خواص انواع گیاهان دارویی و تاثیرگذاری آنها

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

انواع گیاهان دارویی و طول مدت تاثیرگذاری آنها

گیاهان دارویی را می توان از منظرهای متفاوت طبقه بندی کرد. مثلا از نظر منطقه رشد و استفاده گیاه، خواص و ویژگی های درمانی، نوع گیاه، نوع مصرف آن و… می توان به طبقه بندی گیاهان دارویی پرداخت. می توان گیاهان دارویی را از نظر خواص درمانی به دسته های مختلف طبقه بندی کرد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • گیاهان مقوی قلب : قلب هم مانند بقیه اعضای بدن با کار کردن تقویت می شود. این گروه از گیاهان دارویی نرخ ضربان قلب را بالا می برند و باعث تقویت قلب می شوند. در گیاهان مقوی قلب، گلوکوزید ماده موثره گیاه می باشد. گیاهان آدونیس، آلیچ، گل برفک، انگشتانه و هلبور سیاه جزو این گروه می باشند.

 

 • گیاهان آرامبخش : این گروه از گیاهان درمانی برای تسکین اعصاب به کار می روند ولی باید توجه داشت که تاثیر این گروه در طولانی مدت ظاهر می شود. از مهم ترین گیاهان آرامبخش می توان بادرنجبویه ،سنبل الطیب، خلنک، رازک و گل ساعتی را نام برد.

 

 • گیاهان ضد فشار خون : این گیاهان فشار خون بالا را متعادل می کنند و معمولا در کنار یک رژیم غذایی مناسب مصرف می شوند. نمونه هایی از این گروه سنبل الطیب، سیر، اکلیل الملک، سرخ ولیک، رازک و یولاف می باشد.

 

 • گیاهان معطر : این گیاهان بیشتر به عنوان مکمل طعم دهنده در کنار سایر گیاهان دارویی مصرف می شوند و علاوه بر این به ضدعفونی بدن نیز کمک می کنند. بابونه رومی، اسطوخودوس، اکلیل کوهی و مریم گلی جزو این دسته می باشند.

 

 • گیاهان تلخ : این گروه از گیاهان دارویی برای افزایش اشتها و تقویت معده به کار می روند. خود گیاهان تلخ به گروه های مختلفی مثل گیاهان تلخ معطر، تلخ قابض و تلخ لعابدار تقسیم می شوند.

 

 • گیاهان ضد سرفه : این گیاهان با ایجاد خلط در گلو باعث کاهش سرفه ها می شوند. معمولا به صورت جوشانده و دم کرده مصرف می شوند. نمونه هایی از گیاهان ضد سرفه شامل به دانه، شیرین بیان و گل ختمی می باشد.

 

 • گیاهان ضد تصلب شرائن : کلسترول یکی از عوامل اصلی رسوب در رگ ها و مسدود کردن آن ها و بالا رفتن فشار خون می باشد. گیاهانی همچون سرخ ولیک، گل سرخ (عرق آن)، دارواش، سوفورا و سیر که حاوی روتین و ویتامین C فراوان هستند به رفع رسوب کلسترول از دیواره رگ ها کمک می کنند.

 

 • گیاهان ضد انگل : شاه تره، کدو، انار، زبان در قفا، قازیاغی و سرخس نر در این دسته قرار دارند که برای از بین بردن انگل های روده به کار می روند.

 

 • گیاهان مناسب برای امراض زنانه : برای کاهش دردهای عادت ماهانه و یا التهابات رحم و مجاری ادراری از این گیاهان استفاده می شوند. همچنین از این گیاهان برای کاهش درد تورم رحم در زمان بارداری، پس از زایمان، سقط جنین و یا خون ریزی رحم با نظر متخصص استفاده می شود. گیاهان سیاه دانه، فلفل آبی، شنبلیله، رازیانه و انیسون سبز در این مواقع مصرف می شوند.

 

 • گیاهان ضد دیابت : یکی از رایج ترین انواع دیابت کاهش ترشح انسولین می باشد. در این هنگام از گیاهان دارویی که شامل انسولین گیاهی ( گلوکوکنین) برای کمک به درمان دیابت استفاده می شود. گیاه بابا آدم، لوبیا، حلبوب، مورد سحرایی، قنطریون صغیر، درمنه و جنتیان حاوی انسولین طبیعی می باشند.

 

 • گیاهان ضد نفخ : گازهای معده و دلپیچه و شکم درد به دلیل فعالیت بالای باکتری های تخمیر کننده ایجاد می شوند. گیاهان ضد نفخ تکثیر این باکتری ها را کاهش می دهند همچنین حاوی مواد اسپاسمولیتیک هستند که باعث کاهش انقباضات شکم می شوند. از جمله این گیاهان نعناع، رازیانه، بابونه، انیسون، مریم گلی، زوفا، زیره و اکلیل کوهی هستند.

