معیارهای انتخاب یک رستوران بین راهی خوب

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

 یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خوردن غذا در سفر به خصوص در دوران شیوع کرونا، انتخاب رستوران مناسب است، رستورانی که در کنار نظافت و رعایت مسائل بهداشتی از مواد اولیه باکیفیت نیز استفاده کند. بی‌شک تشخیص کیفیت غذا و میزان رعایت بهداشت رستوران‌های بین راهی و همچنین انتخاب تمیزترین رستوران بین راهی به راحتی امکان‌پذیر نیست. تمیز بودن و نظافت فضای غذاخوری، بهداشت، نحوه سرویس‌دهی، برخورد کارکنان و در نهایت تمیز بودن وسایل مورد نیاز برای پخت و سرو غذا از جمله معیارهایی است که برای شناسایی خوب یا بد بودن رستوران های بین راهی باید در نظر گرفت.

 

۱. جمعیت را دنبال کنید!

یکی از معیارهایی که به ما در انتخاب رستوران بین راهی خوب کمک می‌کند شلوغ بودن رستوران است اگرچه شلوغ بودن همیشه به معنای ارائه کیفیت غذای خوب توسط یک رستوران نیست اما در برخی موارد تابع جمع بودن می‌تواند به نفع شما باشد. حداقل مزیتی که با پیروی از جمعیت در رستوران‌های بین راهی نصیبتان خواهد شد این است که در یک رستوران بین راهی شلوغ، غذاها با سرعت بیشتری مصرف‌شده و احتمال وجود غذای مانده در این رستوران‌ها کمتر است. رانندگان کامیون که به علت اقتضای شغلی اکثراً در جاده‌ها حضور دارند به کیفیت غذا بسیار اهمیت می‌دهند، بنابراین مصطلح شده رستوران بین راهی که در مقابل آن کامیون پارک شده است می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اما در مورد رستورانی که در مقابل آن‌ اتوبوس‌ پارک شده و مشتریانش بیشتر از مسافران اتوبوس‌ هستند این قضیه صدق نمی‌کند؛ چراکه توقف اتوبوس‌های مسافربری در مراکز تفریحی و رفاهی بین راه تابع قرارداد بین رانندگان و مسئولان آن مراکز است. گاها قراردادها به طرفیت تعاونی مسافربری بسته می‌شود که رانندگان را ملزم به توقف در آن رستوران خاص می‌نماید. در این دست رستوران‌ها معمولاً غذایی که به رانندگان اتوبوس و شاگردانشان می‌دهند متفاوت با غذایی است که برای دیگر مشتریان آماده و سرو می‌شود.

۲. رتبه‌بندی بهداشت غذایی!

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب یک رستوران بین راهی باید به آن توجه کرد معیارهای بهداشتی رستوران است. نوع پوشش و میزان آراستگی و تمیزی لباس‌های خدمتکاران یکی از معیارهای سنجش بهداشت است. خدمتکاران باید لباسی تمیز و موهای مرتب‌شده و ناخن‌های کوتاه داشته باشند. دومین معیار سنجش بهداشت توجه به وسایل پذیرایی و ظروف رستوران بین راهی است، قبل از سرو غذا از لک نداشتن و تمیز بودن ظروف مطمئن شوید. رستوران بین راهی که حشرات موذی، موش، گربه و سگ در نزدیکی آن‌ها مشاهده شود ازنظر بهداشتی در جایگاه مناسبی قرار ندارد. تمیز بودن سرویس‌های بهداشتی نیز یکی دیگر از مواردی است که در رتبه‌بندی نظافت رستوران باید به آن توجه کرد. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما برای انتخاب یک رستوران بین راهی مؤثر باشد توجه به کارت بهداشت رستوران است، با مطالعه این کارت از رتبه‌ای که بازرس بهداشت به رستوران داده است مطلع خواهید شد. بهتر است هنگام ورود به رستوران به کارت بهداشت کارگران که روی دیوار نصب‌شده توجه کرده تا از میزان نظارت سازمان بهداشت بر آن مکان اطمینان یابید.

۳. بررسی مشتریان!

با نگاهی به مشتریان رستوران به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید که یک رستوران بین راهی مورد تأیید محلی‌های منطقه است یا خیر. برای بررسی اینکه مشتریان یک رستوران، محلی هستند یا مسافر کافی است نگاهی به پوششان داشته باشید، رستورانی که مملو از مردم محلی منطقه باشد بهترین انتخاب خواهد بود زیرا افراد محلی به رستورانی که غذای بی‌کیفیت و گران ارائه دهد برنمی‌گردند. اگر نتوانستید مشتریان محلی را از غیر محلی تشخیص دهید نکته‌ دیگری که با دیدن مشتریان می‌توانید به خوب بودن رستوران پی ببرید شاد بودن افراد داخل رستوران است. اگرچه فهمیدن این موضوع کمی دشوار به نظر می‌رسد اما به نظر می‌رسد رستورانی که اغلب مردم در آن می‌خندند و صحبت می‌کنند، رستوران خوبی است. در این رستوران‌ها ممکن است افرادی را ببینید که در حال گفتگوی یک بحث کاری هستند و یا برای برگزاری مراسم تولد آماده می‌شوند.

