دور مصرف آن را خط بکشيد. استفاده مداوم از اسپري‌هايي که باعث خارش زير بغل مي‌شوند هم مي‌تواند به مرور زمان پوست اين ناحيه را تيره‌تر کند زيرا خاراندن مکرر پوست، باعث افزايش فعاليت رنگدانه‌هاي پوستي و در نتيجه، تيره‌تر شدن رنگ آن مي‌شود. احتمال ايجاد حساسيت در اثر استفاده از اسپري‌هاي ضدعرق در افرادي که مبتلا به اگزما هستند هم بيشتر است. به کساني هم که پوست زير بغل خود را در اثر اصلاح با تيغ بريده‌اند، توصيه مي‌شود براي پيشگيري از سوزش زخم‌ها و ايجاد حساسيت در اين ناحيه، تا مدتي سراغ اسپري‌هاي ضدعرق حاوي الکل نروند و از انواع بدون الکل آنها استفاده کنند. افراد مبتلا به آسم و آلرژي يا بيماري‌هاي تنفسي هم نبايد از انواع خوشبوکننده‌ها و ضدعرق‌هايي که به‌صورت اسپري در بازار موجود هستند، براي کاهش تعريق استفاده كنند زيرا احتمال استنشاق ذرات و ترکيب‌هاي موجود در اسپري‌ها هنگام استفاده از آنها وجود دارد و ممكن است آسم و آلرژي را تشديد كند.
.
منابع:
.https://www.alef.ir
.https://blog.poostkala.com