 

 • گیاهان معرق : گیاهانی همچون آقطی سیاه، بابونه، زیزفون، شاه تره، پتازیت، تره تیزک، ریشه بابا آدم و بنفشه وحشی عمل تعرق را افزایش می دهند. این تعرق به پایین آوردن دما بدن کمک می کند.

 

 • گیاهان کاهش دهنده تعرق : اگر به اطرافیانتان دقت کرده باشید برخی از افراد در حالت معمولی هم تعرق زیادی دارند مثلا کف دستان یا پاهایشان تعرق بالایی دارد. برای کاهش تعرق از گیاهانی همچون بلادون، سنبل الطیب و مریم گلی استفاده می شود. همچنین برگ درخت گردو و پوست درخت بلوط نیز به صورت خارجی استعمال می شود.

انواع گیاهان دارویی و تاثیرگذاری آنها

 • گیاهان ضد تومور : این گیاهان از تجمع سلول ها و تشکیل غده جلوگیری می کنند. دارواش و نیلوفر آبی جزو این دسته از گیاهان دارویی هستند.

 

 • گیاهان ضد استفراغ : همانطور که از اسمشان پیداست این گیاهان از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کنند. نمونه هایی از این گیاهان شامل چای چینی، دانه های یولاف، جو (به صورت جوشانده) و پوست بلوط می باشند.

 

 • گیاهان مدر : گیاهان مدر باعث افزایش تولید و دفع ادرار می شوند و از طرفی مقداری خاصیت ضد عفونی کنندگی نیز دارند و برای کاهش درد مجاری ادرار نیز کاربرد دارند. این گیاهان برای بیماریهای مربوط به کلیه همچون سنگ کلیه نیز مفید هستند. گل آقطی سیاه، سرو کوهی، مورد، هوفاریقون، اونونیس، انگور روباه و ریشه جعفری جزو گیاهان مدر هستند. توجه کنید که این نوع گیاهان دارویی برای کسانی که بیماری قلبی یا کبدی دارند خطرناک بوده و بایستی طبق نظر دکتر متخصص مصرف شوند.

 

 • گیاهان خلط آور : گیاهان خلط آور خود به سه دسته تقسیم می شوند:
 1. خلط آور لعابدار : این گیاهان تولید خلط را افزایش می دهند و حاوی لعاب های گیاهی هستند. این گیاهان سرفه را نیز کاهش می دهند. گل زیزفون (به صورت جوشانده)، ختمی، بارهنگ، گل ماهور و پنیرک جزو این دسته می باشند.
 2. خلط آور و قی آور : این مواد علاوه بر افزایش تولید خلط اندکی حالت تهوع ایجاد می کنند که برای برخی از موقعیت ها می توانند مفید باشند. گیاهان شیرین بیان، علف فنق، خارجر و ریشه گل پامچال از این دسته هستند.
 3. خلط آور محرک : در این گروه گیاهانی که اندکی خواص ضد عفونی کنندگی و همچنین حالت روغنی دارند هستند که با تحریک مخاط تولید خلط را افزایش می دهند. این گیاهان مواد فراری دارند که از راه تنفسی خارج می شوند و همچنین عضلات مجرای تنفسی را ریلکس می کنند و انقباض آنها را کاهش می دهند. رازیانه، پونه، برگ نعناع، سوسن بری و مسیکه (رشکک) را به صورت جوشانده می توان تهیه کرد. گیاه پای خر، ختمی و دانه کتان نیز جزو این دسته هستند.
 •  18. گیاهان مسهل صفرا : این گیاهان تولید صفرا را در کبد افزایش می دهند و همچنین تخلیه صفرا از مجاری صفراوی را آسان تر می کنند. این گیاهان برای درمان بیماریهای مربوط به صفرا به عنوان مکمل دارویی برای کاهش تورم کیسه و مجاری صفراوی کاربرد دارند. این گیاهان شامل گل خلد، زنجبیل سامی، کنگر کوهی، ریوند، فراسیئن سفید و گیاه نوروزی هستند.

 

 •  19. گیاهان ملین و مسهل : این گیاهان دفع مدفوع را افزایش می دهند و روده بزرگ ها پاکسازی می کنند. از جمله این گیاهان می توان به پوست نربون، دانه و برگ های سنا، ریشه ریوند و ریشه شیرین بیان اشاره کرد.

.

منابع:

.http://eedehafzar.ir