۴. قیمت غذای رستوران بین راهی

قیمت می‌تواند یک قاضی خوب برای انتخاب رستوران بین راهی باشد اما شما نیاز دارید تا قیمت چندین رستوران را موردبررسی قرار دهید. امروزه تفاوت زیادی بین قیمت غذای رستوران‌های بین‌راهی با قیمت غذای رستوران‌های داخل شهر وجود ندارد اما بهتر است به دنبال ارزان‌ترین قیمت نباشید زیرا احتمالاً غذایی بی‌کیفیت و ضعیف نصیبتان خواهد شد. از طرفی قیمت بالای غذاها در رستوران بین راهی دلیل بر کیفیت آن‌ها نیست اما اگر قیمت بسیار پایین بود باید به کیفیت غذا کمی مشکوک شد. اگر وارد رستورانی شده‌اید که قیمت غذای آن متناسب با منو و فضای رستوران است این می‌تواند نشانه‌ خوبی باشد که توانسته‌اید یک مکان مناسب برای غذا خوردن را پیدا کنید. درمجموع می‌توان گفت رستورانی مناسب است که قیمت غذای آن منطقی بوده و ازنظر کیفیت نیز معقول باشد.

۵. به دکوراسیون توجه کنید!

یک رستوران بین راهی خوب باید فضایی آرام با نور کافی داشته باشد، فضا نباید آن‌قدر کوچک باشد که میزها به هم بچسبند چراکه آرامش مشتریان هنگام صرف غذا به هم می‌خورد. در رستوران باید یک سیستم تهویه‌ مناسب وجود داشته باشد که بوی انواع غذاهایی که طبخ می‌شود در سالن پخش نشود. بهتر است از میزهای شیشه‌ای برای دکور استفاده کرد چرا که تمیز کردن میزهای پلاستیکی از آلودگی‌ها سخت‌تر است. ثابت‌شده در رستوران‌هایی که آشپزخانه قابل‌رؤیت است و مشتری می‌تواند مراحل آماده شدن غذا را مشاهده کند خدمتکاران رستوران بیشتر به نکات بهداشتی توجه می‌کنند.

۶. حضور مدیریت در کنار کارکنان رستوران

یکی دیگر از معیارهایی که در انتخاب رستوران بین راهی خوب باید به آن توجه کرد حضور مدیریت رستوران است. حضور مدیریت در محلی که مشتریان مشغول سرو غذایشان هستند و پرس‌وجو درباره‌ اینکه آیا از کیفیت و کمیت غذا راضی هستند یکی از نشانه‌های احترام به مشتری است. کارکنان باید در کمال احترام از مشتری سفارش بگیرند و به درخواست‌ها و شکایاتشان رسیدگی کنند. هنگامی‌که غذای جدیدی به منوی رستوران اضافه می‌شود و مشتری با آن آشنایی ندارد، یا باید در کنار اسم غذا مواد اولیه‌ آن نوشته شود یا پیشخدمت با داشتن دانش کافی توضیحاتی در خصوص آن غذا به مشتری ارائه دهد.

۷. نزدیک بودن به جاده اصلی

از آخرین نکاتی که در انتخاب یک رستوران بین راهی باید به آن توجه کرد نزدیک بودن آن به جاده‌ اصلی است. هرچه رستوران بین راهی به جاده‌ اصلی نزدیک‌تر باشد نظارت بر آن بیشتر بوده و به دلیل رفت‌وآمد زیاد غذاهای آن‌ها سریع‌تر مصرف می‌شود و امکان وجود غذای مانده کمتر است. در رستوران‌های دور از جاده ‌یا به‌اصطلاح عامیانه رستوران‌های پرت، ممکن است نکات بهداشتی رعایت نشود. درصورتی‌که در سفر قصد صرف غذا در یک رستوران بین راهی و در کنار روردخانه خروشان را دارید بهتر است با نکات انتخاب یک رستوران بین راهی خوب آشنا شده و از آن برای تشخیص یک مکان مناسب برای صرف غذا استفاده کنید. مسمومیت حاصل از خوردن غذای ناسالم علاوه بر مشکلات ناشی از بیماری، سفر و خاطرات آن را به یک تجربه تلخ مبدل کرده و به از دست رفتن زمان و هزینه شما منجر خواهد شد.

