راهنمای ماساژ رفلکسولوژی

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

ماساژ رفلکسولوژی شامل اصول مشابه طب سوزنی و برخی از انواع ماساژ است. بدن ما توسط کانال‌های انرژی (انرژی چی) طرح ریزی شده است. زمانی که جریان‌های این کانال‌ها به نحوی مسدود شده باشد، ما احساس درد می‌کنیم و به طور کلی ناخوش هستیم. رفلکسولوژیست با اعمال فشار بر روی یک قسمت از این کانال‌ها، یک پیام را به طور کامل در امتداد آن می‌فرستد و باعث آزادسازی دوباره جریان انرژی در بدن می‌شود.

رفلکسولوژی به نوبه خود باعث ایجاد حس تعادل و رفاه شده و سلامتی را با استفاده از پاسخ‌های التیام بخش بدن، دوباره به بدن ما باز می‌گرداند.

به طور کلی، ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب شناسی، یک درمان باستانی است. رفلکسولوژی شامل اعمال فشار به مکان‌های خاص مثلا روی پا، دست و گوش که اعصاب محیطی دارند و به سیستم عصبی مرکزی شما متصل هستند. با ماساژ این مناطق که به سیستم عصبی مرکزی نیرو وارد می‌شود و به از بین بردن درد و کاهش استرس از طریق قدرت ساده‎ی لمس کمک می‌کند.

.

کاربرد

بسیاری از مردم برای انجام ماساژ و کمک به بازگرداندن سلامتی عمومی و ایجاد آرامش و حس خوب به رفلکسولوژیست مراجعه می‌کنند. اما فراموش می‌کنند که رفلکسولوژی تنها برای ایجاد آرامش نیست بلکه یک درمان جامع برای کمک به رفع مشکلات عدیده بدن است. از گرفتگی اعصاب گرفته تا درمان افسردگی.

رفلکسولوژی توسط پزشکان برای درمان شرایط و آسیب‌های مختلف پیشنهاد شده است. آسیب‌هایی که با استفاده از این پدیده قابل درمان‌اند به شرح زیر است:

– کمردرد و فشار ماهیچه‌ها
– آسیب‌های ورزشی
– استرس
– اضطراب و افسردگی
– اختلالات خواب و خوردن
– گردش خون، هوا و انرژی ضعیف
– سندروم روده وخیم
– میگرن
– تنش پیش از قاعدگی
– علائم یائسگی
– مشکلات تنفسی مانند آسم و …

.

فواید

۱- پیشرفت عملکرد عصبی

به مرور که سن ما افزایش می‌یاید و بدن ما رشد می‌کند، عصب‌های بدن ما در بسیاری از قسمت‌های بدن، مانند دست و پا، حساسیت کمتری پیدا می‌کنند. می‌توان گفت در هر جلسه رفلکسولوژی بیش از ۷۰۰۰ عصب مختلف تحریک شده که در نتیجه عملکرد و واکنش‌پذیری آن‌ها افزایش می‌یابد. باز کردن و تمیز کردن مسیرهای عصبی از طریق رفلکسولوژی به بهبود قابلیت و انعطاف مناطق مختلف بدن کمک می‌کند.

 

۲- افزایش سطوح انرژی

ماساژ رفلکسولوژی با هماهنگ کردن عملکرد اندام‌های مختلف و سیستم‌های ماهیچه می‌تواند متابولیسم و فرآیندهای ایجاد انرژیِ درون بدن را افزایش دهد. اگر احساس کوفتگی و خستگی می کنید، یک جلسه رفلکسولوژی می‌تواند برای شما بسیار کارآمد باشد.

 

۳- افزایش گردن خون با استفاده از رفلکسولوژی

یکی از مزایا و فواید شناخته‌شده و تایید شده رفلکسولوژی بهبود گردش خود در بدن است و این یعنی خون و اکسیژن، بهتر به تمامی بدن می‌رسد. یکی از نتایج بهتر رسیدن خون و اکسیژن به تمامی بافت‌های بدن، علاوه بر افزایش متابولسیم، بالا رفتن کارایی اندام‌ها است که بهتر می‌توانند سلول‌های آسیب دیده را ترمیم کنند.

 

۴- ریلکس شدن یا تمدد اعصاب

همانطور که گفته شد، رفلکسولوژی با باز کردن مسیرهای عصبی و جریان انرژی در بدن، آن را به طرز عجیبی آرام می‌کند. به همین دلیل رفلکسولوژی به کاهش استرس و آرام شدن بدن، بسیار کمک می‌کند. به طوری که از آن برای بهبود بسیاری از استرس‌ها و اختلالات خواب استفاده می‌شود و باعث می‌شود بدن شما به حالت عادی و سالم بازگردد.

 

۵- استفاده از رفلکسولوژی برای سم زدایی

رفلکسولوژی نشان داده است که می‌تواند به بهبود عملکرد مثانه و کاهش مشکلات مجاری ادراری کمک کند. در نتیجه باعث می‌شود دفعیات و سموم با استفاده از رفلکسولوژی بهتر دفع شود و به پاکسازی بدن و دفع سموم کمک کند.

 

۶- تحریک سیستم عصبی

مسیرهای عصبی باز می‌توانند به روش‌های مختلفی از سیستم عصبی مرکزی ما بهره‌مند شوند که در نتیجه، این کار نه تنها توانایی مغز برای رسیدگی موثر به ورودی‌ها را افزایش می‌دهد بلکه قدرت شناختی ما را افزایش داده و به تقویت حافظه کمک می‌کند.

 

۷- کاهش سردرد

رفلکسولوژی اصولا توسط بسیاری از افراد به عنوان یک روش برای از بین بردن درد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک مسکن و ضد درد برای درمان دردهای شدید سر و میگرن می‌توان از آن بهره برد. البته هر نوع سردرد می تواند با رفلکسولوژی برطرف شود، زیرا سردردها از استرس و تنش ایجاد می شوند، و به صورت علایمی در بدن بروز می کنند. رفلکسولوژی برای کاهش سردرد، بسیار پر طرفدار است.

 

۸- رفلکسولوژی برای زنان باردار

مطالعات نشان می‌دهند که رفلکسولوژی می‌تواند برای زنان باردار، به ویژه در شرایط نیاز به مسکن در دوران زایمان و پس از آن، بسیار مفید باشد. علاوه بر آن، به دلیل بسیاری از فواید سلامتی که در بالا ذکر شد، می‌تواند شانس افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد و همچنین می‌تواند به بدن یک زن کمک کند که سریع‌تر التیام یابد و به سرعت به فعالیت متابولیک عادی خود برگردد.

.

نحوه انجام

رفلکسولوژی با استفاده از فشارهای ملایم تا محکمی را بر روی مختلف پاها، دست ها و گوش ها، ایجاد می کند. شما می توانید لباس های شل و راحت بپوشید که اجازه دسترسی به پاهای شما را بدهد.
.
منابع:
.https://irest.ir