بازی پَدِل (راهنما)

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

احتمالا بتوانیم ورزش پدل را به عنوان یکی از پراهیمت ترین ورزش های نوظهور معرفی کنیم که برای توسعه و گسترش تلاش می‌کند. پدل نوعی ورزش با زمینه ورزش‌های راکتی از جمله اسکواش و تنیس است که در کل بین دو نفر و یا دو تیم دو نفره قابل اجرا می باشد. این ورزش احتمالا در بین اهالی ورزش در ایران کمی غریب باشد اما طرفداران جدی و سرسختی در اروپا، آمریکا و ژاپن دارد. اما ورزش پدل چیست ؟ پدل نوعی ورزش مهیج است که توسط تمام سنین قابل اجرا می‌باشد. این ورزش زاده اسپانیا بشمار میرود و فدراسیون بین المللی آن هم با نام FIP در همین کشور واقع شده است.

 

زمین ورزش پدل

زمین بازی پدل یک محوطه‌ی مستطیل شکل با دیوار‌های شیشه‌ای است که ابعادی معادل با طول ۲۰ متر و عرض ۱۰ متر دارد. تور ۱۰ متری با ارتفاع ۸۸ سانتی‌متر زمین را به نیم تقسیم ‌‌می‌کند. دیوار‌های پشتی هر کدام ۳ متر ارتفاع دارند. دیوار‌های کناری در ابتدای گوشه‌ها ۳ متر و در وسط دو متری هستند. جنس زمین از چمن مصنوعی و در برخی موارد سیمان است و در سه رنگ زرد، آبی و سبز ساخته می‌شود.

لوازم ورزش پدل

راکت ورزش پدل با تنیس و اسکواش تفاوت کاملا محسوسی دارد. راکت پدل تور ندارد و در آن صفحه‌ی گرافیتی کار شده است. این صفحه‌ها معمولا به شکل بیضی هستند و مساحتی حدود ۴ متر مربع دارند. در سطح این صفحه‌ها چندین سوراخ به قطرهای ۱سانتی‌متر وجود دارند. طول دسته‌ها معمولا ۲۰ سانتی‌متر و ضخامت راکت ۴ سانتی‌متر است. راکت‌ها یک بند دارند که دور مچ بازیکن برای حفظ ایمنی و راحتی بسته می‌شوند. قیمت راکت پدل از ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و در برند‌های معروف تا ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد.  توپ پدل شباهت زیادی به توپ تنیس دارد، از جنس پلاستیک و زرد رنگ است. قیمت توپ‌ها نیز با توجه به جنس و برند آن از ۲۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان متغییر هستند.

راکت ورزش پدل

لباس‌های بازیکنان و کفششان کاملا وابسته به سلیقه خودشان قابل تغییر می‌باشد و تنها نکته‌ای که اهمیت دارد تمیزی و راحتی آن‌ها است.

قوانین ورزش پدل

این ورزش به دو صورت دو نفره و چهار نفره (دو تیم دو نفره) قابل اجراست. قوانین پایه‌ای ورزش درست مانند تنیس است. شما در هر نوبت که توپ به زمینتان می‌آید تنها یک بار اجازه‌ی ضربه زدن دارید. اگر توپ در زمین شما به زمین برخورد کند حریف شما امتیاز می‌گیرد. اگر شما توپ را بر روی خطوط در زمین حریف یا خارج محوطه‌ی آن و یا به تور بزنید امتیاز به حریف می‌رسد. بازی دارای دو نوع ۳ ست یا ۵ ست اجرا می‌شود. برنده هر ست کسی است که حداقل ۴ امتیاز گرفته باشد و دو امتیاز با حریف خود اختلاف داشته باشد. هر کسی بتواند زودتر دو ست (در بازی‌هایی که ۳ ست دارند) یا ۳ ست (در بازی‌هایی که ۵ ست دارند) را ببرد برنده مسابقه خواهد بود. اگر هنگام آغاز بازی دو بار سرویس را اشتباه بزنید از شما امتیاز کم خواهد شد. در بازی‌های چهار نفره، اعضای تیم‌ها اجازه پاس دادن یا ضربه زدن همزمان به توپ را ندارند. نگه داشتن توپ با دست یا راکت، پرتاب راکت، دو بار ضربه زدن به توپ و فحاشی از دیگر خطاهای این ورزش هستند. هر بازی دارای دو داور است؛ سر‌داور که بر روی صندلی بلند در بیرون زمین و در کنار تور می‌نشیند و داور ناظر که در جایگاه تماشاچیان است‌. هرگونه بحث با داور موجب کسر امتیاز و در نهایت محرومیت از بازی خواهد بود. هیچ بازیکنی بدون اجازه‌ی داور حق ترک زمین را ندارد. در صورت ۱۰ دقیقه تاخیر هر کدام از بازیکنان بازی امتیاز بازی به تیم مقابل می‌رسد.

ورزش پدل در لیگ‌های جهانی

با وجود قدمت و محبوبیت پدل، متاسفانه این ورزش هنوز نتوانسته است به المپیک راه پیدا کند. البته لیگ‌هایی در سراسر جهان زیر نظر فدراسیون رسمی برای ورزش پدل برگزار می‌شود که دارای سطوح مختلفی است. در ایران نیز مسابقات در سطح استانی، کشوری و جهانی برگزار می‌گردد. در سال ۱۳۹۶ شیوا سرحدی و مرضیه یارخلجی توانستند با کسب مدال نقره در مسابقات جهانی‌ای که در اسپانیا اجرا شد افتخاری برای کشور در ورزش پدل ثبت کنند‌.

کجا ورزش پدل را یاد بگیریم؟

در حال حاضر باشگاه انقلاب تنها مجموعه‌ی ورزشی است که ورزش پدل را پوشش می‌دهد. این مجموعه چهار زمین پدل دارد که شما می‌توانید آن‌ها را اجاره کنید. همچنین کلاس‌های آموزشی در این مجموعه زیر نظر مربیان حرفه‌ای برگزار می‌گردد. اگر هم راکت پدل را ندارید لازم نیست نگران شوید؛ در این مجموعه تمامی لوازم مورد نیاز مانند راکت، توپ، مچ بند و … اجاره داده می‌شود.

راکت ورزش پدل

در آخر باد بگوییم که ورزش پدل با این که شباهت‌های فراوانی به تنیس و اسکواش دارد اما به خوبی توانست در دل ورزش دوستان جا باز کند و تبدیل به یک‌ ورزش مستقل شود.

.
منابع:
.https://www.smarttiz.com
.https://mag.tennisshop.ir

بازی پَدِل (راهنما)
top