بهداشت معضل اکثر رستوران های بین راهی

به دلیل تعدد رستوران های بین راهی و در برخی مواقع در دید نبودن آن‌ها، مأمورین بهداشت کمتر فرصت می‌کنند بر فعالیت آن‌ها نظارت داشته باشند. از این‌ رو در این رستوران‌ها همواره باید در انتخاب نوع غذا دقت کافی داشته باشید تا با مشکلاتی همچون مسمومیت غذایی و سایر مشکلات بهداشتی روبه‌رو نشوید. از آنجایی‌که رعایت بهداشت و صرف غذا در سفر چالشی است که همه‌ مسافران با آن روبه‌رو هستند لذا بر آن شدیم تا نکاتی را در خصوص انتخاب نوع غذا در رستوران های بین راهی یادآور شویم.

ترکیبات ناشناخته ساندویچ‌ها عامل اصلی مسمومیت در رستوران های بین راهی

در رستوران های بین راهی خوردن غذاهایی که ترکیبات نامشخصی دارند، عاقلانه نیست. مواد تشکیل‌دهنده غذاهایی مانند کتلت، همبرگر و امثال آن‌ها یکسان نیست، از آن گذشته این قبیل غذاها حرارت کافی نمی‌بینند و ممکن است عاملی برای انتقال بیماری‌های مختلف باشند. جدا از تمام موارد نام‌برده شده، گاهی برای بهتر کردن طعم برخی ساندویچ‌ها چون فلافل، حجم ادویه مصرفی را بیشتر می‌کنند تا بوی نامطبوع غذا و ماندگی آن مشخص نشود. باید در قبال آن‌ها هشیار بود و به‌ طور کلی در سفارش ساندویچ‌ها، همبرگرها و غذاهای سرخ‌کردنی مراعات کرد. سس‌ها، زود آلوده و فاسد می‌شوند و روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی نیز بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند به‌ طوری‌ که گاهی کاملاً سوخته و سیاه می‌شوند. همه‌ این‌ها از اصلی‌ترین دلایلی هستند که احتمال مسمومیت غذایی در رستوران های بین راهی را افزایش می‌دهند.

در انتخاب غذاهای آبکی و خورشتی دقت کنید

در رستوران های بین راهی غذاهای آبکی چون انواع سوپ‌ها و خورشت‌ها را با احتیاط سفارش دهید! چنین غذاهایی حتی اگر بارها هم گرم شوند تغییر محسوسی در ظاهر آن‌ها ایجاد نمی‌شود، به همین دلیل تشخیص خورشت مانده و فاسد از نوع سالم و تازه آن سخت خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد، خورشتی که قبلاً برای مشتری سرو شده مجدداً گرم و برای مشتری بعدی استفاده شود! به همین منظور انتخاب تمیزترین رستوران تهران که به تازه بودن غذاهای خود اهمیت می‌دهد از ضروریات است.

در هر رستوران بین راهی‌ سالاد سفارش ندهید!

انواع سالادها چون سالاد الویه، در ترکیبات خود مواد خامی دارند که ممکن است در معرض انواع آلودگی‌های محیطی، میکروب‌ها و انگل‌ها قرار بگیرند. از آنجایی‌ که هیچ نظارتی هم بر روند تهیه سالاد الویه و امثال آن در رستوران های بین راهی وجود ندارد به همین دلیل مشخص نیست که مواد اولیه، تمیز و گندزدایی‌ شده‌اند یا خیر! گذشته از تمام این‌ها همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، سس خیلی زود فاسد و آلوده می‌شود، همین دلیل روشنی است تا در سفارش این دست غذاها در رستوران های بین راهی احتیاط شود.

بسته بندی مناسب موجب حفظ سلامتی غذا می‌شود

شاید وقتی صحبت از غذاهای سالم می‌شود بسته بندی به نکته‌ایی مهم تبدیل می‌شود؛ در غیر این صورت نمی‌توان از رعایت بهداشت در شست و شوی آن‌ها اطمینان حاصل کرد. همچنین لازم است رستوران‌ها در زمان ارسال غذاهای خود برچسب sanitized را داشته باشند تا کسانی که می‌خواهند غذای خود را به صورت بیرون بر سفارش دهند از رعایت تمامی نکات بهداشتی با اطمینان خاطر داشته باشند. در کنار تمام مواردی که برای انتخاب یک غذای سالم‌تر در رستوران های بین راهی گفته شد، بهتر است معیارهایی را برای انتخاب یک رستوران بین‌راهی خوب در نظر بگیریم:

