وسایل مورد نیاز طبیعت گردی و کمپینگ

  • شرح مطلب
  • سایر مطالب

وسایل مورد نیاز طبیعت گردی و کمپینگ

1. برای انتخاب چادر مناسب باید به نوع سفر خودتان توجه داشته باشید، اگر کوله گردی می‌کنید باید چادرهایی سبک‌تر را انتخاب کنید تا برای حمل آن به مشکل برنخورید. اگر با خودروی شخصی خودتان سفر می‌کنید که تا محل اقامت‌تان با آن خواهید رفت می‌توانید از چادرهای سنگین‌تر می‌توانید استفاده کنید.

2. برای انتخاب کوله پشتی حتما تعداد روزی که در سفر هستید و شرایط جوی مقصد خودتان را در نظر بگیرید و با توجه به آن از بین کوله پشتی‌های 25 لیتری (برای سفرهای یک روزه در بهار و تابستان) تا 90 لیتری (برای 5 روز بیشتر در زمستان و پاییز) انتخاب نمایید.

فاکتور بعدی که در انتخاب کوله پشتی اهمیت دارد جنسیت گردشگر است که با توجه به تفاوت‌های فیزیکی، متفاوت از یکدیگر طراحی شده‌اند.

3.کیسه خواب و زیرانداز، انتخاب نوع کیسه خواب رابطه‌ی مستقیمی با شرایط جوی محلی که قرار است به آن سفر کنید دارد. قیمت اکثر کیسه خواب‌ها با میزان گرمایش آنها بالاتر می‌رود. برای مثال برای شب مانی در کوهستان و در فصل زمستان حتما باید از کیسه خواب‌های پر دار استفاده ککنید تا گرمای لازم مورد نیاز بدنتان تامین شود. بعد از کیسه خواب مورد مهم بعدی زیرانداز شماست که دارای وزن های مختلفی است و بسته به آب و هوای محل مورد نظرتان می‌تواند قطر و جنس‌های متفاوتی داشته باشد.

4. نقشه و مسیریاب و قطب نما را فراموش نکنید. داشتن مسیریاب در سفرهای طبیعت‌گردی می‌تواند تفاوت بسیاری را در مواقع ضروری ایجاد کند. حتی اگر تجربه‌ی مسیر را از قبل داشته باشید همیشه مسیریاب و نقشه کاغذی به همراه قطب نما همراه خودتان داشته باشید.

5. چراغ قوه! بله هوا تاریک میشود و شما به نور برای رفع نیازهای اولیه خود نیاز خواهید داشت. همراه داشتن چراغ پیشانی (هدلمپ) بهترین گزینه برای داشتن نور می‌باشد. اگر سفرتان طولانی تر از 4 روز است پیشنهاد ریسمون همراه داشتن فانوس‌های نفتی برای شرایط ضروری، است.

6. اگر روزهای طولانی در طبیعت بکر قرار است بمانید پیشنهاد ریسمون به شما استفاده از پارچ‌های فیلتردار قابل حمل یا قرص‌های ضد عفونی کننده آب است. تا بتوانید با خیال راحت از آب‌های چشمه‌ها استفاده کنید و با کمبود آب روبرو نشوید.


7. کفش مناسب حال سفر شما را تغییر می‌دهد! با اینکه با یک کفش معمولی ورزشی می‌توانید سفر کنید اما اگر کمی بیشتر بخواهید ماجراجویی کنید کفش مناسب می‌تواند شما را کمتر خسته کند و از افتادن شما و پیچ خوردن پایتان جلوگیری کند. کفش‌های مناسب کوهنوردی، پیاده‌روی، دویدن و حتی بوت‌ مناسب پیاده‌روی روی برف، صندل‌های رودخانه نوردی همه و همه برای راحت‌تر کردن سفر شما طراحی شده‌اند.

8. همراه داشتن جعبه‌ی کمک‌های اولیه حتی اگر به کارتان نیاید، خیال شما را راحت نگه می‌دارد. چسب زخم، باند، اسپری ضدعفونی کننده، داروهای اولیه و همچنین اسپری ضد حشره گزیدگی را در هر سفر همراه خود داشته باشید.

9. گاز پیک نیکی، وسایل آتش زنه، کبریت یا فندک و سوخت را برای پخت و پز وهمچنین ایجاد گرما، همراه خود داشته باشید.

10. برای پخت و پز همراه داشتن ظروف آشپزی سبک در سفرهای کوله گردی بسیار مهم است و می‌تواند کوله‌ی شما را سبک‌تر کنند و برای شست وشوی ظروف همراه خودتان حتما با خود لوازم شست و شوی ظروف را داشته باشید تا در طبیعت به مشکل بر نخورید.

11. استفاده از لیوان و قاشق و چنگال شخصی و استفاده نکردن از ظروف یکبار مصرف در طبیعت، کمک می‌کند تا شما نقشی در حفاظت از محیط زیست و طبیعت زیبای مقصدتان داشته باشید.

12. وسایل بهداشتی و شخصی خود را به توجه به تعداد روز سفرتان و نیازهای شخصی انتخاب کنید و سعی نمایید در کیف پارچه‌ای جداگانه‌ای قرار دهید تا به راحتی بتوانید پیدایشان کنید.

در نهایت اگر وسایل دیگری مدنظرتان می‌باشد که می‌خواهید همراه خودتان ببرید به 4 نکته توجه فرمایید، تعداد روز سفر، آب و هوا، احتیاجات شخصی و مقصد مورد نظرتان. انتخاب لباس مناسب از موارد دیگری است که با توجه به مقصد و آب وهوا و شرایط جوی باید انتخاب کنید و در کوله‌پشتی مناسب خود قرار دهید.

منابع:

.https://www.rismoun.com

وسایل مورد نیاز طبیعت گردی و کمپینگ
top