دانشمندان آلمانی: آب اکسیژنه می‌تواند از سرطان جلوگیری کند

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
دانشمندان آلمانی: آب اکسیژنه می‌تواند از سرطان جلوگیری کند

آب‌اکسیژنه ماده قوی و نافذ است و غلظت بالای آن می‌تواند به بافت سلول‌ها آسیب برساند و سبب رشد غیرقابل کنترل سلول‌های سرطانی شود.

علیرغم مضرات موجود در آب اکسیژنه بنا بر یافته دانشمندان آلمانی اما مقدار کم این ماده می‌تواند سلول‌ها را از تخریب محافظت کند.

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید معمولا به عنوان ماده‌ای سرطان‌زا شناخته می،شود، ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مقدار کم آن می‌تواند در درمان سرطان موثرواقع شود.

تیمی مرکب از فیزیولوژیست‌ها به سرپرستی خانم کاترین شرودر از دانشگاه فرانکفورت آلمان روی آنزیمی به نام Nox4 کار کرده است که مقادیر کمی از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه (H۲O۲) در سلول‌های بدن ایجاد می‌کند.

این ترکیب متعلق به گونه‌هایی از اکسیژن است که در غلظت‌های زیاد به بافت سلول‌ها آسیب می‌رساند و در عین حال می‌تواند ضد میکروب و عفونت هم باشد.

شرودر و تیم او موش‌هایی را آزمایش کردند که به دلیل نقص ژنتیکی قادر به تولید Nox4 نبودند. وقتی این حیوانات در یک محیط سرطان‌زا قرار گرفتند دو برابر بیشتر از موش‌های دارای آنزیم Nox4 غده‌های سرطانی تولید کردند. با توجه به تنوع غدد ایجادشده این گمانه مطرح شده است که آنزیم یادشده تاثیری اساسی  در حفظ سلامت سلول‌ها دارد.

آزمایش‌های مولکولی بیشتر نشان داده‌اند که آب اکسیژنه هسته سلول‌ها را از برخی از رسیدن برخی پروتئین‌هایی واسط میان سلول‌ها که می‌توانند آنها را در ساختن دی ان ای متناسب به  اشتباه بیاندازند و تکثیر سرطانی سلول‌ها را موجب شوند مصون می‌دارد.

نتیجه عام تا کنونی تحقیقات شرودر و همکارانش از آزمایش‌ها این است که حفظ تعادل در مقدار موجود آب اکسیژنه در سلول‌ها آنها را از انحطاط و تکثیر سرطانی محافظت می‌کند. 

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com