رستوران‌های شلوغ

این که از روی شلوغی یک رستوران میزان کیفیت غذای آن قضاوت شود، درست نیست اما واقعیت ماجرا این است که رستوران‌های شلوغ مواد غذایی مانده ندارند زیرا در چنین مکان‌هایی غذا زودتر مصرف‌شده و مواد خوراکی مانده و فاسد نمی‌شود. نکته‌ مهم دیگری که در کنار این مورد باید عنوان شود این است که اکثر رانندگان اتوبوس در قبال اینکه مسافران را برای صرف غذا به یک سری رستوران‌های سر راهی می‌برند، خدماتی را دریافت می‌کنند که تنها به نفع خودشان است؛ بنابراین نمی‌توان دل‌خوش به این بود که غذای سالمی نصیب مسافر می‌شود. در عوض راننده‌های کامیون همیشه در سفر هستند و کمتر ریسک خوردن غذاهای ناسالم را به جان می‌خرند، به همین دلیل رستوران های بین راهی که در مقابل آن‌ها کامیون بیشتری توقف کرده، شاید بهداشت بالاتری داشته باشند!

کارت و گواهینامه بهداشت و سلامت

تمامی رستوران‌ها باید گواهینامه بهداشت رستوران و کارکنان داشته باشند که به‌ طور معمول روی دیوار نصب می‌شود. برخی از کارگران رستوران های بین راهی، کارت بهداشت ندارند و این به معنای عدم نظارت کافی روی رستوران است؛ در این‌ بین مشتری باید هوشیار باشد و قبل از سفارش غذا تمامی این موارد را چک کند.

قیمت بالا، کیفیت پایین در برخی رستوران های بین راهی

در رستوران های بین راهی این ضرب‌المثل معروف را که هر ارزانی بی‌علت و هر گرانی بی‌حکمت نیست، دور بریزید. وقتی پای غذا خوردن، آن‌ هم در رستوران های بین راهی در میان باشد؛ قیمت بالای غذا هیچ‌گاه معرف کیفیت مطلوب و بالای آن نیست. مدیران این رستوران‌ها خیلی خوب می‌دانند؛ بیشتر مشتریان بعد از ساعت‌ها رانندگی به آنجا مراجعه می‌کنند و طبیعی است که انتخاب‌های متعددی ندارند، بنا بر همین تفکر گاهی قیمت غذا را بالاتر از هزینه‌ واقعی آن اعلام می‌کنند. البته گاهی هم ممکن است برخی از آن ور بوم افتاده و قیمت غذا را بیشتر از حد معمول پایین بیاورند که در این صورت بیشتر باید در مورد کیفیت غذا وسواس به خرج داد!

بهداشت محیط، مهم‌ترین رکن در انتخاب رستوران های بین راهی

به‌ عنوان تیر آخر و پس از بررسی تمام جوانب، نوبت به بهداشت محیط و ظروف مورد استفاده در رستوران می‌رسد. دسترسی درست به آب‌لوله‌کشی بیشتر رستوران های بین راهی ندارند و ظرف‌های خود را با چشمه، منبع‌های آب و چاه می‌شویند، آلوده بودن این آب‌ها، زمینه‌ساز بیماری‌های گوارشی بسیاری خواهد شد. برخی از آن‌ها آب نوشیدنی که روی میز قرار می‌دهند را هم از همین طریق تأمین می‌کنند! به همین دلیل یا باید آب جوشیده‌ سرد شده به همراه داشت یا از آب‌معدنی‌های بسته‌بندی‌شده استفاده کرد. از مهم‌ترین قسمت‌های هر رستورانی، دستشویی آن بوده که تمیز بودن سرویس و عدم قرار گرفتن آن در وسط رستوران، مسئله‌ بسیار مهمی است. وجود سرویس بهداشتی مجزا برای خانم‌ها و آقایان، استفاده از مایع دستشویی به‌ جای استفاده از صابون‌های جامد از دیگر مواردی بوده که رعایت آن در یک رستوران الزامی است.

لباس کارکنان، مهم‌ترین نکته در بهداشت محیط رستوران

نکته‌ دیگری که در مقوله‌ بهداشت محیط اهمیت زیادی دارد و موجب می‌شود رستورانی لقب تمیزترین رستوران بین راهی را بگیرد، لباس کارکنان است! چراکه این مورد نشان‌دهنده‌ میزان بهداشت کل محیط است. لباس‌های روشن و تمیز، بدون وجود لکه‌های چربی و غذا از نکاتی است که نشان می‌دهد، رستوران بین‌راهی مذکور به مسائل بهداشتی توجه می‌کند. رستوران های بین راهی خوب لباس‌های کارگران و پیش‌خدمت را از لباس سرآشپز و کسانی که مسئول طبخ غذا هستند؛ متمایز می‌کند و تمام آشپزان باید کلاه و دستکش مخصوص داشته باشند. . منابع: .https://fa.alkawthartv.com .https://orkidehrestaurant.com

معیارهای انتخاب یک رستوران بین راهی خوب
top