مزایای استفاده از گیاهان دارویی و شرایط استفاده از آن ها

 • شرح مطلب
 • سایر مطالب

محاسن استفاده از گیاهان دارویی و شرایط استفاده از آن ها

در ایران از سال های دور معمولا عطاری ها مرجع خرید و فروش داروهای گیاهی بودند اما امروزه شرکت هایی هم شروع به تولید انبوه برخی از گیاهان دارویی کرده اند. از زمان های بسیار دور انسان ها به خواص بعضی از گیاهان برای برخی از بیماریها پی برده بودند. در مناطق مختلف دنیا داروهای گیاهی متفاوتی وجود دارد و در برخی از کشورها داروهای گیاهی در فرهنگ آن کشور ریشه کرده است. می توان گفت پزشکی امروزی نتیجه پیشرفت طب سنتی ابوعلی سینا دانشمند برجسته ایرانی است. کتاب قانون بوعلی سینا را می توان جزو برجسته ترین آثار طب سنتی ایران در نظر گرفت. لازم بذکر است که این کتاب از همان زمان هم در جهان اسلام و هم در غرب به عنوان یکی از کتاب های اصلی تدریس می شد. حدود ۲۵ درصد از داروهای صنعتی جدید نیز منشا گیاهی دارند.

گیاهان دارویی بیشتر برای درمان بیماریهای رایج و خفیف کاربرد دارند و به عنوان مکمل درمانی در نظر گرفته می شوند. ماده موثره گیاهان دارویی همان ماده اصلی است که خواص درمانی دارد و حدود ۱ درصد از هر گیاه را ماده موثره آن تشکیل می دهد که ممکن است در قسمت های مختلف گیاهان باشد.

محاسن استفاده از گیاهان دارویی و شرایط استفاده از آن ها

از مزایای استفاده از این داروهای گیاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. معمولا قیمت مناسب تری نسبت به داروهای داروخانه ای دارند.
 2. بدون نیاز به نسخه پزشک قابل تهیه بود و بیشتر در دسترس هستند.
 3. منشا طبیعی دارند و باعث تثبیت هورمون ها و متابولیسم بدن می شوند.
 4. عوارض جانبی بسیار کمتری دارند.

گیاهان دارویی به روش های مختلفی مصرف می شوند که عمدتاً شامل :

 1. گیاه به صورت تازه از طریق خوراکی مصرف می شود.
 2. گیاه خشک شدها از آن کنسرو تهیه شده و سپس مصرف می گردد.
 3. توسط حرارت فرآوری می شوند.
 4. ماده موثره گیاه به روش صنعتی استخراج می یابد.

همچنین برخی اوقات با توجه به نوع بیماری، گیاهان دارویی به صورت های زیر نیز مصرف می شوند :

 1. دم کرده : در این روش گیاه را داخل ظرف مناسب قرار داده سپس روی آن آب جوش میریزند و در ظرف را می بندند و آن را روی حرارت ملایم می گذارند یا به حال خود رها می کنند و به آن زمان می دهند تا دم بکشد.
 2. جوشانده : برای تهیه جوشانده گیاه آن را داخل ظرفی ریخته و سپس آب سرد روی آن می ریزند و ظرف را روی حرارت می گذارند تا آب جوش آمده و مدت زمان مناسبی گیاه در آب جوش باقی بماند.
 3. خیسانده : در روش خیسانده پودر گیاه را با آب سرد مخلوط می کنند و در ظرف را می بندند و به آن بین ۶ تا ۱۲ ساعت زمان می دهند تا آماده شود.

با این که گیاهان دارویی طبیعی بوده و عوارض کمی دارند اما باید در مصرف آنها اعتدال را رعایت کرد و حتما با نظر متخصص گیاهان دارویی، آنها را مصرف کرد زیرا ممکن است بدن شما به برخی از گیاهان دارویی حساسیت داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که گیاهان دارویی را از مراکز معتبر تهیه کنید زیرا تا حد امکان باید خالص باشند. وقتی به متخصص گیاهان دارویی مراجعه می کنید این متخصص ابتدا تاریخچه بیماریهای شما را بررسی می کند. سپس از شما می خواهد که علائم بیماری خود را توضیح دهید. اصلی ترین علائمی که متخصصین طب سنتی از شما می خواهند شامل اشتها، سیستم گوارش، ادرار و مدفوع و میزان و کیفیت خواب شما است.

منابع:

.http://eedehafzar.ir