بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد

  • شرح خبر
  • سایر اخبار
بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد

مقامات بلغارستان امروز، چهارشنبه اعلام کردند، به شش شهروند روس در خصوص انفجارهای رخ داده در کارخانه‌های مهمات سازی و انبارهای تسلیحاتی در سال‌های اخیر مظنون هستند که سه تن به تلاش برای ترور یک تاجر بلغاری نیز متهم هستند.

سکا میلیوا، سخنگوی دادستانی کلی بلغارستان در کنفرانسی خبری در صوفیه گفت:‌ بارپرسان معتقدند تشابهات مشخصی در انفجارهای رخ داده در انبارهای مهمات وجود دارند به طوریکه تسلیحات تولید شده که برای صادرات به اوکراین و گرجستان بودند،‌ منهدم شده‌اند.

او اضافه کرد: انفجارها به دلایل فنی مشخصی نبوده و شش شهروند روس در روزهای نزدیک به تاریخ‌های وقوع انفجارها در خاک بلغارستان حضور داشته‌اند و همچنین تلاش برای ترور امیلیان گبریف، تاجر اسلحه بلغارستان که سلاح‌های انبار شده‌ای در انبارهای مهمات منهدم شده داشته، وجود داشته است.

طبق گفته دفتر دادستان کل بلغارستان، تلاش برای ترور گبریف در برهه زمانی ۲۸ آوریل تا چهار مه ۲۰۱۵ رخ داده در حالی‌که اولین انفجار در نوامبر ۲۰۱۱ و دو انفجار دیگر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ بوده‌اند.

میلیوا اشاره کرد: مدارکی که تاکنون جمع آوری شده تا حد زیادی معتبر هستند و نشان می‌دهند هدف اقدامات شهروندان روس توقف صادرات ذخایر تسلیحاتی به گرجستان و اوکراین بوده است.

او اضافه کرد، جمع‌ آوری مدارک و شواهد ادامه دارند.

این سخنگو خاطرنشان کرد: صوفیه با پراگ درباره وجود ارتباط بین انفجارهای رخ داده در بلغارستان و انفجار در جمهوری چک در سال ۲۰۱۴ همکاری می‌کند.

هیئت دیپلماتیک روسیه در صوفیه نیز گفت، مقامات مراتب تحقیقات در انفجارها را به اطلاع این دفتر دیپلماتیک نرسانده‌اند.

گفته می‌شود طی ۱۸ ماه بلغارستان شش دیپلمات روس را به ظن اقدامات و فعالیت‌های جاسوسی اخراج کرده که منجر به تیره شدن روابط دیپلماتیک تاریخی و مستحکم صوفیه و مسکو شده است.

.
منبع: خبر فوری | https://www.khabarfoori.com