اشتباهات رایج در محیط کار

اشتباهات رایج در محیط کار

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

اگر کارمند هستید؛ اگر یک کارمند دارای بهره وری بالا هستید و حتی اگر یک کارمند مورد اعتماد کارفرما و همکارانتان هستید اشتباهاتی ممکن است امنیت شغلی شما را به خطر بیندازد. همچنین این اشتباهات می‌تواند در شخصیت فردی و کاری شما اثرات منفی داشته باشد. در اینجا ۷ مورد از بزرگترین اشتباهاتی که می‌تواند یک چهره منفور از شما در محیط کار بسازد را بررسی می‌کنیم:

.

1- وعده پوچ دادن:

وقتی به همکارانتان وعده انجام کاری را دادید، آنها انتظار دارند که آن کار انجام شود. اگر وعده شما عمل نشود، هرچقدر هم که توجیه قابل قبولی برای آن داشته باشید، وجهه کاری شما خدشه‌دار می‌شود. بی‌جهت به آنها وعده انجام سریع و بی‌نقص کارهای بزرگ را ندهید چون حتی اگر با تاخیر کمی هم آن کار را عملی کنید باز هم از نظر آنان شما کارتان را درست انجام نداده‌اید! بنابراین بی‌جهت خود را تحت فشار نگذارید.

.

2- از کوره در رفتن:

وقتی کسی عصبانی می‌شود و یک واکنش احساسی در محیط کار نشان می‌دهد، تنها به دیگران این پیام را می‌دهد که این شخص از هوش احساسی بالایی برخوردار نیست و در کل شخص با ثبات و قابل اعتمادی نیست. وقتی بر سر کسی داد می‌زنید، حتی اگر فکر می‌کنید حق با شماست و آن شخص کم کاری کرده، واکنش منفی دیگران را به خود جلب می‌کنید.

.

3- چاپلوسی:

رابطه خوب داشتن با مدیر یکی از ملزومات موفقیت است اما این با چاپلوسی کاملا متفاوت است. در رابطه خوب شما به دنبال برآورده کردن منظور و منافع مدیرتان هستید اما در چاپلوسی فرد به دنبال تحت تاثیر قرار دادن احساسات و غرور کارفرما است. این فرآیند معمولا به عنوان یک ابزار غیر اخلاقی برای رقابت با همکاران و از رده خارج کردن آنان شناخته می‌شود. بنابراین واکنش همکاران به این مساله تند و منفی خواهد بود.

.

4- بوی بد بدن یا دهان:

بوی بدن یا دهان شما می‌تواند برای دیگران آزاردهنده باشد و شما به راحتی می‌توانید با آن مقابله کنید. بنابراین اگر بدن یا دهانتان بو بدهد برداشت همکارانتان این است که شما برای آنها احترامی قائل نشده‌اید و خیلی زود شاهد این خواهید بود که پشت سرتان حرف می‌زنند و مسخره‌تان می‌کنند. بنابراین از خوردن غذاهایی که سیر و یا پیاز در آنها به کار رفته در طول هفته اکیدا پرهیز کنید و آنها را برای آخر هفته نگه دارید.

اشتباهات رایج در محیط کار

5- بدگویی:

خیلی اوقات افراد برای اینکه مستقیما با شخصی وارد بحث و جدل نشوند، مشکلات مربوط به آن شخص را با همکاران یا مدیر او مطرح می‌کنند. این رفتار سبب برداشت سوء شخص شده و احساس می‌کند شما می‌خواستید او بد به نظر بیاید. از طرفی همکارانتان هم دیگر نمی‌توانند به شما اعتماد کنند. بنابراین تا جای ممکن مسائل را رو در رو بیان و حل کنید.

.

6- منفی‌گرایی:

وظیفه شما به عنوان یک کارمند این است که کار را برای همکاران و مدیرانتان راحت‌تر کنید نه سخت‌تر. حتی اگر یک روز حالتان خوب نباشد و شروع به غر زدن و منفی‌بافی کنید حس شما به آنها منتقل می‌شود و از نظر آنها شما در فرآیند کار وقفه ایجاد کرده‌اید. نشان دادن نارضایتی از شرایط به نفع موقعیت حرفه‌ای شما نیست.

.

7- پشت سر دیگران حرف زدن:

شاید حرفی که پشت سر کسی می‌زنید هرگز به گوش او نرسد و او را نرنجاند اما بی‌تردید هویت حرفه‌ای شما را بین همکارانتان خدشه‌دار می‌کند. نشان دهید که بیشتر به مسائل کاری خودتان فکر می‌کنید و به دنبال مسائل حاشیه‌ای نیستید.
.
منابع:
.https://derang.ir

اشتباهات رایج در محیط کار
top