خونریزی بینی (کمک‌های اولیه)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

خونریزی بینی ، یکی از مشکلات رایج بین افراد است. این خونریزی ها معمولا با چند اقدام اولیه ساده بند می آیند. خونریزی های بینی ای که بند نمی آیند، باید جدی گرفته شده و سریعا در مورد آنها به پزشک مراجعه شود

انواع خونریزی بینی

در کودکان و جوانان، معمولا خونریزی های بینی صرفا از ناحیه داخلی بینی ایجاد می شود، ولی در افراد میان سال و سالخورده، شروع خونریزی هم ممکن است از ابتدای بینی و هم از اعماق بینی اتفاق بیفتد. خونریزی هایی که از اعماق بینی شروع می شوند، ممکن است به خاطر خشک شدن مویرگ ها و یا فشار خون بالا باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه شود.

سر خود را بالا نگه دارید.

برای کمک به جلوگیری جریان خون، سر خود را بالا بگیرید. شاید لازم باشد زمانی که نشسته اید، سر خود را کمی به جلو خم کرده تا از بلعیدن خون جلوگیری به عمل آورید.

بینی خود را بفشارید.

از انگشت شست و اشاره خود استفاده کرده و بینی خود را فشار دهید. اینکار باعث ایجاد فشار در حفره های بینی شده و جلوی خونریزی را می گیرد. فشردن بینی باید برای مدت 5 تا 10 دقیقه انجام شود. در این زمان می توانید از راه دهان نفس بکشید.

جلوگیری/درمان

زمانی که خونریزی متوقف شد، حداقل برای مدت چهار ساعت به سمت جلو خم نشوید. همچنین در این مدت بینی خود را ندمید و سعی در تمیز کردن آن نکنید.

اگر خونریزی متوقف نشد

اگر خونریزی مجددا شروع شد، بینی خود را با فشار بدمید تا لخته های خون از آن خارج شود. پس از آن با استفاده از یک افرین-دکونژستانت یا نئو-سینفرین _ مانند انواعی که اکسی متازولین دارند _ در بینی خود اسپری کنید.

اخطار

اگر خونریزی بینی بیش از 20 دقیقه ادامه پیدا کرد، و یا اینکه به طور مکرر تکرار شد، به پزشک مراجعه کنید. دکتر ممکن است از یک گاز در بینی شما استفاده کرده، و یا قسمت آسیب دیده را بسوزاند.

.
منابع:
.http://www.5040.ir

کارت ویزیت مجازی آنلاین
آگهی های ثبت شده

کسب و کارها و مشاغل